arıcılık ve elektrikBu yazımızda arıcılar, arıcıların elektrik problemleri, ile elektrik üretimi gibi konular üzerinde duracağız. Arıcılar için en büyük problemlerden bir tanesi aydınlatma, TV, Buzdolabı, Elektrikli su ısıtıcıları, elektrikli zımba (petek çakmakta kullanılan 30 mm U,T tipi çivi atabilen) gibi cihazları çalıştırmak için gerekli olan elektrik enerjisinin temin edilmesidir. Bunun için çeşitli yöntemler mevcut olmakla birlikte en güvenilir çözüm dizel jeneratör grupları olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak ülkemizdeki akaryakıt fiyatları dünyanın en pahalı akaryakıt fiyatlarından biri olduğu için bu durum çiftçinin, esnafın olduğu gibi arıcıların da bütçesini dolayısıyla da bellerini bükmektedir. Ayrıca çalışırken ortaya çıkan gürültü, egzost dumanı da işin cabası. Güneş enerjisi ile elektrik üretiminin arıcılıkta, tarımda ve diğer uygulama alanlarında kullanımı ise ülkemizde hızlı bir artış gösterme eğiliminde olmasına rağmen yeterli devlet desteğini bulamamıştır. Güneş paneli ile elektrik üretimi arıcılar için son derece uygun bir çözüm sunmaktadır. Sessiz çalışması, kurulum ve belirli yıllardaki bakım yenileme maliyeti dışında hiçbir maliyet gerektirmemesi, portatif ve kolay taşınıp kolay montaj ya da demontaj edilebiliyor olması, her ay fatura göndermiyor olması, sizi depo boşaldıkça petrol istasyonuna göndermiyor olması sistemi öne çıkaran önemli özelliklerdendir.

arıcılık ve elektrik

Bu yazımızda güneş panelleri ile elektrik üretimini ve arıcılarımızı ele alacağız demiştik ya, bunun için üşenmedik ve Ordu bölgesi arıcılarından Sedat ve Serdar POYRAZ kardeşleri Antalya Kumluca’da ziyaret ettik. Telefonla haberleştiğimiz Sedat Poyraz beyin ve Serdar Poyraz beyin Kumluca’da olduklarını öğrenince hazır bu kadar yakınımıza gelmişlerken hem ziyaret edelim hem de kurdurttukları sistemi yerinde görelim dedik. Yılın bu aylarında genellikle Alanya’da konakladıklarını belirten POYRAZ kardeşler kumluca’ya ilk defa bu yıl geldiklerini belirttiler. Buradan da Çorum’a ve daha sonra da Erzurum’a gideceklerini dile getiren Sedat ve Serdar POYRAZ kardeşler Güneş panelleri ile elektrik üretip kullanan ender arıcılarımızdan olup sistemlerini bize şöyle özetliyorlar:

arıcılık ve elektrik

Kısaca Güneşten Elektrik Üretimi Sisteminizden Bahsedermisiniz?

-2 adet güneş paneli (230Wp, 24V), 2 adet jel akü (12V, 150 Ah), 1 adet şarj kontrol ünitesi ve inverter. Mazot bitti derdi yok, gürültü yok, egzost dumanı yok, Fatura yok. Keyif var, Aydınlık var, Uydu ve Tv ileTüm dünya elimin altında, cep telefonu veya diğer elektrikli cihazların şarjı bitti derdi yok. Kabinlerimiz, karavanlarımız ve arılarımızın olduğu kovanlar geceleri sabaha kadar ışıl ışıl. Ayı gelecek diye artık endişe de etmiyoruz. Çünkü ayı kovar aldık. Aydınlatmalarımızı LED ile yapıyoruz. 5W+5W+5W+25W olmak üzere Toplam 40W lık aydınlatma giderimiz var. 3 adet 5 W lık led lamba ile iç mekan aydınlatmamızı yapıyoruz. 25 W lık led projektör ile de dış mekan aydınlatmamızı yaparak istediğimiz zaman kovanlarımızın olduğu bölgeyi ve çevreyi aydınlatabiliyoruz.

arıcılık ve elektrik

Sistemi Nereden satın aldınız?

-Sistemi METANET firmasından satın aldık. Panellerimiz Alman INNOTECH olup oldukça kaliteli paneller.

arıcılık ve elektrik

Sanırım bu sistemleri iyi tanıyorsunuz?

-Hayır ama çok araştırdık. Paramızı çöpe atmak istemedik.

arıcılık ve elektrik

Peki sistemin performansından memnun musunuz?

-Geçen yıl sorunsuz geçti. Bu yıl ise şimdilik iyi gidiyor. Artık önümüz yaz daha da rahat geçeceğini düşünüyoruz.

arıcılık ve elektrik

Peki panelleriniz yaklaşık 500Wp ama elektrik ihtiyacınız o kadar fazla değil. Neden bu kadar büyük bir panel gücü seçtiniz?

-Önümüzdeki günlerde büyük güçte bir inverter satın alıp elektrikli ısıtıcılarımızı ve elektrikli zımbalarımızı da bu sistemle çalıştıracağız. İlk kurulum anında inverter için alım yapmadık bir arkadaşta fazladan vardı onu kullanıyoruz. Ama en kısa sürede 3000Wp gücüne yakın bir inverter satın alacağız.

arıcılık ve elektrik

Aydınlatma ve led ürünlerinizden memnun musunuz?

-Oldukça verimli ve gözü yormayan bir ışık veriyor.

arıcılık ve elektrik

Peki sistemi taşıması, sökmesi, montajı zor olmuyor mu?

-Aksine Çok kolay. Bak ayak özel ayak yaptırdık. Hem bulunduğumuz bölgenin enlem derecesine göre mevsimlere-aylara uygun olarak panellerin açısını ayarlıyoruz hem de taşıma anında panellerimizi kolayca taşıyabiliyoruz. Ayaklar çok kullanışlı oldu.

arıcılık ve elektrik
Ve sonrası mı ? Sonrası ve zorlukları üzerine sürüp giden bir sohbet ve çay keyfi.

Laf aramızda çok şey öğrendim. Mesela hiç birimiz bu dünya da arılar kadar çalışmıyormuşuz. Bal dediğimiz nimet aslında ne zorluklarla yapılıyormuş. Arı nasıl bölünür? Oğul çıkarma, petek çakma ve daha fazlası. Neşeli ve keyifli bir pazar günü geçirdik sayelerinde. Ara ara bastıran yağmur da işin keyfine keyif kattı doğrusu. Orman içerisinde arı kovanları ile dolu arazide toprak ve kozalak kokuları. Sedat ve Serdar poyraz Kardeşlere teşekkür ederek ormanlardan, mavi ile yeşilin birleştiği narenciye ve seralarla kaplı kumluca dan ayrılıyoruz. Bir sonraki yazımızda bakalım nerede olacağız? Güneş panelleri ile çalışan sulama sistemleri, Tekne, yat, karavan, veya ……. Yol nereye ve kime götürürse. Esen kalın.