Translate
      Arşivler
    Tag Cloud
Modern Çöplükler, Anadolu’yu Aydınlatıyor
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 25 Kasım 2011,Cuma

Çöplüklerden toplam 54,8 MW elektrik üretilirken, Ankara’nın elektrik ihtiyacının yüzde 2,25’lik kısmı çöpten karşılanıyor.Çöplükleri ıslah eden ITC’nin Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kantur, çöplüklerde çağdaş, sürdürülebilir, bertaraf ve ıslah metotlarının hayata geçirilmesini sağlayan ‘’Entegre Katı Atık Yönetimi Projeleri’’ni uyguladıklarını söyledi.

Gerçekleştirilen projelerde nihai hedefin depolanacak atık miktarını en aza indirerek depolama alanlarının ömrünü uzatmak kadar, geri dönüşüm başta olmak üzere ekonomik kazanım sağlamak olduğunu ifade eden Kantur, şunları kaydetti: ‘’Yıllardan beri Ankara için büyük bir sorun teşkil etmiş olan Mamak Çöplüğü, kurulan yeni tesisleriyle ve yapılan ıslah çalışmalarıyla örnek bir işletme ve endüstri parkı haline geldi. Çeşitli çevresel ve sosyal dönüşümler sağlayan çalışmalar, patlama riskini, kötü koku oluşumunu ve kötü görünümü ortadan kaldırdı. Bunun dışında, istihdam yaratmasıyla ulusal, iklim değişikliğini önlemedeki etkilerinden dolayı da küresel ölçekte faydalar sağlıyor.’’

Çöpteki organik atıkların anaerobik fermantasyon teknolojisiyle bertaraf edilmesi sırasında oluşan metan gazının kullanılması ile üretiminin sağlandığını anlatan Kantur, şöyle devam etti: ‘’Atıktan enerji üretimi çalışmaları neticesinde Ankara’da 31, Adana’da 11.2, Konya’da 5,6 ve son olarak Bursa’da 7 Megawatt/Saat elektrik üretim kapasitesine sahip tesisler kurduk. Buralardan toplam 54,8 Megawatt/Saat elektrik üretiyoruz. Böylece bu şehirlerin elektrik ihtiyacının bir kısmını çöpten karşılıyoruz. Örneğin halihazırda Ankara’nın elektrik ihtiyacının yüzde 2,25’lik kısmı çöpten elde edilen enerjiyle sağlanmakta. Ankara için planlanan 80 MW’lık üretimin gerçekleştirilmesiyle elektrik ihtiyacının yüzde 5,8’i çöpten sağlanacak. Metan gazı artık patlamıyor, şehirlerimizi aydınlatıyor.’’ Çöplüklerde kurulan Evsel Katı Atık Geri Kazanım Tesisleri vasıtasıyla da 15 farklı atık türünün ayırt edilebildiğini bildiren Kantur, ‘’Entegre katı atık geri kazanım ve bertaraf tesislerinde günde yaklaşık 9 bin ton atık işleme tabi tutuluyor ve atıklar cinslerine göre sınıflandırılıyor. Sınıflandırılan organik atıklardan anaerobik fermantasyon sistemi sayesinde biyogaz elde ediliyor ve bunun sonucunda da elektrik ve ısı üretiliyor. Enerji üretimi sırasında açığa çıkan ısıyı da çöplük üzerinde kurduğumuz seralarda kullanıyoruz. Böylelikle fosil yakıtlara ihtiyaç duyulmuyor. Bu da ülkemizin daha az doğalgaz ithal etmesi anlamına geliyor’’ diye konuştu.

led-flash-candle-rhc202

Bu haber http://www.anayurtgazetesi.com/default.asp?page=haber&id=379340 adresinde 25 kasım 2011 tarihinde yayınlanmıştır.

Bu yazı için etiket yok

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.