Translate
   Arşivler
  Tag Cloud
Güneş Pillerinin Evlerde Kullanımı ve Montaj Şekilleri
Yazar | 16 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 20 Ocak 2014,Pazartesi

Güneş Pili Çatı Kaplama Güneş pillerinin evlerde kullanımı dünya genelinde özellikle de gelişmiş ülkelerde hızla yaygınlaşmaktadır. Özellikle ile elektrik üretimi için teşvik mekanizmasının etkili bir biçimde uygulandığı ülkelerde (Almanya, Hollanda, Japonya, vb. ) bu oran daha yüksektir.

Güneş Pillerinin Evlere Uygulanmasına ait örnekler

Güneş pillerinin evlerde kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de mimari yapıya uygun bir biçimde ve göze hoş görünen bir yapıyla güneş pillerinin montajının yapılmasıdır. örneğin yukarıdaki resimde Hollanda da bir eve uygulanmış olan güneş pilleri görülmektedir (Daha fazlaresim için Renewable energy world magazininin web sayfasına bakabilirsiniz).

Aşağıdaki resimde ise norveç’te bir evin çatısına mimarisine uygun olarak yerleştirilmiş olan güneş pilleri görülmektedir. Güneşlenme değerlerinin ülkemizden kat kat daha az olduğu ülkelerde güneş pilleri ile elektrik üretiminin bizden daha fazla olması ne kadar düşündürücü değil mi? Ama bu konuyu ilerleyen zamanlarda konuşmaya devam edeceğiz. Şimdilik uygulama örneklerini incelemeye devam edelim.

Güneş pillerinin evlerde kullanılmasına bir örnek Japonya uygulaması için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Güneş Pillerinin Evlere Uygulanması

Aşağıdaki resimler de ise güneş pilleri çatı üzerine bir konstrüksiyon yardımı ile monte edilmiştir. Çatıya gömme değil, çatı üzerine çıkıntı şeklinde montajlıdır.

Güneş Pillerinin Evlere Uygulanması

Güneş Pillerinin Evlere Uygulanması

Bir evin elektrik ihtiyacı yaklaşık olarak 5-10kW arasındadır. Ancak güneş pilleri ile üretilen elektriği kullanmadığınız zamanlar için elbette depolama sistemleri yani aküler kullanmalısınız. Akülerde gün boyu depoladığınız elektrik enerjisini gece boyunca da kullanabilirsiniz. Ancak akülerde depolama yapmak yaklaşık olarak %10-15 gibi bir kayıba yol açmaktadır.

Güneş Pillerinin Evlerde Kullanımı ve Montaj Şekilleri

Güneş Pillerinin Evlerde Kullanımı ve Montaj Şekilleri

Bu yüzden güneş pilleri ile evlerde elektrik üretiminde (teşviğin etkili olduğu ülkelerde) üretilen elektrik hem acil durumlar için depolanmakta hem de enterkonnekte sisteme satılmaktadır. Bu tür sistemlere sahip evlerde iki ayrı elektrik sayacı bulunmaktadır. Sayaçlardan bir tanesi gün boyu güneş pilleri ile üretilen ve sisteme satılan enerjiyi saymaktadır.

Güneş Pillerinin Evlerde Kullanımı ve Montaj Şekilleri

Diğer sayaç ise ev / hane halkının enterkonnekte sistemden kullandığı elektrik enerjisi miktarını saymaktadır. Sayaç okuma dönemi gelince de iki sayaç okunup karşılaştırılmaktadır. Üretip sisteme sattığınız enerji miktarı, sistemden tükettiğiniz enerji miktarından fazla ise alacaklı duruma geçiyorsunuz. Bu sistemi kredi çekerek kurmuş iseniz kredi taksitiniz çıktı demektir. Kullandığınız elektrik mi? O sisteminizin size bonus gibi hediyesi oluyor bu durumda.

 

Size özel çözümlerimiz hakkında detaylı bilgi almak için : Güneş Pili ile elektrik üretimi

Yorumlar

16 yorum
 1. Nisan 16, 2009

  Ülkemizde bu tür bir yatırımın maliyeti ne kadardır ? Yani bir eve yetebilecek bir sistemin maliyeti ne kadardır ? Kullanılan güneş pillerinin ömrü ne kadardır ? bakımları nasıl yapılır ? Ne kadar sürede kendini amorti eder ? kullanılacak regülatör, inverter gibi devreler ülkemizde yeteri kadar bulunabiliyor mu ?

  Selamlar…

  Cevap ver
 2. Eylül 4, 2009

  iki katlı bir evin güneş enerjisi ile elektiriküretme masrafı nekadardır

  Cevap ver
 3. Eylül 20, 2009

  iyi bayramlar 2 katlı bir evim var güneş ve güneş olmadığı zaman nasıl aydınlatırım maliyeti nasıl olur evde her evde olduğu gibi takriben ayda 200 kw tüketiliyor

  Cevap ver
 4. Aralık 24, 2009

  benimde sorunum arkadaşlarla aynı 100-150 kw tüketen biri ne kadar bir maliyetle bu işten çıkar ögrene bilirmiyim kolay gelsin

  Cevap ver
 5. Ocak 12, 2010

  burada önemli olan şey maliyetten ziyade kurulacak sistemin ekonomikliğidir ama ne yazık ki meclis bununla ilgili kanunu henüz yürürlüğe koymadığı için yatırım yapacak kuruluşlar caresiz beklemektedirler şayet bu kanun çıkarılabilirse çatılarınızı kiralayarak yatırımı yapacak şirketler siz ekstra bir para harcamadan yatırımı yapacaklar ve kullandığınız kadarını şu anki bedelden daha ucuza size satacaklar ayrıca çatılarınıza da kullanım bedeli olarak para ödiyecekler bunun için internette çatı kiralama yazarak dünyada ne kadar yaygın olarak kullanıldığını görebilirsiniz yada tavanarasi.net adresinde ester nikli yazarın çabalarıyla bunun ne kadar yaygın olması konusundaki çırpınışlarını okuyabilirsiniz birlikten güç doğar sizlerde bu konuda birlik olursanız bu direnci kolaylıkla aşarak kanuna yapılan engelleri göğüslyebiliriz
  akmasa damlar özdeyişi ile bilgilerinizi herkese anlatın çoğalalım bendimizi aşalım

  Cevap ver
 6. Şubat 10, 2010

  Ülkemizde bu tür bir yatırımın maliyeti ne kadardır ? Yani bir eve yetebilecek bir sistemin maliyeti ne kadardır ? Kullanılan güneş pillerinin ömrü ne kadardır ? bakımları nasıl yapılır ? Ne kadar sürede kendini amorti eder ? kullanılacak regülatör, inverter gibi devreler ülkemizde yeteri kadar bulunabiliyor mu ?

  Cevap ver
 7. Şubat 10, 2010

  Ülkemizde bu tür bir yatırımın en az ne en küçük bir sistemin kurulması ne kadar maliyete kurulur. birim maliyeti ne kadardır ? Yani bir eve 150 metre kareye yetebilecek bir sistemin maliyeti ne kadardır ? Kullanılan güneş pillerinin ömrü ne kadardır ?kısa bir eğitim le bakımları nasıl yapılır ? Ne kadar sürede kendini amorti eder ? kullanılacak regülatör, inverter gibi devreler ülkemizde yeteri kadar bulunabiliyor mu ?

  Cevap ver
 8. Şubat 27, 2010

  güneş olmadığı zaman günışığından da elektrik üretimi yapabiliyormuyuz.bir ev için gereken yatırım maliyeti nedir.böyle bir sistem kurmak için teşvik kredisi veren kurumlar hangileridir.aynı zamanda ısıtmada kullanabiliyormuyuz.vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

  Cevap ver
 9. Mayıs 2, 2010

  tebrikler bol güneşli günler hepimize

  Cevap ver
 10. Ekim 21, 2010

  beş senedir araştırıyorum fakat maliyeti yüksek ve garantili olarak sonuç bizim bölgelerde çok zor olur kanısındayım sağlıklı bilgi ye ulaşarak kullanmak fikrindeyim sağlıklı bilgilendiercek kaynak bulamadım
  araştırmacılara kolay gelsin dileklerimle

  Cevap ver
 11. Ağustos 26, 2011

  Selam
  Bölgeniz neresi
  Günlük kullanmak istediğiniz elektrik kaç kw
  Elektriğiniz mevcutmu
  Tasarruf amaçlımı şebeke bağımsızmı düşünüyorsunuz
  Bunları cevaplarsanız size yardımcı olabilirim..
  Avrupa ülkeleri yıllardır kullanıyor..

  Cevap ver
 12. Şubat 5, 2012

  bölge manisa alaşehir
  günlük kullanmak istediğim elektirik evin tüm elektirikli aletleri ve ampulleri ile kışın ısınmak için kullanmak
  evde şebeke elektiriği var
  şebekeden bağımsız ancak herhangibir sorunda şebekeden almak
  bana bu konuda birde maliyeteti konusunda ev 150 m2 3.kat çatı tamamen boş

  Cevap ver
 13. Mart 10, 2012

  karadeniz bölgesinde iki ktlı bir ev için düşünüyorum bana maliyeti kurulumuyla birlikte ne olur acil cevabınızı bekliyorom teşekkürler.

  Cevap ver
 14. Mart 31, 2012

  devlete güvenmiyorum
  vergi vs diye hep beni borlu çıkarır
  alacaklı olsam da para vermez, kullanım hakkı verir, o da yıllarca birikir birikir, hiçbir faydası olmaz

  Cevap ver
 15. Haziran 29, 2012

  22kw 25 beygir 5 inclik bir dalgıç için ne kadar maliyet çıkar gaziantep barak ovası

  Cevap ver
 16. Ağustos 10, 2012

  merhaba
  sanırım yorumlarda adı geçen yasa çıktı ve artık izin alan sisteme bağlanıp ürettiği elektiriğin fazlasını satabilecek.izmirdeki 300 m2 müstakil şebeke elektiği olan bir eve ısıtmayıda elektirikli kombi ile sağlayacak bir sistem kurulabilirmi? maliyet ve kurulum zamanı hakkında bilgi verebilirmisiniz?

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.