Çin Heyeti Isparta’da

Çin’in Hebei eyaletine bağlı kentinden bir heyet, ekonomik işbirliği imkanlarını araştırmak üzere geldikleri Isparta’da ziyaretlerde bulundu. Isparta Belediyesi ve Isparta Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerinin ikili ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Çin’in kentinde gerçekleştirdiği 10 günlük ziyaretten yedi ay sonra, Çin’den de bir heyet Isparta’yı ziyaret etti. Ticaret Bürosu Yönetici Yardımcısı Gao Shengli, Şingtai Dış Ülkeler Yatırım ve Ortaklık Başkanı Su Xingguo, Çin Hükümeti Hebei Eyaleti Ticari İşler Bürosu Başkanı Niu Fuzeng, Borsa Yatırım Ltd Şti. Başkanı Jiao Qibin, Elektrik Trafik ve Ekipmanları Ltd Şti. Başkanı Zhao Xiangtian’dan oluşan heyet, ilk ziyareti Isparta Belediye Başkanı ’a gerçekleştirdi.

china

Ziyarette iki kentin işbirliği yapabileceği sektörlerle ilgili fikir alışverişinde bulunuldu.

Çin Hükümeti Hebei Eyaleti Ticari İşler Bürosu Başkanı Mr. Niu Fuzeng, Isparta ile 7 ay önceki ziyarette geleceğe dönük yatırım planlamaları için bazı ön anlaşmalar yapıldığını, yeni işbirliği alanlarında anlaşmalar imzalamayı hedeflediklerini söyledi.

Fuzeng, yeni yatırım konularının da dört günlük ziyaretleri süresince ele alınacağını kaydetti.

Isparta Belediye Başkanı Günaydın da, Çin heyetinin Isparta’ya gelişinden çok memnun olduğunu belirterek, kendilerinin işadamlarıyla birlikte yedi ay önce Xingtai şehrindeki ziyaretlerinde, bu ülkedeki yatırım alanları hakkında bilgilendirildiklerini söyledi.

china Isparta

Isparta Belediye Başkanı Günaydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, heyetin gezi kapsamında yatırım olanaklarını da incelediğini kaydetti. Belli noktalarda ortak fikirler üretildiğini söyleyen Günaydın, ”Bu ziyaret, gelecekte yapılacak yatırımların temelini oluşturdu. Aramızdaki bağlar daha da güçlendi ve inanıyorum ki daha güzel çalışmalara imza atacağız” diye konuştu.

Xingtai Dış Ülkeler Yatırım ve ortaklık Başkanı Su Xingguo da, Isparta’dan çok iyi dileklerle ayrıldıklarını belirtti. Bu ziyareti kendilerinin de önemsediğini ifade eden Xingguo, ”4 günlük gezide önemli bilgilere sahip olduk. Kendi kentimize gittiğimiz de burada gördüklerimizi ve Isparta’da yapılması gereken yatırımlarla ilgili halkımızı bilgilendireceğiz” diye konuştu.

Xinggua, Ispartalıları da Çin’e davet ettiklerini bildirdi.

Ayrıca, Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın davetlisi olarak 21-25 Mart tarihinde Çin’in Xingtai kentinden Isparta’ya yatırım amaçlı gelen Çin heyeti ile görüşmelere YEKARUM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül de eşlik etti. Ziyaret kapsamında ileriki dönemde YEKARUM ile Çin’deki benzer kuruluşlar arasında işbirliğinin adımları atıldı.

china Isparta

Bu haber süleyman demirel üniversitesi web sayfasından (www.sdu. edu.tr) ve Haber32 haber portalı web sayfasından (http://www.haber32 .com.tr) derlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir