Translate
      Arşivler
    Tag Cloud
Güneş Kulesi’nden Elektrik Santrali
Yazar | 1 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 25 Mart 2009,Çarşamba

güneş güç kulesi

24/03/2009 –Isınan havayı buhara dönüştürerek elektrik üreten ‘’ santrali prototipi Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yapıldı.

MUSTAFA KELEŞ-ISPARTA – Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde (YEKARUM) elektrik üretimi için güneş kulesi prototipi yapıldı.

YEKARUM Müdürü Yrd. Doç. Dr. İbrahim Üçgül’ün danışmanlığında, Uzman Ramazan Şenol’un doktora çalışması çerçevesinde, TÜBİTAK ve SDÜ’nün desteğiyle yapılan projeyle, güneşin yansıtılarak bir odakta toplanması ve ısınan havanın buhara dönüştürülmesi yöntemi kullanıldı.

Proje sorumlusu Ramazan Şenol, “Kule tipi prototip santrali” projesinin amacının, maksimum güç elde etmek için optimum ayna dizaynı yaparak, bu aynalardan gelen ışınların kuledeki alıcı tarafından elde edilip buhar üretim sisteminde kullanmak olduğunu, elde edilen buharla da elektrik üretilebileceğini söyledi.

Çok sayıda aynanın özel bir yazılımla gün içinde sürekli güneşi izleyerek uygun açıyı belirleyip kuledeki alıcıya ışın gönderdiğini kaydeden Şenol, şu bilgileri verdi: “Sistemde, gelen güneş ışınlarını yansıtan ve heliostat diye adlandırılan, yüzlerce ya da binlerce güneş izleme aynaları kullanılır. sisteminde, heliostat olarak adlandırılan iki eksenli izleyici aynalar, güneş enerjisini kulenin tepesine, merkezi bir şekilde monte edilmiş olan alıcıya yansıtır. Burada, alıcıya gelen , çalışma akışkanı (gaz veya tuz eriyiği) tarafından absorbe edilir ve sonra bir buhar türbininde buhar üretmede kullanılır.”

SİSTEMİN ÇALIŞMASI

Güneş kulesinde üretilen buharın elektrik elde etmede kullanılma şeklini de anlatan Şenol, “Güneş güç kulesindeki 290 derecede sıvı haldeki tuz eriyiği, soğuk depolama tankında alıcıya doğru pompalanır, burada sıcaklığı 565 dereceye kadar çıkarılarak sıcak depolama tankına gönderilir. Tesisten güç çekileceği zaman, sıcak tuz, klasik bir rankine çevrim türbini/jeneratör sistemi için aşırı kızdırılmış buhar üreten bir buhar üretme sistemine pompalanır. Buhar jeneratöründeki tuz soğuk tanka geri döner, burada depolanır ve sonunda da alıcıda yeniden kızdırılır” dedi.

 

Kule tipi elektrik santrallerinin kurulması ve bu yöntemle elektrik elde edilmesinin, enerji sektörüne oldukça büyük yarar sağlayacağını belirten Şenol, elektrik üretiminde fosil yakıtlar yerine, doğal bir kaynak olan güneş kullanıldığı için çevre kirliliğinin de engelleneceğini ifade etti.

Şenol, bu tür sistemler için güneşlenme değerlerinin yüksek olduğu bölgelerin seçilmesi gerektiğini, Türkiye’de de güneşlenme potansiyeli yüksek bir çok bölge bulunduğunu kaydetti.

Prototip olarak hazırladıkları güneş kulelerinin, devlet ya da özel sektör tarafından santral kurulmasıyla 10 ya da 20 megavat elektrik üretilebileceğini dile getiren Şenol, bir sonraki aşamada görevin sanayicilere ve kamuya düştüğünü sözlerine ekledi. (aa)

Proje Çalışanları:

Prof.Dr.Mustafa ACAR

Yrd.Doç.Dr.İbrahim ÜÇGÜL

Yrd.Doç.Dr.Arif KOYUN

Uzman Dr. Ramazan ŞENOL

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&ArticleID=927762&Date=25.03.2009&CategoryID=85

Yorumlar

1 yorum
  1. Mayıs 3, 2012

    bulamayanlara pes derim yaa çok kolay…………………………………….

    Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.