Translate
      Arşivler
    Tag Cloud
Sera Atıklarına Çözüm Getirecek Dev Proje
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 13 Aralık 2011,Salı

Antalya Valiliği’nin destekleri ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKA) öncülüğünde, Kumluca Belediyesi’nin katkılarıyla Türkiye’nin ilk ve Elektrik Üretim Tesisi Antalya’nın Kumluca İlçesi’nde kuruluyor. Hem Antalya’da hem de ülke genelindeki diğer sera bölgeleri için de örnek olacak ve Türk-Danimarka ortaklı firmanın hayata geçireceği projenin protokolü, Antalya Valiliği’ndeki törende imzalandı.

Yıllık 400 bin tonluk sera atığının değerlendirilerek biyogazdan elektrik enerjisi ile yan ürün olarak biyokömür, kompost gübre ve sıvı gübre elde edilecek. 40 milyon Euro’luk (75 milyon TL) yatırımın sahibi Türk- Danimarka ortaklığının inşa edeceği tesisin proje protokolüne, Antalya Valisi Dr. Ahmet ALTIPARMAK, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin ÇETİNKAYA ve BAKA Genel Sekreteri Tuncay ENGİN imza attı.

Törene Antalya Valisi Ahmet ALTIPARMAK’ın yanı sıra İl Genel Meclisi Başkanı Cavit ARI, BAKA Genel Sekreteri Tuncay ENGİN, Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin ÇETİNKAYA, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Bedrullah ERÇİN, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mine KARA, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Rıdvan KÖSESOY, Antalya Ziraat Odası Başkanı Halil ORDU, Kumluca Belediye Meclisi üyeleri projeyi uygulayacak ortaklık Danimarkalı Int. Investmentpartners A/S’den Christian PETERSEN ile T-Energy Elektrik Üretim Ltd. Şti.’den Özel SÖĞÜT katıldı.

‘SERA ATIKLARI CİDDİ ÇEVRE KİRLİLİĞİ’


Antalya Valisi Dr. ALTIPARMAK, tarım üretiminden kaynaklanan bitkisel atıkların başlangıçta zararsız gibi görünmesine rağmen, zaman içinde atıkların çokluğu ve anında çözüm bulunamaması nedeniyle ciddi çevre kirliliği oluşturduğunu ve Antalya’da tarımsal üretimdeki gelişmelerin aksine çevreyi kirleten sera atıklarının bertarafına ilişkin bugüne kadar başarı sağlanamadığını bildirdi. Vali Dr. ALTIPARMAK, şöyle devam etti:

“Bu proje BAKA’nın öncülüğünde Antalya Valisi olarak şahsıma getirildiğinde oldukça mutlu oldum ve büyük heyecan duydum. Burada kangren haline gelmiş sera atıklarını ‘çevre mevzuatına da uygun olarak’ enerjiye dönüştürecek bir projenin imza törenindeyiz. Bu yatırım hem ilimizdeki hem de ülkemizdeki diğer sera bölgeleri için de bir örnek teşkil etmesi bakımından oldukça önemlidir.”

Kendisinin de takipçisi olacağını söylediği tesisin başta Kumluca olmak üzere tüm Antalya’ya hayırlı uğurlu olmasını dileğinde bulunan Vali ALTIPARMAK, sözlerini şöyle tamamladı; “Bu yatırımın bölgemiz ve ülkemiz ekonomisine kazandırılmasında emeği geçen BAKA Genel Sekreteri Tuncay ENGİN’e, gayretli çalışmalarından dolayı Antalya Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Alaattin ÖZYÜREK’e, Kumluca’yı böyle çevreci bir yatırıma açan ve tüm süreçlerini destekleyen Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin ÇETİNKAYA ile firma yetkililerine teşekkür ediyorum.”

YILDA 40 MİLYON KWH ELEKTRİK VE 100 KİŞİLİK İSTİHDAM

BAKA Genel Sekreteri Tuncay ENGİN de, projeye ilişkin sunum yaptı. ENGİN, bu proje ile Kumluca ve çevresindeki seralarda ortaya çıkan yıllık sera atıklarının işlenmesi ve enerji üretilmesinin yanında, Kumluca halkı için işletme aşamasında 50, inşaat aşamasında ise 100 kişiye istihdam sağlanacağını kaydetti.

Yatırımın toplam tutarının yaklaşık 75 milyon lira dolayında olduğunu kaydeden Genel Sekreter ENGİN, “2 yıl içinde faaliyete geçmesi planlanan tesisle sera atıkları bertaraf edilerek elde edilecek ve bu biyogazla yıllık 40 milyon Kwh elektrik enerjisi tesisi kurulacaktır. Ayrıca bu işlemler sırasında çıkan sera posasından ise yan ürün olarak biyokömür ve sıvı gübre elde edilecek. Bu şekilde Kumluca ve çevresindeki ilçeler hem sera atıklarından maliyetsiz olarak kurtulacaklar hem de bu tesisi sayesinde yeni bir istihdam alanına kavuşmuş olacaklar” dedi.

YILLARIN HAYALİ GERÇEK OLUYOR

Kumluca Belediye Başkanı Hüsamettin ÇETİNKAYA ise, sera atıklarının elektrik enerjisine dönüştürüleceği bu yatırımın yıllardır hayallerinde olduğunu ve bugün gerçekleşiyor olmasından dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Antalya’nın evsel atıklarının toplamı 260 bin ton, Kumluca’nın sera atıklarının toplamının ise 390 bin ton olduğunu belirten Kumluca Belediye Başkanı ÇETİNKAYA, “Bunun altından tek başımıza kalkmak zordu. Ancak devletin omuz vermesiyle çözülebilirdi. Bugün bu imza töreniyle, Sayın Valimizin destekleri ile bu hayalim gerçekleşti. Artık sera atıkları çağdaş bir yöntemle çözüme kavuşuyor” diye konuştu.

Projeyi hayata geçirecek olan ve Danimarka-Türk Ortaklığı ile kurulan T-Energy Elektrik Üretim Ltd. Şti’nin Genel Müdürü Özel SÖGÜT ise Kumluca’da yapılacak tesisin Türkiye’de ilk yatırımları olacağını ifade ederek, “Buradaki kurulacak büyüklükteki bir tesis, Türkiye dahil henüz Avrupa’da bile yok” diye konuştu.

BAKA, 17 Haziran 2011’de firma ile ilk teması kurup o günden sonra da iş akdinin imzalanma gününe kadar firma yetkilileri ve yabancı ortaklarıyla ile 20’ye yakın toplantı gerçekleştirdi. BAKA, yatırımcı ile temas kurulduğu ilk günden itibaren projenin tüm süreçlerinde takip ve koordinasyonu üstlendi. Kumluca Belediye Başkanı ve Meclisi’nin yatırım konusunda bilgilenip karar almasına da katkı sağlayan BAKA, firma ile Kumluca Belediyesi arasında imzalanması öngörülen iş sözleşmesi üzerinde çalışarak projenin hukuki zeminini oluşturdu ve projenin hayata geçirilmesini sağladı.

ÇEVRECİ DEV PROJENİN DETAYLARI

Kumluca ve çevresinde, Türkiye genelindeki yaklaşık 400 bin dekar seranın dörtte biri bulunuyor. Kumluca ve etrafında yer alan seralarda üretim dönemi bittikten sonra sökümü yapılan fidanlar yaklaşık 400 bin ton sera atığı oluşturuyor ve sera atıkları karbon, azot ile fosfor içerdiğinden çevreye büyük zarar veriyor.

30 milyon Euro (75 milyon TL) tutarındaki atık işleme ve biyogaz üretim tesisi ile Kumluca’daki sera atıkları bertaraf edilecek, üretilen biyogazdan elektrik enerjisi üretilecek, yan ürün olarak biyokömür, kompost gübre ve sıvı gübre de elde edilecek. Yatırım projesinde Kumluca’da ilk etapta yıllık 160 bin ton sera atığını işleyebilecek bir tesis kurulacak. Tesiste saatte 5 MWh elektrik elde edilecek ve yılda 40 milyon Kwh elektrik enerjisi şebekeye aktarılacak. Tesiste yılda 80 bin ton organik sıvı gübre üretimi gerçekleştirilirken ‘Hidrotermal Karbonlaştırma Teknolojisi’ ile yılda 40 bin ton biyokömür üretimi sağlanacak. Elde edilecek biyokömür ise içerdiği organik minerallerin zenginliği sayesinde yeniden seralarda gübre olarak kullanılacak.

İlk kademenin tamamen faaliyete geçmesinin, sözleşme tarihinden itibaren 2 yıl içinde öngörüldüğü projenin ikinci kademesinde, yıllık 400 bin ton atığın bertaraf edilmesi için gereken kapasite artırımının da 2015 yılı sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor.

BAKA’NIN SONRAKİ SÜREÇTE SAĞLAYACAĞI DESTEKLER

BAKA, gerçekleşmesi için öncülük yaptığı projenin devamında 5449 sayılı Kalkınma Ajansları Kanunu çerçevesinde tüm yatırımlar için olduğu gibi süreçte sağlayacağı destekler ise şöyle:

‘ÇED raporu izinleri’, ‘Çevre izni ve lisansları’, ‘EPDK lisans izinleri’, ‘Tapu devri işlemleri’, ‘Yatırım teşvik belgesi alınması’, ‘TÜBİTAK Ar-Ge desteklerinin alınması’, ‘İmar izinleri’, ‘Yapı inşaat ruhsatları’, ‘Yapı kullanma izni’, ‘İşyeri açma ve çalışma ruhsatları’ ile ‘Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TEDAŞ, TEİAŞ, ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarının görev ve yetki alanına giren tüm izin ve ruhsat işlemleri’.” (13.12.2011)

Bu haber Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) web sayfasında yayınlanmıştır. haberin devamı ve görselleri için http://www. baka.org.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.