Translate
      Arşivler
    Tag Cloud
Tavuk Dışkısından Elektrik Üretilecek
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 16 Eylül 2011,Cuma

ÇUBUK –  İtimat Tavukçuluk tarafından Ankara Çubuk’da kurulan ve Ankara’nın yumurta ihtiyacının dörtte birini karşılayacak olan çiftlikte, tavuk dışkısından elektrik üretilecek. İtimat Tavukçuluk Gıda San. Tic. A.Ş., Ankara’nın Çubuk ilçesinde 35 milyon liralık yatırımla 1,2 milyon tavuk kapasiteli tesis kurdu. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Çakır, yaptığı açıklamada, ilçeye bağlı Yağbasan köyünde kuracakları tesisin maliyetinin yüzde 80’ini öz sermayeleriyle, yüzde 20’sini ise ekipman kredisiyle karşıladıklarını söyledi.

Yeminden yumurta paketlemesine kadar her şeyi kendilerinin üreteceklerini ifade eden Çakır, tesiste 10 yumurta üretim kümesinin, bunlara yem sağlayan depoların, civciv büyütme kümeslerinin, soğuk hava deposunun, yumurta paketleme tesisinin ve idare birimlerinin bulunduğunu kaydetti.

Tamamen Alman teknolojisiyle kurulan tesislerinin benzerinin Türkiye’de üçten fazla olmadığının altını çizen Çakır, “Tesislerimizde tamamen Alman teknolojisi kullandık. Üretimin her safhası tamamen el değmeden otomatik olarak yapılıyor.” diye konuştu.

Çubuk’un elektriği tavuklardan

Kurdukları tesisin bir diğer özelliğinin de Türkiye’de ilk defa tavuk dışkısından elektrik üretiminin yapılıyor olması olduğunu anlatan Çakır, şunları söyledi:

“Tesisimizin kapasitesinin çok büyük olması ve bir milyon 200 bin yumurta tavuğundan yaklaşık günlük 200 ton tavuk gübresinin çıkıyor olması bir iş kolunun daha hayata geçirilmesine neden oldu. Böyle bir tesisi kuruyor olmamızın bilgisine ulaşan Era Şirketler Grubu tavuk dışkısından elektrik üretmek istedi. Yaptığımız anlaşma neticesinde tesisimizden 5 kilometre uzaklıkta yaklaşık 200 ton gübreden 18 bin kilovatsaat (KWH) elektrik üretimi sağlanacak. Bu enerji de Çubuk’un konutlarda tüketilen elektriğine eşdeğerdedir. Çubuk’un elektriğini tavuklar sağlayacak diyebiliriz.”

 

Kaynak:

http://ww w.dunya. com

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.