Türkiye’nin En Yüksek Kapasiteli Güneş Paneli Üretim Tesisi

25 milyon dolarlık panel yatırımı
Sanayi gücüyle parlayan yıldız haline gelen Gaziantep’te, üç işadamı 25 milyon lira yatırımla Türkiye’nin en yüksek kapasiteli üretim tesisini kurdu.

İşadamları Hanifi Şireci, Ali Demirtaş ve Osman Özberk’in girişimiyle kurulan Solartürk Sanayi ve Ticaret AŞ şirketinin, organize sanayi bölgesindeki fabrikası yıllık 60 MW üretim kapasitesine sahip olacak.  Solartürk Üst Yöneticisi (CEO) Hanifi Şireci yaptığı açıklamada, PV güneş santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ve özelikle konusunda yerli üretime verilen teşvikler sayesinde Türkiye’de güneş paneli yatırımlarının hızla arttığını söyledi.

Uzun yıllardır üretimine başlanması planlanan ancak yasal mevzuatlar nedeniyle bekletilen güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlayacak olan PV güneş paneli üretim sektörünün, devletin bu konuda özellikle yerli üretime vereceği teşviklerle hareketlenmeye başladığını vurgulayan Şireci, ”Devlet tarafından PV sistem teşviklerinin açıklanması ve birinci fazı toplamda 600 MW olan PV güneş enerji santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ile yatırımcılar yatırım yapmak için kolları sıvadılar” diye konuştu.

”Ülkemize büyük artılar sağlayacak”

güneş pili üretimi

Solartürk olarak güneş paneli üretim tesisini kurmak için 25 milyon lira yatırım yaptıklarını, Şubat 2012’de yurt dışından makinelerin geleceğini ve üretime başlayacaklarını anlatan Şireci, Avrupa standartlarında uygun kalitede PV güneş paneli üretecek olan Solartürk’ün yıllık 60 MW üretim kapasitesi ile Türkiye güneş panelleri sektöründe önemli bir kapasiteye sahip olacağını kaydetti.

Türkiye’nin, aldığı yüksek güneş ışın miktarı ve coğrafi konumu itibariyle doğu ve batı arasında önemli bir köprü niteliği taşıdığına işaret eden Şireci, ”Türkiye, Avrupa’nın en umut verici PV piyasalarından biri olma yolunda. Solartürk olarak yüksek teknoloji transferi ve kaliteli ürün anlayışı ile bu büyüklükte seri üretim yaparak bir ilk olmayı hedefliyoruz. Bu hedefimiz Türkiye’de güneş enerjisinden elektrik üretim pazarı yeterince olgunlaştığında ülkemize büyük artılar sağlayacaktır” görüşünü ifade etti.

Şireci, sadece yerli pazara üretim yapmayacaklarını da belirtti.

Makine ve tüm teknolojik desteği, silisyumdan güneş paneli üretimine kadar anahtar teslimi makineleri kendi teknolojisi ile üretebilen ve bu konuda dünyadaki tek firma unvanını taşıyan bir Alman firmasından sağladıklarını belirten Şireci, 500 kW altı lisanssız PV sistem kurulumları konusunda da büyük pazar payına sahip olmayı hedeflediklerini ifade etti.

”Güneş olduğu sürece enerjiniz bedava”

Geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde Türkiye’deki PV sistem kurulumlarının istenilen seviyeye gelmediğini ancak sınırlı sayıda şebekeden bağımsız olan küçük kurulumlar yapılabildiğini anlatan Şireci, şu değerlendirmelerde bulundu:

”Ancak devlet tarafından PV sistem teşviklerinin açıklanması ve birinci fazı toplamda 600 MW olan PV güneş enerji santralleri lisanslarının yakında verilecek olması ile yatırımcılar belirlenen zaman içerisinde güneş enerji santralleri kurulumlarına yatırım yapmak için heyecanlı bir bekleyiş içerisine girdiler. Ayrıca PV hücre ve panel üretim maliyetlerinin hızla düşmesi ve enerji fiyatlarının yükseliyor olması Türkiye’de özellikle 500 kW altı lisanssız PV sistemleri olan ev ve endüstriyel bina çatıları üzerine yapılan kurulumları da ciddi şekilde artacaktır.”

Hanifi Şireci, Solartürk’ün Türkiye’de güneş enerjisi üretim sektöründe ulusal ve global iş ortaklarıyla birlikte büyümeyi hedeflediğini belirterek, ”Bu sektörde 5 yıl içerisinde 300 MW güneş paneli, güneş modülleri için gerekli olan hücre üretimini yapmayı hedefliyoruz” dedi.

güneş paneli üretimi

Türkiye’nin dünyada önemli güneş merkezlerinden birisi olduğunu ifade eden Şireci, ”Avrupa ve dünya güneş enerjisine dönüyor. Çılgın bir doğalgaz lobisi var. Montajı ucuza mal oluyor ama devamlı bağımlıyız. Güneş enerjisi ise ilk yatırım bağlantısı pahalı olmasına karşın ömür boyu bedava elektrik. Güneş olduğu sürece enerjiniz bedava” dedi.

 

Bu haber http://www.aksam.com.tr/25-milyon-dolarlik-panel-yatirimi–80153h.html adresinde 21 kasım 2011 tarihinde yayınlanmıştır.

24 thoughts on “Türkiye’nin En Yüksek Kapasiteli Güneş Paneli Üretim Tesisi”

 1. Müthiş güzel bir yatırım. Çalışmalarınızın başarılı olmasını dilerim. Satış ve uygulama da sizinle işbirliği içinde olmak isterim.

 2. tebrikler
  2yıldan beri adıyamanda ve çevre illerde faaliyet göstermekteyiz sizlerle tanışıp birlikte çalışmak isteriz güneş dünyası

 3. tebrikler çalışmalarınızın başarılı bir şekilde devam etmesini temenni eder,sizlerle hem fikir olup bayilik ve uygulama konularında işbirliği yapmak isterim.

 4. ben bu işi bingölde bayilik bazında yapmak istiyorum e kart belgeli elk teknisyenım adıyamanlı arkadaş bu konuda bana yardımcı olabilirmisin numaram 05422997867 saygılarımla

 5. Hollanda, Fransa, Belcika, vs ulkelerine satis yapmak isterseniz size yardimci olabiliriz. Osman 0031629547490.
  Kurmus oldugunuz fabrikaniz hayirli olsun.

 6. 1983 zonguldak doğumluyum teknik bilgiler hariç pazarlama konusunda oldukca kendime güvenirim batı karadenizi çok iyi bilirim SER-GÜN güneş enerji sistemlerinde çalıştım böyle bir geleceğe yatırım için bende varım hayırlara vesile olsun inşaallah .
  Allah muaffak etsin

 7. Hücre ve panel sistem imalatı düşünceleriniz çok güzel, ben bu konularda araştırma yapmaktayım, sizlerle iletişim içinde olmak isterim. 25 yıldır ülkemizin ciddi uçak fabrikasında uçak imalat ve elektrik sistemlerinde çalışmaktayım. Edindiğim sistem tecrübesini Solar hücre, panel ve kurulumda
  değerlendirmek isterim.

 8. 2013-2014 öğretim yılında ESKİŞEHİR OSMAN GAZİÜNİVERSİTESİ FEN EDEBİYAT FAKÜLTESİ FİZİK BÖLÜMÜ MEZUNUYUM.OKUL BİTİRME KATI-HAL FİZİKTEN YAPTIM.TEZİMİN İSMİ:KADMİYUM SÜLFÜR FİLMLERİNİN OPTİK,ELEKTRİK VE YÜZEY ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ.
  KURULU OLAN ŞİRKETİNİZ BÜNYESİNDE ÇALIŞMAK İSTERİM.BU KONUDA YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 9. Güneş enerjisi yani Fotovoltaik montajı yaptım ve su an türkiyeden teklif aldık konya civarında büyük bir proje için..

 10. Bayilik almak istiyoruz Nasıl bir yol izlememiz gerekiyor ve genel şartlar nelerdir bu ise yeni girişecek arkadaşlara yönelik bir açıklama yaparsanız .

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir