Hedef Dünya Güneş Kenti Olmak

Antalya Büyükşehir Belediyesi güneş enerjisinden elektrik üretiminde öncü olacak
Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi’nin temeli atıldı.Başkan Akaydın: “Güneşten elektrik üretimi milli bir projedir”Antalya Büyükşehir Belediyesi Güneş Kent Antalya Projesi’nin ilk meyvesi olan Antalya Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi’nin törenle temeli atıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, “Güneşten elektrik üretimi, Türkiye gibi bir bağımlısı bir ülkeyi, bu bağımlıktan kurtaracak gerçekten ulusalcı ve milli bir projedir” dedi. 5M Migros Kavşağı’nda kurulacak Eğitim Merkezi’nin temel atma törenine Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun, Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanları Hasan Subaşı ve Bekir Kumbul’un da aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş katıldı. İlk konuşmayı yapan Büyükşehir Belediyesi Temiz Enerji Koordinatörü Erdem Armen, dünyadaki fosil yakıtların tükendiğine dikkat çekti. Güneşin temiz, tükenmez ve bedava bir kaynak olduğunun altını çizerek, “Güneş zengini Antalya’nın ve elektrik konusunda ülkemize öncülük yapmasının gerekliliği, kendiliğinden ortaya çıkmaktadır” dedi.

10 BİN METREKARE ALANA KURULU

Erdem Armen, tamamı sponsorlar katkısıyla inşa edilecek Güneşev ve Ekolojik Eğitim Merkezi ile ilgili, şu bilgileri verdi: “Merkezimiz yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alana kurulu olacak. Enerjisini güneşten, suyunun büyük bölümünü yağmurdan karşılayacak bir tesis. 40 kişilik eğitim salonunda öğrencilere, sivil toplum örgütlerine dünyada ve Avrupa’da güneşi kullananlar ne kazanıyor, biz kullanmamakla ne kaybediyoruz, bunların sunumlarını yapacağız. İçinde laboratuvar, kafe, kış bahçesi, sekreterya, yönetim ve teknik birimler yer alacak. Bahçesinde ekolojik mini serası ve yürüyüş parkuru bulunacak, özel dizaynlı güneş bisikletleri turlayacak. Burada kullanılacağız ve A sınıfı elektrikli ev aletler kullanılarak enerji tasarrufunun örneklerini göstereceğiz. Isınması pasif iklimlendirme ve güneş mimarisine ilavetenyüksek verimli güneş kolektörleriyle sağlanacak. Ayrıca isteyen kişi ve kuruluşlara danışmanlık hizmeti vereceğiz. Tesisten çıkan atık suyu yıkamada, bahçe sulamasında ve kompost üretimi gibi farklı alanlarda kullanılacağız.”

HEDEF DÜNYA GÜNEŞ KENTİ OLMAK

Amaçlarının güneşi elektriği ve insanı aşkla kucaklaştırmak olduğunu belirten Armen, şöyle devam etti: “Sadece Güneşev’le sınırlı kalmayacağız. Güneşle ilgili tesisler yavaş yavaş Antalya’nın değişik yörelerinde yaygınlaşacak. Konuyu teşvik edici ve özendirici boyutuyla Antalya Büyükşehir belediyesi İmar Yönetmeliği’nin de içine alma çalışmalarımız da devam etmektedir. Güneş enerjisindeki aydınlanma Antalya’dan başlayacak, önce çevre, sonra da tüm Türkiye aydınlanacak. Antalya’nın hedefi bir dünya güneş kenti olmaktır. Özellikle TBMM’de bekleyen Enerji Teşvik Yasası da çıkınca, bu hedefe ulaşım yolları kısalacaktır.”

Haberin devamı için…
Bu haber Antalya Büyükşehir Belediyesi web sayfasından alınmıştır.
http://www.antalya.bel.tr/tr/bel_guncel/haber_detay.cfm?sayfa=8307

1 thought on “Hedef Dünya Güneş Kenti Olmak”

  1. benim iki katlı evim var buraya güneş enerjili elektirik kurdurmak istiyorum her iki evimi de idare edermi birde komple kurulum maddiyatı nekadarı buluyor tşkrlr.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir