Arşivler
    Tag Cloud
Güneş Pili İle Serinleyen Durak
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 4 Temmuz 2010,Pazar

Mersin’de elektrik teknikeri ve tasarımcı Ali Yeşiltaş, otobüs duraklarında beklerken sıcaktan bunalanlara karşı ‘vantilatörlü durak projesi’ni hayata geçirdi. Mersin Üniversitesi (ME.Ü.) Çiftlik Kampusu’nda pilot olarak başlatılan serinleten duraklar, vatandaşlar tarafından benimsendi. Tavanda ve oturma banklarının altına konulan vantilatörler, konulan sensörle gelen yolcuyu algılayıp, çalışmaya başlıyor. Enerjisini güneşten alan sistemde tarafından üretilen elektrik vantilatörlerde rüzgar oluşturup, yolcuya serinlik kazandırıyor. Yolcular otobüse binip, kimse olmayınca vantilatörler duruyor. Projeyi destekleyen ME.Ü. Rektörü Prof. Dr. Süha Aydın, her yıl gerçekleştirilen ‘2010 AR-GE Proje Pazarı’nda öne çıkan uygulanabilir projeye destek vermekten son derece mutlu olduklarını söyledi. Tasarımcı Ali Yeşiltaş ise, bu sistem sayesinde durakta otobüs veya dolmuş bekleyen vatandaşların sıcaktan bunalmayacaklarını söyledi. (Haber – Kamera: Mustafa ERCAN / MERSİN, (DHA)

Hürriyet Video’larını izlemek için Flash 7 veya daha yüksek eklenti yüklenmeniz gerekmektedir. Yüklemek için tıklayınız!!!

Bu haber hurriyet.com.tr den alınarak yayınlanmıştır. ancak bir kaç kelime de ben eklemek istiyorum. gün boyu güneş enerjisinden ile elektrik üreten ve ürettiği elektriği duraktaki insanların serinlemesi için vantilatörlere harcayan sistem pek çok yeniliğin habercisi gibi adeta. projeye emek verenlere çok teşekkür ederiz.

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.