Burdur iline Güneş Elektrik Santral Tarlası

Geçtiğimiz günlerde Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu üyeleri tarafından resmi açılışı gerçekleştirilen Burdur Yatırım Destek Ofisi, Almanya menşeili yenilenebilir alanında faaliyet gösteren bir firmaya Burdur’a yapılması düşünülen yatırımla ilgili teknik destek sağladı. Kütahya’da Türkiye’nin ilk tamamı yerli fotovoltaik üretim fabrikasını kurmakta olan AYT Grup A.Ş Burdur ilinde Güneş Elektrik Santral Tarlası, Tarım ve Arkeoloji alanlarında Güneş ağırlıklı sosyal projeler üzerinde çalışmalara başladı. 1500 dönüm arazi üzerine yapılacak olan , ilk etapda yaklaşık 40 megawatt kapasiteli olup yıllık 66 GW elektrik üretilmesi beklenmekte.

solar module

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Burdur Valiliği işbirliğinde AYT Grup Enerji A.Ş yetkilileri 18.10.2010 tarihinde Burdur’a geldi. Firmanın ortaklarından C.Tolga GÜNDÜZ, Anastasios FORTOMARİS, Dietmar SCHRÖDER ve bölge koordinatörü ve aynı zamanda Burdur’lu olan Hasan YİĞİT ile Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Burdur Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet CANDAN, Isparta Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Ali Galip BİLGİLİ Burdur Defterdarı Ramazan TAŞALTIN, Belde Belediye Başkanı Ali ERDOĞAN, Tarım İl Müdürü Kadir GÜVEN, İl Çevre ve Orman Müdürü Salim ÖZDEMİR, , Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde öğretim üyeleri yatırım yapılması planlanan araziyi yerinde gördüler ve yatırımcı ile birlikteincelemelerde bulundular.

Güneş Tarlası yapılması planlanan arazi incelemesinin ardından heyeti, Burdur Valisi Süleyman TAPSIZ makamında kabul etti. Yapılması planlanan Güneş Tarlası yatırımı hakkında Vali Tapsız bilgilendirildi. Vali Süleyman Tapsız düşünülen yatırım ile ilgili olarak Burdur Valiliği ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı olarak her türlü desteği vereceklerini belirtti. Firma yetkilileri, düşünülen projenin Türkiye’de bir ilk olacağı ve Burdur için Güneş Tarla projesinin bir sinerji oluşturacağına dikkat çektiler. Ayrıca söz konusu firma ile çeşitli sosyal projelerde de işbirliği yapılabileceğine değinildi.

Valilik ziyaretinin ardından heyet Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Burdur Yatırım Destek Ofisi’ne geçti. Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mehmet CANDAN tarafından yatırımcılara kalkınma ajanslarının görevleri, faaliyetleri ve bölgenin yatırım fırsatları ile ilgili bilgiler verildikten sonra heyet Burdur’dan ayrıldı.

Bu haber http://www.baka.org.tr adresinden alınmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir