Dünya’ya Ulaşan Güneş Enerjisi

Dünya güneşten yaklaşık 150 milyon km uzaklıktadır. Yerküre hem kendi ekseni etrafında dönmekte hem de güneşin etrafında eliptik bir yörüngede dönmektedir. Güneşten yeryüzüne gelen ışınım şiddeti, gün içinde geliş açısına bağlı olarak değişir. Bu şiddet, öğle vaktinde o gün içindeki en yüksek değerine ulaşır. Bunun sebebi, güneş ışınlarının atmosfer içinde izlediği yolun öğle vaktinde en az olmasıdır. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi sonucunda oluşan farklılıkları gece ve gündüzleri meydana getirir. Dünyanın güneş etrafında dönmesi neticesinde ise mevsim değişimleri meydana gelir. Bunun temel sebebi ise güneş etrafındaki dönme yörüngesi düzlemi ile 23.50 derecelik bir açının olmasıdır.

Dünyaya gelen güneş miktarının bir günlük değeri ise güneşin toplam enerjisinin milyarda biri seviyesindedir. Bu değer ise 1,50000000000000000 MJ dür. Atmosfer dışına ulaşan güneş güneşin uzaklığının sabit olmaması sebebi ile değişir. Atmosfer dışına ulaşan güneş enerjisi ortalama olarak tüm dalga boylarının toplamında 1367 W/M2 gibi bir değerdir. Bu değer yapılan çeşitli ölçüm ve hesaplamalar ile elde edilmiştir.

Türkiye 36-42 N enlemleri arasında bulunur ve bu enlemler güneş kuşağı içerisinde yer alır. Türkiye’nin yıllık ortalama güneşlenme süresi 2609 saattir. Bu değer ise yılın yaklaşık %30’unu temsil etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir