Translate
   Arşivler
  Tag Cloud
Enerji Üretiminde Çığır Açan Buluş
Yazar | 2 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 21 Kasım 2011,Pazartesi

Geliştirilen yeni sistem sayesinde hidroelektrik santrallerin enerji üretme kapasitesi %30-35 artırılabilecek. Sistem hayata geçirildiğinde, ülkemiz enerji üretimine katkısı yapımı sürekli gündemde olan nükleer santral kadar olacak.

NASIL ÇALIŞIYOR?

Geliştirilen proje ile Hidroelektrik santrallerde suyun daha verimli kullanılması amaçlanıyor. Buna göre santralden çıkan su yeni inşaa edilecek olan bir havuza alınıyor. Buraya da rüzgar ve güneş gibi ile çalışan pompalar kuruluyor. Bunlar vasıtasıyla santral binasından çıkan suyun bir miktarı tekrar yükleme havuzuna basılıyor. Burada su sürekli döngü hareketi yaparak tribünlere geliyor. Böylece elektrik üretimi için kullandığımız suyun bir kısmını yenilebilir enerji kullanarak tekrar tribünlere gelmesini sağlıyoruz. Bu döngü işlemi için gerekli enerji, ve tarafından karşılandığından ilave bir enerji masrafı olmadan santralde türbinlenen su miktarı ve dolayısıyla üretilen enerji miktarı da artırılmış oluyor.

SİSTEM ÇEVRE DOSTU VE YENİLENEBİLİR

Dr. Cihat TUNA, `Sistemin tamamen çevre dostu yenilenebilir enerjiyle çalıştığını ve doğaya herhangi bir CO2 salınımı yapmadığını, aksine sistem hayat geçirildiğinde fosil yakıt tüketen doğalgaz çevrim ve termik santrallere olan ihtiyacımızın azalacağını belirterek, ilkesel olarak benimsediğimiz fakat mevcut koşullar yüzünden imzalayamadığımız Kyoto protokolü için olumlu bir adım olacağını söyledi.

rüzgar enerjisi

CARİ AÇIK PROBLEMİNİ AZALTIYOR
Dr. Tuna` Elektrik üretimimizin neredeyse yarısı, %98 oranında dışa bağımlı olduğumuz doğalgaz tüketilerek sağlanıyor. Buda ekonomimizin en ciddi problemi olarak gösterilen cari açığın nedenleri arasında en başı çekmekte. Son yıllarda yapılan yatırımlarla, hidroelektrik enerji üretimi payını, toplamda %10 dan %34`e çıkarmayı başaran Enerji Bakanlığı`nın da buradaki problemi çözmek için büyük gayret sarf ettiğini ve son üç yılda devreye giren hidroelektrik tesislerin cari açığı 3 Milyar dolar azalttığını söyledi. Geri dönüşümlü Hidroelektrik Santral projesi ile Hes`lerin üretim kapasitesinin artacağını ifade eden Tuna, bunun sonucunda cari açığın azalmasına büyük faydası olacaktır. dedi

Bu haber http://www.abbasguclu.com.tr/egitim/enerji_uretiminde_cigir_acan_bulus.html?page=2 adresinde yayınlanmıştır.

Yorumlar

2 yorum
 1. Aralık 11, 2011

  dereler susuz kalacak. buharlaşma artırılacak. kazanılan enerjinin bir miktarıda mekanik ve termal kayıplara harcanacak. kazanılan enerji bence şebekeye aktarılmalı. yani gerek yok.

  uygulanabilir olmasa da her fikir faydaya giden yollardan birine ilham olur…

  Cevap ver
 2. Ocak 22, 2012

  aylık ödediğim fatura 500 tl 700 tl arasında değişiyor enerji üretimini düşünüyorum araştırma safasındayım bu konuda bil sahibi olmak istiyorum teşekkürler

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.