Uluslararası Biyoenerji Çalıştayı

yekarum ebri biyoenerjiSüleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Merkezi (YEKARUM) tarafından düzenlenen “” konulu uluslararası seminer ve çalıştay programı sona erdi. 21- 23 Mart 2011 tarihlerinde Süleyman Demirel Üniversitesi YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (YEKARUM), “BİYOENERJİ” konulu uluslararası seminer ve çalıştay programını gerçekleştirmiştir. Programa, İngiltere Aston Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde Öğretim Üyesi ve aynı zamanda ()” müdürü Prof. Dr. katılmıştır. Profesör Hornung, biyokütle değerlendirme yöntemleri hakkında bir de seminer vermiştir.

yekarum ebri biyoenerji

T. C. Orman Genel Müdürlüğü’nde biyokütle konusunda yapılan çalışmalarda ve Bakanlığı, TÜBİTAK, Üniversiteler, Araştırma kurumları ve Çevre ve Orman Bakanlığı ilgili birimlerinin katılımıyla yapılan toplantılarda odunsu biyokütlenin enerjide değerlendirilmesi üzerine yapılabilecekler değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, Isparta Orman Bölge Müdürlüğü, yerel odunsu biyokütle potansiyelini 1 milyon ton olarak belirlemiştir. Biyokütle üretiminde dünyadaki gelişmeler, yapılan çalışmalar araştırılarak özellikle orman biyokütlesi değerlendirilmesi ile ormanlardaki biyokütlenin sadece katı yakıt olarak değil, çok yönlü bir kaynağı olarak düşünülmesi gerektiği de ortaya konulmuştur. Bugün için değerlendirilmeyen orman üretim artıklarının üretiminde kullanılması gerekmektedir.

yekarum ebri biyoenerji

yekarum ebri biyoenerji

Bu kapsamda öncelikle odun biyokütlesinin daha sonra diğer biyokütlenin değerlendirilmesi çalışmalarını hızlandırmak için 21- 23 Mart 2011 tarihlerinde Süleyman Demirel Üniversitesi YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARI ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZİ (YEKARUM), “BİYOENERJİ” konulu uluslararası seminer ve çalıştay programını gerçekleştirmiştir. Programa, İngiltere Aston Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde Öğretim Üyesi ve aynı zamanda AVRUPA BİYOENERJİ ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ “European Bioenergy Research Institute (EBRI)” müdürü Prof. Dr. Andreas Hornung katılmıştır. Profesör Hornung, biyokütle değerlendirme yöntemleri hakkında bir de seminer vermiştir.

Isparta biyokütle potansiyeli ve değerlendirilmesi üzerine bir de çalıştay gerçekleştirilmiştir. Çalıştaya Prof. Dr. Andreas Hornung, Isparta Orman Bölge Müdür Yardımcısı Adnan Yılmaztürk, Süleyman Demirel Üniversitesi Orman Fakültesinden değerli hocalar ve YEKARUM çalışanları katılmıştır.

“Biyoenerji” çalıştayı kapsamında, İngiltere Aston Üniversitesi “European Bioenergy Research Institute (EBRI)” ile ikili işbirliği konusunda ön çalışmalar başlatıldı. Biyokütle değerlendirme yöntemleri, biyokütleden hidrojen üretimi, piroliz ve biyogaz teknolojileri konularında ortak proje ve teknoloji geliştirme çalışmaları yapılması kararlaştırıldı.

yekarum ebri biyoenerji

SEMINAR – March 21, 2011

Seminar by Prof. Dr. Andreas Hornung, Aston University, Director of European Bioenergy Research Institute (EBRI).

The topics were
 Bioenergy Solutions
 Hydrogen from Biomass
 Evaluation of Kinetics
 Ongoing Projects

 
 yekarum ebri biyoenerji
 
 
SEMINAR – March 22, 2011

 The Topics Presenter YEKARUM Projects Asst. Prof. Dr. İbrahim ÜÇGÜL (SDU-YEKARUM)

Seminar by YEKARUM

 

 yekarum ebri biyoenerji 

Photovoltaic, Solar Projects, Doctoral Study Dr. Ramazan ŞENOL (SDU-YEKARUM)

Solar Energy in Turkey Dr. Gökçen AKGÜL (SDU-YEKARUM)

Renewable Energy Supported Cooling Ph. D. Student Gamze Yakut

yekarum ebri biyoenerji 
 
WORKSHOP – March 23, 2011
The Topics of Workshop  
Presenter 
Energy Sources of Turkey 
Asst. Prof. Dr. İbrahim ÜÇGÜL (SDU-YEKARUM) 
Biomass Energy in Turkey 
Dr. Gökçen AKGÜL (SDU-YEKARUM) 
Solar Energy in Turkey 
Dr. Ramazan ŞENOL (SDU-YEKARUM) 
Thermodynamic Analysis Of Stirling Power System Operating Solar Dish 
M.Sc. Student Salih LAKA (Technology Faculty)  
Biomass Potential of Isparta 
Adnan YILMAZTÜRK (Regional Forestry Directorate-Isparta) 
Biomass Studies at SDU  
Asst. Prof. Dr. Mehmet EKER
Asst. Prof. Dr. Nevzat GÜRLEVİK 
Biomass Studies at SDU  
Ass. Prof. Dr. Halil Turgut ŞAHİN  

yekarum ebri biyoenerji 

yekarum ebri biyoenerji

yekarum ebri biyoenerji

yekarum ebri biyoenerji

yekarum ebri biyoenerji

yekarum ebri biyoenerji

Workshop sonuç raporunu buradan indirebilirsiniz. [download id=”30″]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir