Arşivler
    Tag Cloud
Dünya’ya Ulaşan Güneş Enerjisi
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 11 Şubat 2010,Perşembe

Dünya güneşten yaklaşık 150 milyon km uzaklıktadır. Yerküre hem kendi ekseni etrafında dönmekte hem de güneşin etrafında eliptik bir yörüngede dönmektedir. Güneşten yeryüzüne gelen ışınım şiddeti, gün içinde geliş açısına bağlı olarak değişir. Bu şiddet, öğle vaktinde o gün içindeki en yüksek değerine ulaşır. Bunun sebebi, güneş ışınlarının atmosfer içinde izlediği yolun öğle vaktinde en az olmasıdır. Dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi sonucunda oluşan güneş farklılıkları gece ve gündüzleri meydana getirir. Dünyanın güneş etrafında dönmesi neticesinde ise mevsim değişimleri meydana gelir. Bunun temel sebebi ise güneş etrafındaki dönme yörüngesi düzlemi ile 23.50 derecelik bir açının olmasıdır.

Dünyaya gelen miktarının bir günlük değeri ise güneşin toplam enerjisinin milyarda biri seviyesindedir. Bu değer ise 1,50000000000000000 MJ dür. Atmosfer dışına ulaşan güneşin uzaklığının sabit olmaması sebebi ile değişir. Atmosfer dışına ulaşan güneş enerjisi ortalama olarak tüm dalga boylarının toplamında 1367 W/M2 gibi bir değerdir. Bu değer yapılan çeşitli ölçüm ve hesaplamalar ile elde edilmiştir.

Türkiye 36-42 N enlemleri arasında bulunur ve bu enlemler güneş kuşağı içerisinde yer alır. Türkiye’nin yıllık ortalama güneşlenme süresi 2609 saattir. Bu değer ise yılın yaklaşık %30’unu temsil etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.