Translate
   Arşivler
  Tag Cloud
Batı Akdeniz İçin Güneş Enerjisinden Elektrik Üretim Santralleri
Yazar | 1 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 17 Ağustos 2011,Çarşamba

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yatırımlarının yapılacağı bölgeler ile şehirleri belirledi ve izin verilen 38 il içindeki Antalya’ya 58, Burdur’a 26, Isparta’ya da 18 megavat olmak üzere Batı Akdeniz’e toplam 102 MW’lık dilim ayrıldı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı () Genel Sekreteri Tuncay ENGİN, Antalya, Burdur ve Isparta’daki yatırım destek ofislerindeki uzman ekiplerinin (YDO) yerli ve yabancı yatırımcılara Milli Emlak ile Orman Bölge Müdürlükleri işbirliği içinde alternatif yatırım arazisi bulma konularında çalışmalarının sürdüğünü belirtti. ENGİN, “Yerli ve yabancı yatırımcılara başta uygun arazi bulunması olmak üzere yapacakları yatırımın her aşamasında bürokratik işlemlerini hızlandırmak üzere Antalya, Burdur ve Isparta Yatırım Destek Ofislerimize bekliyoruz” dedi.

Yerli ve yabancı yatırımcıların heyecanla beklediği Türkiye güneş enerjisi yatırım haritası ve elektrik bağlantı noktaları netleşti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın belirlediği güneş enerjisi yatırımlarının yapılacağı bölgeleri ve şehirleri belirleyerek yatırımcıların bilgisine sundu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da, yerli ve yabancı yatırımcılar açısından önemli sürecin başladığını bildirdi.

Yeni hazırlanan ve yayınlanan haritaya göre güneş enerjisinden elektrik üretmek için sadece 38 il için izin çıktı. En yüksek kapasite 92 megavat (MW) ile Konya’ya verilirken Antalya’ya 58, Burdur’a 26, Isparta’ya da 18 megavat olmak üzere toplam 102 MW’lık dilim ayrıldı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nda ‘Bölge ve trafo merkezi bazında güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi bağlanabilir kapasiteleri’ başlığıyla yapılan açıklamada; trafo merkezleri şöyle belirtildi:

Antalya’da Akorsan, Finike, Kaş, Kemer, Korkuteli, Serbest Bölge, Akseki, Alanya 1, Alanya 2, Alara, Gazipaşa, Gündoğdu, Serik ve Varsak, Burdur’da  Bucak, Burdur ve Tefenni, Isparta’da ise Barla, Eğirdir, Isparta, Keçiborlu, Kovada 2, Kuleönü ve Şarkikaraağaç.

YENİLENEBİLİR ENERJİ ÇALIŞTAYI

BAKA Genel Sekreteri Tuncay ENGİN, yenilenebilir enerji sektörünün Batı Akdeniz için yatırım potansiyeli olan sektörlerden biri olduğunu ve BAKA’nın ilk çalıştaylarından birinin ‘Yenilenebilir Enerji Çalıştayı’ olduğunu hatırlattı. Antalya, Burdur ve Isparta’nın yanısıra İzmir, Ankara, Bursa ve İstanbul’dan da çalıştaya katılımlar olduğunu belirten ENGİN, “SDÜ ile ortak yaptığımız Çalıştay ile bölgemizin genelinde güneş, biyogaz, biyokütle, hidroelektrik enerji potansiyelinin yüksek olduğu sınırlı alanlarda da (Uluborlu gibi) rüzgar enerjisinden faydalanmanın mümkün olduğu belirlendi. Enerji piyasası ile ilgili yönetmeliğin çıkmasından sonra yatırımcıların bölgemize ilgisi arttı. Alman ve İtalyan firmalar yatırım destek ofislerimizle temasa geçerek özellikle güneş tarlaları için yatırım arazileri bulunması konusunda yardım talebinde bulundu. Orman ve hayvansal atıklar yönünden de zengin olan Bölgemizde, biyokütle ve biyogaz enerji santralleri kurulması için Kalkınma Ajansımıza yatırım arazisi talepleri gelmiştir. Üç ildeki Yatırım Destek Ofislerimiz Milli Emlak ve Orman Bölge Müdürlükleri ile işbirliği içinde alternatif yatırım arazisi bulma çalışmalarına devam etmektedir.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yayınlanan ‘ Güneş enerjisine dayalı elektrik üretim tesisi kurmak için yapılacak lisans başvuruları kapsamında belirlenecek olan santral sahası alanı’ ile ilgili belgede, Bölgemize 102 MW’lık bir dilim ayrılmıştır. Yerli ve yabancı yatırımcılara başta uygun arazi bulunması olmak üzere yapacakları yatırımın her aşamasında bürokratik işlemlerini hızlandırmak üzere Antalya, Burdur ve Isparta Yatırım Destek Ofislerimize bekliyoruz.”

Telefonla 0-246-224 37 37-224 39 49 numaralardan ulaşabileceğiniz Isparta YDO ‘BAKA İl Kompleksi Eğirdir Yolu/Isparta’, Antalya YDO 0-242- 227 8 227 nolu telefon ve ‘Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi Antalya Teknokent Ar-Ge II Uluğbey Binası Kat:3 Konyaaltı/ANTALYA’, Burdur YDO ise 0-248-234 05 50 telefonuyla Burç Mahallesi Cumhuriyet Meydanı İl Özel İdare Binası Kat:1 adreslerinde bulunuyor. (16.08.2011)

kaynak:
http://www.baka.org.tr/baka-gunes-santrali-yatirimcilarini-bekliy or-H435.html

Yorumlar

1 yorum
 1. Ağustos 25, 2011

  Cok degerli Türkiye,min Enerji Severleri.
  Biz neden yabancilari cok seviyoruz, Neden hemen bu konuda Yabancilari Altin Tabakta Pastanin tümünü Yabancilari elimizle veriyoruz Bizler cokmu beceriksiz Insanlariz ? Benim 32 Senem Yurt disinda gecti onlar bizleri hic bir zaman bizim yaptigimiz gibi Bizleri kolaydan birsey vermedi bizlerse Türkiye,yi isteseler dünden raziymis gibi her defasinda Yurt disindan yardim bekliyoruz.BUNDAN VAZ GECIN VE BIZLERI IMKAN VERIM BIZ YAPALIM: VERIN BIZE KREDI IMKANI DESTEGINIZI:BU KONUDA BÜYÜK CALISMAMIZ VAR DESTEGINIZI BEKLIYORUZ:
  SELAMLAR
  CAN CAN ALI OSMAN

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.