Translate
   Arşivler
  Tag Cloud
Türkiye’nin En Yüksek Kapasiteli Güneş Paneli Üretim Tesisi
Yazar | 22 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 21 Kasım 2011,Pazartesi

25 milyon dolarlık panel yatırımı
Sanayi gücüyle parlayan yıldız haline gelen Gaziantep’te, üç işadamı 25 milyon lira yatırımla Türkiye’nin en yüksek kapasiteli üretim tesisini kurdu.

İşadamları Hanifi Şireci, Ali Demirtaş ve Osman Özberk’in girişimiyle kurulan Solartürk Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ şirketinin, organize sanayi bölgesindeki fabrikası yıllık 60 MW üretim kapasitesine sahip olacak.  Solartürk Üst Yöneticisi (CEO) Hanifi Şireci yaptığı açıklamada, PV güneş enerji santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ve özelikle konusunda yerli üretime verilen teşvikler sayesinde Türkiye’de güneş paneli yatırımlarının hızla arttığını söyledi.

Uzun yıllardır üretimine başlanması planlanan ancak yasal mevzuatlar nedeniyle bekletilen güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayacak olan PV güneş paneli üretim sektörünün, devletin bu konuda özellikle yerli üretime vereceği teşviklerle hareketlenmeye başladığını vurgulayan Şireci, ”Devlet tarafından PV sistem teşviklerinin açıklanması ve birinci fazı toplamda 600 MW olan PV güneş enerji santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ile yatırımcılar yatırım yapmak için kolları sıvadılar” diye konuştu.

”Ülkemize büyük artılar sağlayacak”

güneş pili üretimi

Solartürk olarak güneş paneli üretim tesisini kurmak için 25 milyon lira yatırım yaptıklarını, Şubat 2012′de yurt dışından makinelerin geleceğini ve üretime başlayacaklarını anlatan Şireci, Avrupa standartlarında uygun kalitede PV güneş paneli üretecek olan Solartürk’ün yıllık 60 MW üretim kapasitesi ile Türkiye güneş panelleri sektöründe önemli bir kapasiteye sahip olacağını kaydetti.

Türkiye’nin, aldığı yüksek güneş ışın miktarı ve coğrafi konumu itibariyle doğu ve batı arasında önemli bir köprü niteliği taşıdığına işaret eden Şireci, ”Türkiye, Avrupa’nın en umut verici PV piyasalarından biri olma yolunda. Solartürk olarak yüksek teknoloji transferi ve kaliteli ürün anlayışı ile bu büyüklükte seri üretim yaparak bir ilk olmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretim pazarı yeterince olgunlaştığında ülkemize büyük artılar sağlayacaktır” görüşünü ifade etti.

Şireci, sadece yerli pazara üretim yapmayacaklarını da belirtti.

Makine ve tüm teknolojik desteği, silisyumdan güneş paneli üretimine kadar anahtar teslimi makineleri kendi teknolojisi ile üretebilen ve bu konuda dünyadaki tek firma unvanını taşıyan bir Alman firmasından sağladıklarını belirten Şireci, 500 kW altı lisanssız PV sistem kurulumları konusunda da büyük pazar payına sahip olmayı hedeflediklerini ifade etti.

”Güneş olduğu sürece enerjiniz bedava”

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Türkiye’deki PV sistem kurulumlarının istenilen seviyeye gelmediğini ancak sınırlı sayıda şebekeden bağımsız olan küçük kurulumlar yapılabildiğini anlatan Şireci, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Ancak devlet tarafından PV sistem teşviklerinin açıklanması ve birinci fazı toplamda 600 MW olan PV güneş enerji santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ile yatırımcılar belirlenen zaman içerisinde güneş enerji santralleri kurulumlarına yatırım yapmak için heyecanlı bir bekleyiş içerisine girdiler. Ayrıca PV hücre ve panel üretim maliyetlerinin hızla düşmesi ve enerji fiyatlarının yükseliyor olması Türkiye’de özellikle 500 kW altı lisanssız PV sistemleri olan ev ve endüstriyel bina çatıları üzerine yapılan kurulumları da ciddi şekilde artacaktır.”

Hanifi Şireci, Solartürk’ün Türkiye’de güneş enerjisi üretim sektöründe ulusal ve global iş ortaklarıyla birlikte büyümeyi hedeflediğini belirterek, ”Bu sektörde 5 yıl içerisinde 300 MW güneş paneli, güneş modülleri için gerekli olan hücre üretimini yapmayı hedefliyoruz” dedi.

güneş paneli üretimi

Türkiye’nin dünyada önemli güneş merkezlerinden birisi olduğunu ifade eden Şireci, ”Avrupa ve dünya güneş enerjisine dönüyor. Çılgın bir doğalgaz lobisi var. Montajı ucuza mal oluyor ama devamlı bağımlıyız. Güneş enerjisi ise ilk yatırım bağlantısı pahalı olmasına karşın ömür boyu bedava elektrik. Güneş olduğu sürece enerjiniz bedava” dedi.

 

Bu haber http://www.aksam.com.tr/25-milyon-dolarlik-panel-yatirimi–80153h.html adresinde 21 kasım 2011 tarihinde yayınlanmıştır.

Etiketler:, ,

Yorumlar

22 yorum
 1. Aralık 12, 2011

  maliyetler nasıl bayilik sistemi düşünüyomusunuz

  Cevap ver
 2. Aralık 18, 2011

  güzel ve akıllıca bir yatırım bayilik nasıl alabiliriz

  Cevap ver
 3. Aralık 25, 2011

  Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Uygulama ve satış konularında işbirliği yapmak isterim.

  Cevap ver
 4. Ocak 6, 2012

  Müthiş güzel bir yatırım. Çalışmalarınızın başarılı olmasını dilerim. Satış ve uygulama da sizinle işbirliği içinde olmak isterim.

  Cevap ver
 5. Ocak 16, 2012

  tebrikler
  2yıldan beri adıyamanda ve çevre illerde faaliyet göstermekteyiz sizlerle tanışıp birlikte çalışmak isteriz güneş dünyası

  Cevap ver
 6. Şubat 21, 2012

  tebrikler çalışmalarınızın başarılı bir şekilde devam etmesini temenni eder,sizlerle hem fikir olup bayilik ve uygulama konularında işbirliği yapmak isterim.

  Cevap ver
 7. Şubat 25, 2012

  gerçekten güzel bi buluş bunun içn şu an bayilik almak için sabırsızlanıyorum

  Cevap ver
 8. Şubat 25, 2012

  ben bu işi bingölde bayilik bazında yapmak istiyorum e kart belgeli elk teknisyenım adıyamanlı arkadaş bu konuda bana yardımcı olabilirmisin numaram 05422997867 saygılarımla

  Cevap ver
 9. Mart 11, 2012

  ben balıkesirliyim belgeli elektrikçiyim bayilik almak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  Cevap ver
 10. Ekim 14, 2012

  güzel bir yatırım ama fiyatlar net değil

  Cevap ver
 11. Mart 17, 2013

  Hollanda, Fransa, Belcika, vs ulkelerine satis yapmak isterseniz size yardimci olabiliriz. Osman 0031629547490.
  Kurmus oldugunuz fabrikaniz hayirli olsun.

  Cevap ver
 12. Mart 27, 2013

  1983 zonguldak doğumluyum teknik bilgiler hariç pazarlama konusunda oldukca kendime güvenirim batı karadenizi çok iyi bilirim SER-GÜN güneş enerji sistemlerinde çalıştım böyle bir geleceğe yatırım için bende varım hayırlara vesile olsun inşaallah .
  Allah muaffak etsin

  Cevap ver
 13. Mayıs 20, 2013

  Antalyada bayilik açmak istiyoruz yardımcı olursanız sevinirim

  Cevap ver
 14. Temmuz 9, 2013

  Ankara da bayilik açmak isteriz Çelik konsriksiyon ve inşaat. İşleri ile uğraşıyoruz . Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevap ver
 15. Ocak 21, 2014

  Hücre ve panel sistem imalatı düşünceleriniz çok güzel, ben bu konularda araştırma yapmaktayım, sizlerle iletişim içinde olmak isterim. 25 yıldır ülkemizin ciddi uçak fabrikasında uçak imalat ve elektrik sistemlerinde çalışmaktayım. Edindiğim sistem tecrübesini Solar hücre, panel ve kurulumda
  değerlendirmek isterim.

  Cevap ver
 16. Temmuz 19, 2014

  2013-2014 öğretim yılında ESKİŞEHİR OSMAN GAZİÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ FİZİK BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.OKUL BİTİRME KATI-HAL FİZİKTEN YAPTIM.TEZİMİN İSMİ:KADMİYUM SÜLFÜR FİLMLERİNİN OPTİK,ELEKTRİK VE YÜZEY ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ.
  KURULU OLAN ŞİRKETİNİZ BÜNYESİNDE ÇALIŞMAK İSTERİM.BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  Cevap ver
 17. Ağustos 1, 2014

  Güneş enerjisi yani Fotovoltaik montajı yaptım ve su an türkiyeden teklif aldık konya civarında büyük bir proje için..

  Cevap ver
 18. Ocak 11, 2015

  nasıl bayılk alabilirz acaba 5333127952

  Cevap ver
 19. Ocak 13, 2015

  iyi calışmalar

  Cevap ver
 20. Nisan 6, 2015

  Bayilik veriyormusunuz?
  İstanbul bayrampaşada iş yerim var
  Güneş panelleri sisteminide öğrenmek isterim

  Cevap ver
 21. Nisan 18, 2015

  İYİ ÇALIŞMALAR BAYİLİK ALMAK İSTİYORUM BUNUN İÇİN GEREKLİ ŞARTLARINIZI ÖGRENEBİLİRMİYİM

  Cevap ver
 22. Nisan 24, 2015

  bayilik almak istiyoruz

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.