Arşivler
    Tag Cloud
Airfel ve Fotovoltaik (Güneş Pili) Sistemleri
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 19 Eylül 2010,Pazar

İklimlendirme sektörünün en yenilikçi firmalarından , enerji verimliliği konusuna yoğunlaşmayı sürdürüyor. Mitsubishi Heavy Industries’in Fotovoltaik Sistemleri’nin () Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Airfel, ticari binalar ve müstakil evler için enerjiyi verimli tüketme olanağı sağlıyor.  Sanko Holding şirketleri arasında yer alan, ısıtma soğutma ve havalandırma sektörünün öncülerinden Airfel, Fotovoltaik () Sistemleri konusunda tasarım, proje ve uygulama faaliyetlerine hız veriyor.  Japon devi Mitsubishi Heavy Industries’in güneş enerjisinden doğrudan elektrik üreten sistemleri olan Fotovoltaik Sistemleri’nin Türkiye temsilciliğini üstlenen Airfel, güneş pillerinin Türkiye’deki yetkili satışını üstleniyor.

Airfel Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Önder konu ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “Fotovoltaik terimi, ışıktan gerilim üretilmesi anlamına geliyor. Fotovoltaik piller, yüzeylerine gelen güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren yarı iletken maddeler. Özellikle geniş ölçekli ticari binalar ve müstakil evler için gerçekleştiren bu sistemler, çevreci uygulamalar arasında yer alıyor. Sistem yılda ortalama 11.000 kg karbondioksit salınımını ortadan kaldırıyor.

Yaptığımız projelendirme çalışmaları sonucunda, bu sistemi mart ayı sonunda şirketimizin terasına da kurduk. Günlük olarak tükettiğimiz elektriğin % 10’unu bu yolla karşılıyoruz. Türkiye ve İstanbul şartlarında kapasite olarak ciddi bir öneme sahip bu yatırım, Uluslararası Enerji Ajansı 2009 Türkiye raporunda örnek projelerden bir tanesi olarak yer alıyor. Çevre dostu sistem ile yıllık ortalama 17.000 kwh enerjiyi bu sistemle üretmeyi ve yılda 35 ağaç kurtarmayı hedefliyoruz.”

Airfel Genel Merkez 10 kw Kapasiteli Fotovoltaik (Güneş Pili) Sistemin Genel Özellikleri: 

Tesis Elektrik Üretim Kapasitesi: 10 kw (1 kilowatt = 1000 Watt) elektrik üretim kapasitesi

Tasarım ve Malzeme Seçimi: Airfel Yeni Projeler

Fotovoltaik Paneller : Japon Mitsubishi Heavy Industries, 48 Adet 100 Watt  Panel, 42 Adet 130 Watt kapasiteli panel     

Teknoloji : İnce Film (Amorf Silisyum ve Tandem)

Toplam Panel Sayısı  : 90 Adet

Alüminyum ve Metal Aksam : Eloksal kaplama ve paslanmaz malzemeden olup yerli firmalara ürettirilmiştir

Kapladığı Alan  : 400 m2 (Gölge mesafesi kış şartlarına göre hesap edilmiştir)

İnverter (Evirici) : Alman SMA Firması 4 adet 2,5 kw kapasiteli

Data İzleme Sistemi : Güneş ışınım şiddeti, rüzgar, ortam sıcaklığı ve panel sıcaklığı izleme ve kayıt

Kurulum ve Montaj  : Airfel Yeni Projeler ve İpekler Elektrik Firması

Devreye Alma: 28.03.2010

Bu yazı http://www.airfel.com.tr/bpi.asp?caid=513&cid=4060 adresinden alınmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.