Yenilebilir Enerji Yatırımları İçin 1 milyar Dolar Kredi

yenilenebilir enerji yatırımlarına kredi desteği

ABD’den Türk rüzgârına 1 milyar dolarlık kredi

ABD Başkanı Barack Obama’nın “Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirin” talimatı üzerine harekete geçen ABD Eximbank’ı Türkiye’de yenilenebilir enerjiye 1 milyar $ kredi sağlayacak. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Türkiye arasında yeni eksen ekonomi üzerinden çiziliyor. İki ülke arasında ekonomi alanında stratejik işbirliğini aralayacak 1 milyar dolarlık kredi anlaşmasında imzalar atıldı. ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile ABD Eximbank Başkanı Fred Hochberg tarafından imza konulan anlaşma “Ekonomide yeni dönemin ilk adımı” olarak nitelendiriliyor. Anlaşma ile ABD Eximbank’ından sağlanacak 1 milyar dolarlık kredi Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımlarında kullanılacak. Mutabakat zaptının imza töreninde konuşan Hochberg, Bakan Taner Yıldız’ın kendilerini 5 milyar dolar finansman sağlanması konusunda ikna etmeye çalıştığını belirterek, “Ancak görüşmeler sonucunda önce 1 milyar dolar üzerinde çalışma kararı aldık” dedi. “Vereceğimiz kredi 18 yıl geri ödemeli olabilir” diyen Hochberg, “Bunu gerçekleştirmek için Türk bankaları ile çalışmayı arzu ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Bugüne kadar yenilenebilir enerji projeleri için krediler sağladıklarını ifade eden Hochberg, “Bugünkü görüşmede 13 bin megavat rüzgar kapasitesi için kredi verebileceğimizi söyledik” diye konuştu.

2 ABD’Lİ NÜKLEER İLE İLGİLENİYOR
Türkiye’de nükleer santral projeleri ile ilgilendiklerini de anlatan Hochberg, “İki büyük ABD firması General Electric ve Westinghouse nükleer enerji projelerine katılmak istiyor. Bu firmalar Türkiye’ye en iyi teknolojiyi en iyi fiyatlarla verebilir” dedi.
yenilenebilir enerji yatırımlarına kredi desteği
OBAMA TALİMAT VERDİ
Hochberg, Türkiye’nin ekonomik büyümesinin oldukça dikkat çekici olduğunu belirterek, “Bugüne kadar iki ülke milli güvenlik alanında önemli stratejik işbirliği gerçekleştirdi. Başkan Obama ise bize ‘Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirin’ talimatı verdi. Stratejik ortaklığımızı ekonomi alanına da kaydırmayı planlıyoruz. Bu yıl öncelikli kredi vereceğimiz 9 ülke belirledik. Türkiye birinci sıramızda” dedi. Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltmak için yerli kaynakları harekete geçirecek yenilenebilir enerji yatırımlarına kredi sağlayacaklarını ileten Hochberg, “Kredi, rüzgar başta olmak üzere hidroelektirik jeotermal gibi tüm alanlarda kullanılabilir” diye konuştu. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da kredinin rüzgarla, güneşle, jeotermalle alakalı projelerde kullanılacağını belirterek, “Bu kredi opsiyonel olacak” dedi.

Sabah gazetesi : http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2010/07/23/abdden_turk_ruzgrina_1_milyar_dolarlik_kredi

ABD’den enerjiye 1 milyar dolar

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Amerika Eximbank’ın Türkiye’deki rüzgar, güneş ve jeotermal gibi yenilebilir enerji yatırımları için 1 milyar dolar kredi vereceğini açıkladı. Krediler 18 yıl vadeli olacak

23 Temmuz 2010 – 05:00
Mutabakat zaptı imzalandı

Amerika (ABD) Eximbank ile Enerji Bakanlığı arasında ‘Türkiye’deki projelerine kredi sağlanması’ konusunda mutabakat zaptı imzalandı. Enerji Bakanı Taner Yıldız, ABD Eximbank’ının Türkiye’deki yenilenebilir enerji yatırımlarına 1 milyar dolar kredi vereceğini açıkladı. ABD Eximbank’ının, yatırımda odaklanacağı 9 ülke belirlediğini belirten Yıldız şöyle dedi:

Türkiye 9 ülkeden biri

“Dokuz ülkeden birinin Türkiye olduğunu söylediler. Görüşme o çerçevede düzenlendi. Türkiye’nin büyümesinin dikkat çektiğini ve bunu karşılayabilecek enerji yatırımlarının kredilendirilmesinin önemli olduğunu konuştuk. Mutabakat zaptına göre, 1 milyar dolar ile başlayacağız. Yatırımcı, rüzgar, güneş, jeotermal gibi enerji yatırımlarında Türk bankalar kanalıyla kredi kullanabilecek.”

Nükleeri de istiyorlar

ABD Eximbank Başkanı Fred Hochberg de “Bakan Yıldız beni 5 milyar dolara zorladı. Ama İlk etapta 1 milyar dolarla başlamak istiyoruz. Vereceğimiz krediler 18 yıl vadeli olacak” dedi.

Hochberg, nükleer santral konusunda ise “Westinghouse ve General Electrik nükleere katılmak istiyor. Bunlar en iyi teknolojiyi, en iyi fiyatla verebilir. Bunların nükleer santral yapımına katılması konusunu da görüştük” dedi.

Türkiye Los Angeles’a depo yapıp ihracatı artıracak
yenilenebilir enerjiye abd desteği
En büyük sorun süre

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatta Los Angeles gibi uzak pazarlara ulaşmadaki en büyük sorunun süre olduğunu söyledi. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) temasları çerçevesinde Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinden Teksas’ın Houston şehrine geçen Çağlayan, “Los Angeles gibi uzak pazarlarda süreyi minimize etmenin yollarını araştırdık. Los Angeles limanında antrepolar oluşturup ürünlerimizi bu antrepolarda depolayabiliriz” dedi.

‘Çin böyle yapıyor’

Dış Ticaret Müsteşarlığı’ndan, ihracat müdürlüğünden ve birliklerden oluşan bir heyetin bir ay içinde Los Angeles’a gideceğini belirten Çağlayan şöyle konuştu: “Antrepo için beş sektör belirledik. Bunlar, hazırgiyim, konfeksiyon, elektrikli makine, deri ürünleri, kimyasallar ve plastikler ile mobilya. Antrepo kurduktan sonra ihracatı ciddi manada artırabiliriz. Çin, Güney Kore böyle yapıyor.”

Posta Gazetesi : http://www.posta.com.tr/ekonomi/HaberDetay/ABD_den_enerjiye_1_milyar_dolar.htm?ArticleID=37729

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir