‘Güneş’e Yatırım Yapacak Güneş Paneli Satacak

Toyota’yla ‘güneş’e yatırım yapacak Mitsubishi’ye güneş paneli satacak. Anel Grup’un patronu Rıdvan Çelikel, Japon Toyota ile yatırımı yapmak üzere görüşüyor. Konya ve Urfa’da yatırım için arazi aldıklarını belirten Çelikel, “Yatırım için yasanın çıkmasını bekliyoruz. Mitsubishi’ye de güneş panelleri satacağız” dedi. Anel ’ye Alman Ralos firmasını ortak alan grup, Suudi Bin-Ladin ile Arabistan’da ortak 2 şirket kurdu.

MEMUR çocuğu olmakla övünen bir patron, Anel Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Çelikel. Üniversite yıllarında karşıya geçmek için utanıp otostop çekemezmiş. Yolun kenarında elini kaldırmadan dikilir, iyi kalpli birinin kendiliğinden anlayıp arabasına almasını beklermiş. O günlerde, “Eğer arabam olursa duraktaki öğrencilere sesleneceğim. Karşıya geçenler atlasın, diyeceğim” yemini eden Çelikel bugün 10 kadar şirket ve yaklaşık 230 milyon dolar ciroya sahip bir grubun mütevazı patronu. Ve fırsat buldukça duraktan öğrencileri toplayıp karşıya bırakıyor. Geçtiğimiz günlerde Anel Elektrik’i halka açan Rıdvan Çelikel ile yurtdışı atılamlarını, Japon Toyota ile güneş enerjisi yatırım planlarını ve iş dışındaki yaşamını konuştuk.

Konya ve Urfa’da yatırım

Krizlerde büyüyerek çıkmanın sırrı ne?
Krizleri doğru algılayıp doğru planlayıp doğru anlama ile fark yarattık. 2001 krizini öngörüp bazı önlemler talep ettim ancak yöneticiler bunları yapmadı. Kriz patladığında işten adam çıkarmayı yasakladım. Krizde eleman çıkarmak onların idam fermanıdır. Gerekirse şirketi bir yıl kapar, tavla oynarız, tek kale maç yaparız ama bunların olmaması için gidin dışarıdan iş getirin dedim yüzde 49 büyüdük. Bu son krizde de yüzde 79 büyüme yakaladık.

Enerji yatırımlarına ağırlık verdiniz. Projeleriniz ne aşamada şu anda?
Enerjide çok büyüyoruz. Yenilenebilir enerjiye odaklanıyoruz. Pek çok yatırım bekliyor. Güneş enerjisinde Avrupa Birliği’nden ihale kazanan ilk firma biziz. KKTC’de Belçikalı bir firmanın açtığı ihaleyi kazandık. Orada güneş panelleri ile 1.3 MW enerji üreteceğiz. Japon Toyota ile görüşüyoruz; aramızda iyi niyet mektupları gidip geliyor.

Toyota ile ne yapacaksınız?
Güneş enerjisi konusunda bizimle birlikte Türkiye’de yatırım yapmak istiyorlar. Ama bununla ilgili yasanın çıkmasını bekliyorlar. Yıl sonuna kadar yasanın çıkacağını umuyorum. Bir başlangıç olarak Konya ve Urfa’da arsa satın aldık. Birkaç yerde de arazi opsiyonladık.

Üç koldan güneş enerjisi

İnci Holding ile de ortak oldunuz.
Evet ortak bir şirket kurduk. Ayrıca Alman Ralos firması Anel Enerji’nin yüzde 5’ini bu yıl satın aldı. Yüzde 50’ye kadar opsiyonları var. Yani 3 farklı oluşumla güneş enerjisi yatırımlarına gireceğiz.

Güneş paneli üretiminiz nasıl gidiyor?
Avusturyalı Kioto şirketi bizden güneş panelleri satın alıyor. Hatta bütün üretimi onlara ayırmamızı istediler. Buna sıcak bakmadık. Öte yandan Japon Mitsubishi de bizden güneş panelleri almak istiyor. Bu alanda da çok büyüme bekliyoruz.

Bu haber hürriyet.com.tr den alınmıştır.
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/ShowNew.aspx?id=15512896

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir