Otonom Sistemler İçin İnverterler

Güneş pilleri ile Bağımsız (otonom) Çalışma Durumu İçin İnverterler; Bu tip inverterler genellikle aküleri besleme de kullanılır. Bunlar yükün durumu ne olursa olsun sabit gerilim ve frekans sağlamak zorundadırlar. Hibrid sistemlerinde, çift yönlü modda çalışabilir olmalıdır. Bunun anlamı AC modda çalışırken üretilen güç miktarında fazlalık var ise bu fazla güç ile de şarj edilmelidir. Temelde, şebekeye bağlı ve bağımsız tip çalışan inverterlerin her ikisi de güç elektroniğine uygun olan benzer donanım elemanlarından oluşurlar. Farklılıklar ise inverterlerin kontrolünde ortaya çıkmaktadır.

Genel Bakış

Temelde inverterler doğru akımı (DC), istenen bir AC frekansa doğru akım poloritesinin ritmik olarak ters çevrilmesiyle, alternatif akıma (AC) çevirirler.

Kare Dalga İnverterler:

Trafonun Primer sargısındaki AC, 1 ve 2 anahtarlarının kurallı bir şekilde kapatılmasıyla elde edilir. Eğer 1 nolu anahtar kapalı ise 2 nolu anahtar bunun tersine açık konumdadır. AC çıkıştaki gerilim, kare dalga olduğundan dolayı omik yüklerde (Akkor Flamanlı lambalar,vb.) kullanılabilir. Şekilde de görüldüğü gibi ikiden fazla anahtar kullanılırsa iki bölümden oluşan Primer sargı tek bölüme indirgenebilir.

Bu tip dizaynda, anahtarlar ikili çiftler halinde kurallı bir biçimde açılır ya da kapanır. Örneğin S1 ve S2 ile S3 ve S4 birer grup oluştururlar. Bu dönüşüm sadece gerilim dönüşümünde gereklidir.

Sinüsoidal AC Çıkışlı İnverterler

Pek çok tüketici ve elektrik şebekesi temelde sinüs dalga geriliminde çalıştığından, daha kaliteli olan inverterler bu tipte bir AC çıkış verebilmektedir. Bu gerilim formu gerilim dönüşümü prensipleriyle elde edilebilir.en çok bilinen dönüşümlerin isimleri step-down ve step-up dönüştürücü ve bu iki tipin kombinasyonu olan dijital sentezdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir