Bu yazımızda ledler ile güneş pillerinin ortak uygulamalarından bahsedeceğiz. , güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretmeye yarayan cihazlardır.  Güneş pilleri hakkında detaylı bilgiyi bloğumuzda bulabilirsiniz. Yine ledler hakkında da detaylı bilgiyi bloğumuzda bulmanız mümkün. led floresanlar, led projektörler, ledli sokak armatürleri ve daha fazlası.

güneş pili

Ülkemizde güneş pilleri ile ledlerin en yaygın kullanım alanları trafik sinyalizasyonlarında karşımıza çıkmaktadır. Örneğin bir virajda, bir tünelde, bir alt geçitte, hız sınırı uyarısında vb. daha pek çok yerde karayollarında karşımıza çıkan güneş pili ve led li sistemler oldukça ekonomik çözümler sunmaktadır. Bunun dışında yer yer sokak aydınlatma lambalarında power led veya yüksek parlaklı ledler yer yer karşımıza çıkmaktadır.

led floresan

Özellikle led floresanlar hızla yaygınlaşmakta olup ofis, ev, fabrika, totem, vb. yerlerde uygulanmaya başlamıştır. Örneğin güneş pili ile çalışan bir totem içinde led floresanlar kullanılmaktadır.

Park ve mesire yerlerinde ledli lambalar ile güneş pilleri kullanılmaktadır. Ledler uzun ömürleri ve düşük enerji tüketimleri sayesinde ön plana çıkmışlardır.

Her geçen gün düşen led armatür fiyatları ile kullanımı hızla yaygınlaşan led uygulamaları sayesinde elektrik enerjisi tüketiminde %70 e varan enerji tasarrufu sağlamak mümkündür.

led spot

Ayrıca led li duvar boyama şeklinde adlandırılan sistemler ile de binaların dış cephesi görsel bir güzellik kazanmakadır. Aynı sistem köprülerde de uygulanmaktadır.

led duvar boyama

Led li spotlar ile kuyumculardan otel lobilerine, evlerden işyerlerine kadar pek çok iç mekanda da uygulamalar hızla yaygınlaşmaktadır.