Şarj Kontrol Yöntemleri

Batarya geriliminin ve güneş pilinin gerilimi, şarj durumunun değişmesinden ve sıcaklık, ışınım gibi sınır şartlarından dolayı çalıştırılma süreci esnasında geniş bir aralıkta değişir. Direkt bağlantı yapıldığı zaman, güneş jeneratörünün gerçek ve optimum işletme voltajı (mpp voltajı) arasında bir uyumsuzluğa yol açar. Bu da kayıplarına yol açar. Bu dönüştürücülerin durumları, buck tipi, boost tipi yada ters dönüştürücüler gibi bilinen topolojilere karşılık gelir. Kontrol bölümü özellikle şartlarına uygun hale getirilmiş olup iki kontrol döngüsünden oluşmaktadır. Bunların biri giriş için diğeri ise çıkış içindir. Şarj sonu gerilimine ulaşılmadığı müddetçe, giriş gerilim kontrolü pv jeneratör gerilimini dc/dc dönüştürücünün anahtarlama rejiminin (pwm) uygun olarak ayarlanması ile sabit bir seviyede tutulur. Şarj sonu gerilimine ulaşıldığı zaman, çıkış gerilim kontrolü sistemi denetim altına alınarak batarya voltajını sabit bir seviyede tutar. Bir güneş jeneratörünün maksimum güç noktasının bulunması ve izlenmesi için algoritim geliştirilmiştir. Bunları iki katagoride gruplandırmak mümkündür:

a- Endirekt maksimum güç noktası izleyiciler :

Bu tip mpp izleyiciler, mpp gerilimini basit kabullerle ve ölçümlerle tahmin ederler. Bazı örnekler;
Güneş jeneratörünün işletme gerilimi mevsimsel olarak ayarlanabilir. Kış aylarında, hücre sıcaklığının düşüklüğünden dolayı daha yüksek bir mpp gerilimi beklenebilir, işletme gerilimi, modül sıcaklığına uygun olarak ayarlanabilir. İşletme gerilimi, sabit bir faktörle(örneğin silikon kristalli için 0,8 ) çarpılarak anlık açık devre geriliminden elde edilebilir.Açık devre gerilimi yükün 1 mili saniye için ayrılmasıyla periyodik olarak (2 saniyede bir ) ölçülür. Yukarıda bahsedilen prosedürün avantajı basit olmasıdır. Ancak onlar sadece optimum işletme noktasının bir tahminini verir. Bunlar, güneş jeneratörünün kirlenme ve eskimeden dolayı değişen karakteristiklerine adapte olamazlar.

b- Direkt mpp izleyiciler:

Bu sistemlerde, optimum işletme gerilimi pv jeneratörün ölçülen akım, gerilim yada güç değerinden elde edilir. Bu yüzden, bunlar jeneratörün performasındaki değişimlere tepki gösterirler,

Bazı örnekler;
-I-V eğrisinin bir bölümünün periyodik olarak taranması. Burada, modülün işletme gerilimi, DC/DC dönüştürücü vasıtasıyla, verilmiş bir gerilim aralığında değişmektedir. Maksimum modül gücü belirlenir ve sonra işletme gerilimi, voltaj seviyesi karşılığına ayarlanır. Pratikte bu işlem, DC/DC dönüştürücünün çıkış akımını ölçmekten ve onu maksimize etmekten daha kolaydır.

‘Dağ tırmanışı algoritması’ :

Burada işletme gerilimi periyodik olarak küçük adımlarla değişir.Bu artış sabit bir biçimde ya da anlık işletme noktasına adapte edilmek şeklinde olabilir.Eğer modülün gücü (ve dolayısıyla şarj akımı) bir adımdan diğerine artarken, arama yönü sabit tutulur aksi halde adım ters döner. Bu yolla, mpp bulunur ve işletme noktası gerçek mpp civarında dengede kalır.

1 thought on “Şarj Kontrol Yöntemleri”

  1. öğrenme amaçla başladığım sistemde bana yardımcı olanlara vimarcı olarıisanlığın özelliğini yaşayabiliyorsam ne mutlu bana sonsuz teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir