Arşivler
  Tag Cloud
Güneş Pili İle Çalışan Ledli Trafik İşaretleri
Yazar | 3 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 21 Haziran 2013,Cuma

Bu yazımızda İle Çalışan Ledli Trafik İşaretlerinden bahsedeceğiz. Basit ama oldukça kullanışlı bu sistemleri kendiniz oldukça kolay ve ucuza yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan şey ise birazcık elektronik bilgisi ve biraz da el becerisi. Bu ürünler ile çalıştıklarından modüler ve oldukça etkili ürünlerdir. Tabiki bu işi ticari olarak düşünmek ise ayrı bir durumdur. Ticari olan sistemlerde kısaca bulunması gereken özellikler ise;  , Dahili aküleme sistemi, Dahili şarj kontrol ünitesi,PIC programlama ile programlanabilir ve kontrol edilebilir olmalı, Her türlü ortam koşullarında çalışabilir olmalı, Aliminyum çerçeve ile su, yağmur vb ortam koşullarına karşı dayanıklı olmalı, Ön yüzey ve içeride bulunan ler dış tehlikelere (taş, çakıl, güneş ışığı, dolu, yağmur ,vb,) özel korumalı olmalı, Gece sistem otomatik olarak devreye girmeli, sabah gün aydınlandıktan sonra otomatik olarak devreden çıkmalı, Ayrıca Ortam ışığı zayıfladığı, görüşün sınırlı olduğu sisli havalarda, kapalı ve yağmurlu havalarda sistem otomatik olarak devreye girmelidir.

Sistemin bileşenleri ve malzeme listesi:

1- Güneş pili 10 W 12 V anma gerilimi
2- Şarj kontrol cihazı 12 V 4 A
3- Akü 12 V 2,2 Ah 1 adet
4- Trafik işaret levhası (reklamcı firmalardan temin edilebilir)
5- Kontrol ünitesi için elektronik sarf malzeme (mosfet, PIC 16F84 mikro kontrolör, 22 pf kondansatör 2 adet, 4 Mhz kristal 1 adet, 1N4148 diyot vb.)
6- Led diyot kırmızı renkli, beyaz renkli, sarı renkli, yeşil renkli (minimum 17000 mcd değerinde olmalıdır.)

led speed limit
Resim http://i.treehugger.com adresinden alınmıştır.

Yorumlar

3 yorum
 1. Temmuz 26, 2011

  bir şey danışmak istiyorum. büyük çaplı bir alım için bir deneme yaptırmak istiyorum. 2mt kadar led lambayı bahsettiğiniz şartlarda çalıştırmak için gerekli sistemin maliyeti ne olur acaba. bilgilendirirseniz sevinirim. teşekkürler.

  Cevap ver
 2. Temmuz 27, 2011

  kullanılacak ledlerin güç tüketimine göre değişir. bu da ledlerin verdiği ışık ve renge bağlı olarak belirlenmelidir.

  Cevap ver
 3. Mart 25, 2013

  1- Güneş pili 10 W 12 V anma gerilimi
  2- Şarj kontrol cihazı 12 V 4 A
  3- Akü 12 V 2,2 Ah 1 adet bunları kullanarak yaya geçidi trafik işareti yaptım ledli..gündüz yanıyor ışıklar gece yetmiyor nerede eksiklik var..

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.