Translate
   Arşivler
  Tag Cloud
Deniz Suyunun Güneş Enerjisi İle Damıtılması
Yazar | 8 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 13 Mart 2009,Cuma

Günümüzde dünya nüfusunun dörtte biri, endüstrileşmenin gelişmesi, nüfusun artması ve yaşam tarzının değişmesi gibi sebeplerle Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği (içme suyu için 500 mg/1 tuzluluk) standartlara uygun su bulma sıkıntısı çekmektedir. Kurak bölgelerde ise bu problem, sıklıkla görülen çok ciddi bir sorun haline gelmiştir. Bir çok yer ise, doğal su kaynaklarından yoksundur veya bu kaynaklardan elde edilen su tuzlu yada hafif tuzludur. Bu nedenle, deniz suyunun ile damıtılması yıl boyunca yüksek güneş radyasyonu alan bölgeler için uygulanabilir bir çözüm olmuştur. Güneş enerjili damıtıcıların birçok çeşidi dünyanın farklı ülkelerinde kullanılmaktadır fakat bunlardan en sık rastlananı basit sera tipi damıtıcıdır. Basit sera tipi damıtıcıda, damıtıcı üzerindeki saydam örtüden geçen güneş radyasyonu tabanda bulunan suyun ısınmasını, suyun bir kısımının buharlaşmasını ve böylece ara hacimde bulunan havanın bağıl neminin artmasını sağlar. Buhar halinde su saydam örtü üzerinde yoğuşarak tatlı su olarak toplanır.

BASİT SERA TİPİ DAMITICININ TEORİK OLARAK İNCELENMESİ

Basit sera tipi damıtıcı içinde üretilen damıtılmış suyun miktarı, damıtıcıya gelen güneş radyasyonuna göre değişim gösterir. Basit sera tipi damıtıcıda, gelen güneş radyasyonunun bir kısmı önce camda daha sonra tabandaki tuzlu suda ve damıtıcı tabanında absorblanır ve bir kısmıda geri yansır. Böylece tabanda absorblanan enerji suyun ve tabanın ısınmasına olanak sağlar ve tuzlu suyun sıcaklığının artarak buharlaşmanın başlaması için uygun ortam sağlanmış olur. Sonuç olarak damıtıcıda buharlaşan su miktarı ve elde edilen damıtılmış su miktarı, damıtıcı

içindeki ısı ve kütle transferine ve damıtıcıya gelen güneş radyasyonuna bağlıdır. Gelen güneş radyasyonu, reflektör yardımı ile yaklaşık %20-30 kadar arttırılmıştır.

 

makalenin devamına MMO’nun kendi sitesinde ulaşabilirsiniz. Bunun için gerekli olan link…

 

Makalenin yayınlandığı sempozyum ve yazarlarının bilgisi:

 

Sempozyum: Y e n i v e Y e n i l e n e b i l i r E n e r j i K a y n a k l a n S e m p o z y u m u v e S e r g i s i 3 – 4 E k i m 2 0 0 3 K a y s e r i

 

 

Makalenin Adı: “İYTE GÜLBAHÇE KAMPUSU DENİZ SUYUNUN GÜNEŞ ENERJİSİ İLE DAMITILMASI ÜZERİNE TEORİK VE DENEYSEL ARAŞTIRMALAR”

 

Makalenin Yazarları: Gürbüz ATAGÜNDÜZ , Pınar İlker ALKAN

Makalenin Linki: makale için tıklayınız…

Yorumlar

8 yorum
 1. Mart 13, 2009

  kaç günden beri bunu arıyorum çok tşkkürler

  Cevap ver
 2. Mart 13, 2009

  ihtiyacınız olan bilgiye ulaşabildiyseniz ne mutlu bize.

  Cevap ver
 3. Nisan 9, 2009

  hiçç resim yok yha ne biçim site

  Cevap ver
 4. Nisan 9, 2009

  eee herşeyi hazır almak olmaz dimi. otur araştır onu da sen ekle bi zahmet. biz buldukça ya da gördükçe eklios. biraz da sizin katkınız olsun. ayrıca orda verilen bir link var. Değerli hocalarımız yapmış araştırmasını. onu inceledin mi?

  Cevap ver
 5. Nisan 16, 2009

  güzel bi siteeeee teşekküelerrrrrrrr

  Cevap ver
 6. Mayıs 1, 2009

  bhence gusell bi site isime çhoq yaradı çhoq tşk ediforumm………

  Cevap ver
 7. Nisan 4, 2011

  BiLgİ LeR İçİn TeŞeKüR EdErİm SaGoLuN İi GüZeL Ve YaRaRlI BiR SiTe

  Cevap ver
 8. Nisan 5, 2011

  çok güzel anladım

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.