Translate
   Arşivler
  Tag Cloud
Güneş Bacalarıyla Enerji Üretimi, Güneş Bacası Santrali
Yazar | 72 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 25 Ocak 2014,Cumartesi

Güneş bacasıGünümüzde,dünyanın enerji ihtiyacının büyük kısmının karşılandığı fosil yakıt kaynaklarının tükenme noktasına gelmesi, insanları yeni ve alternatif enerji kaynaklarını kullanmaya ve bu enerji kaynaklarının değişik kullanım yollarını aramaya itmiştir. Güneş enerjisi, dünya üzerinde enerji üretimi açısından çok geniş uygulama sahası bulmaktadır. Bu uygulama sahalarından biride güneş bacalarıdır.Güneş bacaları yaklaşık 50 ila 400 MW’a kadar güç çıkışı sağlayabilen geniş ölçekli güç tesisleridir. basit olarak hidroelektrik bir güç tesisi gibi çalışır ancak, su yerine yükselen sıcak havayı kullanılır. Geniş bir cam sera(kollektör) altındaki hava ısıtılarak, bu cam seranın tavan merkezine yerleştirilmiş olan ve yukarıya doğru hareketi sağlayan bir düşey boruya(bacaya) girer ve borunun içerisinde elektrik jeneratörlerine bağlı olan bir  rüzgar türbinini döndürür. Bu rüzgar türbini vasıtasıyla elektrik üretilir. Büyük güçte elektrik üretmek için, cam sera çap olarak çok geniş ve kullanılan boru (baca) mümkün olduğunca yüksek olmalıdır.Aşağıda bir güneş bacasını çalışma prensip şeması görülmektedir. 

Güneş Enerjisi hakkında bilgi; Güneş enerjisi ekipmanları; Güneş Enerjisi avantajları

information about solar energy, advantages of solar energy,solar energy equipment , how is solar energy used residential solar energy

Güneş Sera Kollektörü Ve Tabanı

Cam seranın altındaki büyük alan,düşük yansıtıcılıkta,koyu renkte bir malzemeyle kapanmıştır.Bu malzeme güneş enerjisini ısı şeklinde depolar,bu yüzden kollektör olarak isimlendirilir. Güneş ışığının büyük kısmı koyu renkteki malzemeye çarptıktan sonra ısıya dönüşür. Kolektörün tabanına ısıyı tutması için döşenecek olan malzeme,siyah  çakıldır. Bu malzeme beton zemine daha kolay serilir ve yağmur yağdığında suyu kolayca geçirir.

güneş santrali

GÜNEŞ BACASI TEMEL PRENSİBİ

Güneş kollektörü, güneş ışınımından aldığı enerjiyi ısı enerjisine dönüştürür.Kollektör tabanında toplanan ısı, kollektör üzerinde yer alan havaya     aktarılır,böylece ısınan hava baca içerisine yönlenerek yükselir. Güneş kollektörünün amacı, havanın ısınarak yükselmesinden hava akımı yani rüzgar oluşturmaktır. Sonuçda rüzgar içindeki enerji, rüzgar türbinleri kullanılarak elektrik enerjisine dönüştürülür. Güneş kollektörünün iç sıcaklığındaki artış, tüm sistemi harekete geçirir.

 

NOT: Türkiye’de kurulu bulunan ve tek olma özelliğini taşıyan resimdeki sistem artık yoktur. Başka bir proje için bina yapılacağı söylenerek yerinden sökülmüş ve bir kenara atılmış vaziyette durmaktadır.

Etiketler:, , , , ,

Yorumlar

72 yorum
 1. Kasım 8, 2008

  arkadaslar makina muhendisligi son sinif ogrencisiyim ve makina projemi bu konuda aldim
  elinde dokuman makale yada bilgi olan varmi benimle paylasmasi mumukunmu??
  simdiden tesekkurler

  Cevap ver
 2. Kasım 11, 2008

  konu ile ilgili elimde çeşitli dokumanlar mevcuttur. bunun için mail adresinizi bildirirseniz sevinirim.

  Cevap ver
 3. Kasım 12, 2008

  dokumanlari bana ulastirisaniz cok sevinirim. simdiden cok tesekkurler.

  mec_en_57@hotmail.com

  Cevap ver
 4. Kasım 13, 2008

  mail adresimi buradan yazmistim ama kaldirilmis size mail adresimi nasil bildirebilirim..??
  tekarar yazarak sansimi deneyeyim bari:D

  mec_en_57@hotmail.com

  Cevap ver
 5. Kasım 13, 2008

  Güneş Bacası Sisteminin Termal Özet DizaynıArif KOYUN*İbrahim ÜÇGÜL**Mustafa ACAR***Ramazan ŞENOL****

  ÖzetGüneş bacası, üzerine gelen güneş ışınını, sera etkisi prensibiyle hareket enerjisine, daha sonra da elek-trik enerjisine dönüştürür. Burada sera etkisi prensibi, baca çekişi, türbin ve jeneratör ile birliktedüşünülebilir. Güneş bacası fiziksel olarak cam bir kolektör (sera), bir baca ve ayrıca (tek yada çok sayıda)türbinden oluşur.Bu çalışmada Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde kurulan prototip güneş bacasının temel özellik-leri, ölçüm alınması, güneş ışınım değerleri hesabı, ısı transferi olayları ve güneş baca sisteminin termaldizaynı için gerekli parametreler ile temel denklemler verilmiştir.
  Anahtar Kelimeler:Yenilenebilir enerji, güneş enerjisi, güneş bacası, elektrik üretimi, termal analiz
  işte link:

  http://www.mmoistanbul.org/yayin/tesisat/98/6/

  Cevap ver
 6. Kasım 16, 2008

  hocam tesekkurler ama bu makale bende var.
  elinizde baska bi bilgi varmi???

  Cevap ver
 7. Mart 31, 2009

  tam istediğim ödevdi. allah razı olsun bunu buraya koyandan.

  Cevap ver
 8. Mart 31, 2009

  ya nolur güneş enerjisi baca santrali ile ilqili şeyler bulamadm nolur yardımcı olun

  Cevap ver
 9. Nisan 1, 2009

  {çaresiz Diyor ki:

  Mart 31st, 2009 at 4:59 pm edit

  ya nolur güneş enerjisi baca santrali ile ilqili şeyler bulamadm nolur yardımcı olun }

  çaresiz kardeşim, :-)
  baca santrali diye bişey duymadım. aradığın aslında güneş bacası ya da güneş güç kulesi yani solar power tower olabilir. bunu netleştirirsen yardımcı olabiliriz. Solar power tower hakkında da sitede çeşitli yazılarımız var. onlara da bakabilirsin.

  Cevap ver
 10. Nisan 4, 2009

  banada fenci bu ödevi verdi baca santrali nedir diye ödevi yapmama 2 gün var ve ben daha bulamadım

  Cevap ver
 11. Nisan 14, 2009

  guneş enerjisi baca santrali nedir keşke böyle bir ödev bulunsaydı

  Cevap ver
 12. Nisan 19, 2009

  bana 04.05.2009 tarihine kadar baca santralinin geniş bir araştırılmış olarak elime geçmesi lazım bulabilirseniz bana ulaşın bulursanız tşk erenorhan95@hotmail.com

  Cevap ver
 13. Nisan 22, 2009

  yukarıdaki makaleyi inceleyin size fikir verecektir. http://www.mmoistanbul.org/yayin/tesisat/98/6/

  Cevap ver
 14. Nisan 22, 2009

  güneş bacası santrali, güneş santrali, güneş elektrik sanrtali
  yukarıdaki makaleyi inceleyin size fikir verecektir. http://www.mmoistanbul.org/yayin/tesisat/98/6/

  Cevap ver
 15. Nisan 23, 2009

  YHA BANA GÜNEŞ ENERJİSİ BACA SANTRALİ İLE İLGİLİ GENİŞ Bİ ARAŞTIRMA LAZIM EĞER BULURSANI YOLLARMISNIZ (LÜTFENN) ŞİMDİDEN SAĞOLUN

  Cevap ver
 16. Nisan 26, 2009

  kardeşim baca santrelleri yazıyoruz niye çıkmıyo.niye ikide birde güneş bacaları çıkıyor.aaaaaaaaaaaaaaaaa olmuyor böyle.tıttıttıttıttıttıt

  Cevap ver
 17. Nisan 27, 2009

  baca santrali diye çıkmaması gayet doğal. size bu araştırmayı verenlerin sizi yanlış yönlendirmesi oluyor sanırım. orijinal adı solar chimney dir. ancak aradığınız güneş kulesi ise aşağıdaki linkten bulabilirsiniz. bu iki terim birbirine çok karıştırılan ancak tamamen farklı olan konulardır.
  http://www.unienerji.com/category/yenilenebilir-enerji-kaynaklari1/gunes-enerjisi-2/odakli-sistemler/gunes-guc-kuleleri-solar-power-towers/

  Cevap ver
 18. Mayıs 4, 2009

  yaa banada güneş enerjisi baca santrali nedir die verdiler bnde bulamadım hep güneş bacası felan çıkıo

  Cevap ver
 19. Mayıs 8, 2009

  ben güneş enerjisi baca santrali ile ilgili hiç birşey bulmadım yardımcı olurmusunuz:(

  Cevap ver
 20. Mayıs 8, 2009

  aramış olduğunuz konu güneş bacasıdır. size veriliş ismi yanlıştır. konuyu yukarıdaki cevaplarımda da açıkladım tekrar okuyun isterseniz. orada makale örnekleri de var.

  Cevap ver
 21. Mayıs 9, 2009

  ya banada bu ödev verildi ve aynı; güneş enerjisi baca santreli nedir? die ltfen yardım edin ödevi yetiştirmem lazım ya yanlış olursa ne olacak? fen ögretmenlerinin hepsimi yanlış bilio…

  Cevap ver
 22. Mayıs 9, 2009

  bulan arkadaşlar yardım edebilirlermi?

  Cevap ver
 23. Mayıs 10, 2009

  Arkadaşlar tekrar tekrar yazıyorum. konunun uzmanı olarak ve konu üzerine araştırmaları yapan kişilerden biri olarak yazıyorum. Güneş enerjisi baca santrali diye bir tanımlama yoktur. güneş bacası ile elektrik üretimi (solar chimney) ve güneş kulesi (güneş güç kulesi – solar power tower) ile elektrik üretimi olmak üzere iki farklı tip birbirine karıştırılır. birde silindirik parabolik sistemler vardır ki o tamamen farklıdır. Güneş bacası ile elektrik üretimi, ısınan havanın yükselmesi prensibinden faydalanılarak elektrik enerjisi üretimidir. Güneş bacası Konusu ile ilgili detaylı bilgi için : http://www.unienerji.com/2008/10/31/gunes-bacasi/ ve http://www.unienerji.com/2009/04/17/orta-sicaklik-gunes-enerjisi-isil-uygulamalari/ ve http://www.mmoistanbul.org/yayin/tesisat/98/6/ adreslerine bakabilirsiniz.

  Güneş kulesi konusu ile ilgili detaylı bilgi için http://www.unienerji.com/2008/06/02/7/ ve http://www.unienerji.com/2009/04/17/orta-sicaklik-gunes-enerjisi-isil-uygulamalari/ ve http://www.unienerji.com/2009/04/17/yuksek-sicaklik-gunes-enerjisi-isil-uygulamalari/ ve http://www.unienerji.com/2009/03/25/gunes-kulesi%e2%80%99nden-elektrik-santrali/ ve http://www.unienerji.com/2009/03/25/enerji-sorununa-cozum/ ve http://www.unienerji.com/2008/06/03/gunes-guc-kuleleri/ ve http://www.unienerji.com/category/yenilenebilir-enerji-kaynaklari1/gunes-enerjisi-2/odakli-sistemler/gunes-guc-kuleleri-solar-power-towers/ linklerini okumanızı tavsiye ederim.

  Kesinlikle size verilen ödev öğretmenleriniz tarafından ismi yanlış verilmiştir. Bu durum gayet doğal çünki üniversite lerdeki öğretim elemanları da bu konuları tam olarak ayırt edememekte ve karışıklığa yol açılmaktadır. Konunun özü ve doğrusu burada açıklandığı gibidir. Daha fazla detaylı bilgi için Isparta Süleyman Demirel Üniversitesinde yenilenebilir enerji kaynakları araştırma ve uygulama merkezi ile http://yekarum.sdu.edu.tr temasa geçiniz.

  Cevap ver
 24. Mayıs 12, 2009

  bence güzel olmüs bü siteye ilk giriyorum ve cok güzel herkese tavsiye ederim

  Cevap ver
 25. Mayıs 13, 2009

  arkadaşlar inanın bende çok merak ettim şimdi. hepiniz aynı okul aynı şehirdemsiniz? bu konu hakkında yorum yapanlar lütfen şehirlerini yazsınlar. merak ediyorum bu fen öğretmeni hangi ilde çalışıyor ve bu konuyu nerden bilipte size veriyor? acaba konu üzerine akademik bir çalışma mı yapmak istiyor? yoksa tamamen tesadüfmüdür herkese mi verilmiş bu ödev merak ettim.

  Cevap ver
 26. Mayıs 28, 2009

  ya bu bılgı ısıme yaraya bılır ama yaramaya da bılır yaptm odevı ıns dogrudur umarım aradım aradım baca santralını bulamadım en son care bunu yasmakdı ıns olur :D odevın konusu su bılgısı olan yassın lutfen güneş enerjisi baca santrali nedir?geniş bır arasdırma yap ve sınıfına sun of of of yaaa ıns odgurudur fencı de amma zor odev verıo he

  Cevap ver
 27. Ekim 16, 2009

  arkadaslar bu bir fikirdir olurmu olmazmi bilmem ama yazmaktan fayda olur diye düsünüyorum. belki piyasada vardir bilmiyorum belki de birileri icin bir ip ucu olabilir

  Konu: isiktan elektirik üretebilmek ?

  yani lamba isiginda kücük aletleri calistira bilecek elektriki üretmek ?

  eger günesten faydalana biliriyorsak neden lamba isisinda ve isiginda faydalanamiyoruz.
  bence olur sadece üzerinde fizikciler biraz calismis olsa
  bunuda bir bulus olarak piyasaya sürebilirler diye düsünüyorum ?

  not: eger böyle bilgilerin bir sayfasi var ise bilgi verirseniz sevinirim

  saygilar

  Cevap ver
 28. Şubat 13, 2010

  süper valla.mükemmel.

  Cevap ver
 29. Mart 5, 2010

  güneş enerjisi bizim hayat kaynağımız.bu ödev konusu benim için çok önemli bu ödeve daha çok özen gööstermeliyim.çünkü konu GÜNEŞ ENERJİSİ

  Cevap ver
 30. Mart 5, 2010

  GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL BİR KONU ULEEEEEEEEEEEEEYYYYYN

  Cevap ver
 31. Mart 6, 2010

  güneş enerjisi bizim hayat kaynağımız

  Cevap ver
 32. Mart 6, 2010

  güneş enerjisi bizim hayat kaynağımız.bu ödev konusu harikaaaaaaaaaaaaaaa

  Cevap ver
 33. Mart 8, 2010

  burda yapılan bütün yorumlar iğrenç hiçbirini beğenmedim:):D:D(K)

  Cevap ver
 34. Mart 12, 2010

  bana güneş bacaları ile ilgili not lazım da eğer elinizde varsa benimle paylaşır mısınız teşekkür ederim

  Cevap ver
 35. Mart 17, 2010

  arkadaşlar benim ödevim var ama bu şekilde diil benim bulduğum şey tamamen kendi fikrimde ama yapmak için geerli malzeme ve mühendis yok ;( onun için ben de bu konuyu seçtim konuyu anlatıp 1 maketin yapma lazım yukarda konu ile bilgisi olduğunu söyleyen abiler lütfen yardım msn adresim ixmean@hotmail.com yardımı dokunabileek olan eklesin

  Cevap ver
 36. Mart 30, 2010

  ödevim için gerçekten çok işime yaradı teşekkürler

  Cevap ver
 37. Nisan 1, 2010

  Bu tür bilgilere açığım teşekkürler

  Cevap ver
 38. Nisan 1, 2010

  meraba. sen bu ödevi -güneş enerjisi baca santrali- geçen sene almışsın . bende bu sene araştırıyorum fakat bulamıyorum. geçen sene nerden yazmıştın? :|

  Cevap ver
 39. Nisan 5, 2010

  yaa bana da güneş enerjisi baca sentrali nedir die bi proje verildii bide bunu çalışma sitemini izah eden bir proje tasarla dio bana yardımcı olun hocaya sordom güneş enerjisi baca santrali ayrık mı fln die hoca hayır öle dedii lütfen yardım..

  Cevap ver
 40. Nisan 8, 2010

  işime pek yaramadı ama nese yine teşekkürler

  Cevap ver
 41. Nisan 30, 2010

  inşallah işe yarar çok teşekkür ettim:)

  Cevap ver
 42. Mayıs 11, 2010

  başlıycam haa bu nasıl konu ama yinede teşekkürler

  Cevap ver
 43. Mayıs 13, 2010

  ya ayın17sine gidecek lütfen yardım edin proje ödevim

  Cevap ver
 44. Temmuz 4, 2010

  binanın altındadnmı yoksa arasındanmı hava sürkülasyonu doğuyor:/

  Cevap ver
 45. Temmuz 25, 2010

  Güneş enerjisini kullanarak yakasık 150lt bir su tankını ısıtmayı hedefliyorum sıcaklık olarak en az 65dereceye ulaşması gerekmekte suyun sıcaklıgı yanlız bu sıcaklık gün boyu hatta gecede aynı kalmalı tankı çeşitli izole sistemler ile takviye etmeyi düşünüyorum yanlız ilk önce suyu güneş enerjisi ile ısıtmam gerekli daha sonra sistem için gerekli takviyeleri yapacagım.Çalışmam ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim Hedef 150lt bir su tankını 65 dereceye kadar ısıtmak.İii Çalışmalar Dilerim…

  Cevap ver
 46. Temmuz 26, 2010

  yardım almak istediğiniz kısımı tam olarak belirtirseniz yardımcı oluruz. konunun hangi bölümünde takılı kaldınız arkadaşım?

  Cevap ver
 47. Temmuz 27, 2010

  Sıkıntım suyu gece ve gündüz nasıl 65 derecede tutacagımı bulamamak mevcut su sürekli devir daim edecek.Gündüz 65 dereceyi bulan suyu gece 65 derecede tutmak,ısıtmaktan daha az enerji gerektirir sanırım.
  1.suyu nasıl ısıtabilirm
  2.gece gerekli enerjiyi nasıl depolarım
  3.Güneş enerjileri ile sıcaksu elde edilen sisitemler suyu nakadar ısıtıyor.

  Cevap ver
 48. Ağustos 3, 2010

  Sanırım soruma cevap alamayacagım ????

  Cevap ver
 49. Kasım 30, 2010

  yha bu güneş enerjisi bac santrali bana çook lazim bana bulabilirseniz tesekkür ederim

  Cevap ver
 50. Ocak 17, 2011

  slm ben kahramanmaraş ta harita mühendisiyim aynı zamanda antalya da 15000 m² sera işletiyorum bu sera yı maraş a taşımak istiyorum ısıtma için güneş bacası düşünüyorum seranın ort yüksekliği 4 m dir sistemin çalışması için gerekli meyil nedir ve yıllık ortalama 320 gün güneşli oldugu varsayılırsa 60.000 m³ hacim li seradan yıllık ne kadar enerji üretilebilir gündüz üretilen enerji ulusal sisteme verilip gece gerektiği kadar alınabilir mi yani mevzuat uygunmudur bilgilendirebilirseniz cok sevinirim teşekkürler iyi çalışmalar.

  Cevap ver
 51. Nisan 15, 2011

  Süper

  Cevap ver
 52. Nisan 16, 2011

  tam ıstedıgım odew ogreymenımızde zaten bızden slayt ıstemıstı bu odewı hazırlıyanlara mınetttarım cok tesekkurler

  Cevap ver
 53. Nisan 21, 2011

  daha ayrıntılı bilgisi olanvarmı????????????????

  Cevap ver
 54. Nisan 28, 2011

  bu güzelmiş kanka,,,,,,..

  Cevap ver
 55. Nisan 28, 2011

  ıııııııııııyyyyyyyyyyyyy çıldıracam bu ödev yarın hocaya verilmezse fen 1 düşecek babamda beni öldürecek of ben ne yapacam lütfen bulan bana ulaşsın :( :( :( :(

  Cevap ver
 56. Nisan 28, 2011

  of of nedir bu hocalardan çektiğimiz benim gibi şikayettçi olan varmı?hocayı seviyom ama verdiği ödevleri sevmiyom:*

  Cevap ver
 57. Mayıs 5, 2011

  çoooook teşekkür ederim yapanın sayesinde fenime 5 düşecek

  Cevap ver
 58. Haziran 1, 2011

  yaha bu ne biçim ödev 3 sayfa bile tutmadı ben bunu nasıl proje görevidiye fenciye verem

  Cevap ver
 59. Haziran 2, 2011

  bence çok güzel cok iyiiiiiiiiiiiiiiiiiii
  2

  Cevap ver
 60. Haziran 2, 2011

  fenim 3düşecek oleyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy,

  Cevap ver
 61. Ocak 7, 2012

  Benim projemi kim calmis! ne zaman calmis?

  Cevap ver
 62. Ocak 7, 2012

  govdesi tamam sayilir da ic alemi eksik oda bende

  Cevap ver
 63. Mart 10, 2012

  güneş pillerini ışığı geçiren kumaşlar üzerine montaj yapıp bunu güneş bacaları toplama alanına montajla.altında seracılık yap.su varsa suyu 2000 dereceye ısıt.iç yüzeyine suyun oksijenini bağlayan kumaşla.yanmaz ısıya dayanıklı oradan elektrik enerjisi kullanmadan hidrojen üret.onunla hızlı dönen trübini soğut ya da enerjiyi depola.sizlerekolay gelsin.ören kasabası ovada fazla yapılaşma olmaması nedeniyle güneş bacası projesi çin uygun.milasmuğla ören.

  Cevap ver
 64. Nisan 20, 2012

  yaa daha ayrıntılı bilgisi olan varmı proje ödevi buu

  Cevap ver
 65. Nisan 28, 2012

  sanırım her sene aynı ödevi veriyorlar.Bu bilgiler işime çok yaradı çok teşekkür ederim.

  Cevap ver
 66. Mayıs 1, 2012

  çok güzel ama kısa ama yine de çok tşk

  Cevap ver
 67. Aralık 17, 2012

  benim ödevim için sanki biraz azdı :)

  Cevap ver
 68. Nisan 14, 2013

  güneş paneli suyu yazı güneşın dik yanı teped olursa 80 . 90 veya dıha fazla ısıtır sıcak suyu saklamaya gelınce su deposu 2 katı böyük alırsın bol izocamla sararsı izalasyonu iyi yaparsı su soğumaz ben 36 dayreya hem sıcak su ve kaloriferi 40 dereceye kadar ısıtıyorum 130 güneş panele

  Cevap ver
 69. Ocak 5, 2014

  Fizik hocam proge ödevi verdi bana.Bunun maketini ama enerji üretenini yapmam lazım.Yardımcı olabilir misiniz.

  Cevap ver
 70. Nisan 26, 2014

  fen ödewimi nasıl yapacami bilmiom yardım

  Cevap ver
 71. Mart 18, 2015

  benim de bitirme projesi konum bu prototipini de yapmam gerekiyor elinizdeki dökümanları benimle paylaşır mısınız acaba

  Cevap ver
 72. Mayıs 29, 2015

  Merhaba,

  Ben de kisisel olarak bu konuyla ilgileniyorum; ayrintili bir simulasyon yaziyorum. Bilimsel makaleler genellikle birbirinin benzeri ve yalnizca temel formülleri iceriyor. Temel grafikler de mevcut, fakat malesef bunlardan faydali ve detayli veri cikarmak pek mümkün olmuyor. Oysa yaptiginiz hesabin dogrulugunu ancak gercek verilerle kontrol edebilirsiniz.

  Sorum su: Bu konuyla ugrasip deneyler yapmis, veri toplamis; veya baska kaynaklardan edinilmis verilere (örn: kule ici sicakliga bagli olarak, hava hizi, basinc degisimleri ve türbinde üretilen enerji miktari, vs.) sahip olan arkadaslar var mi? Elinde veri bulunan ve paylasabilecek arkadaslara simdiden tesekkür ederim.

  eng.moezcan “at” web “nokta” de

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.