Translate
   Arşivler
  Tag Cloud
Toroslara Güneş Kulesi
Yazar | 2 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 20 Nisan 2012,Cuma

Mersin-Toroslar’da TÜBİTAK destekli Ar-Ge projesi kapsamında kurulacak 7500 metrekarelik 500 ayna, ayçiçeği gibi güneşi takip ederek elektrik enerjisi üretecek. Toroslar Belediye Başkanı Hamit Tuna, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ar-Ge çalışması yapmak üzere kendilerine başvuran Greenway şirketine santrali kurulması için 83 dönüm arazi tahsis ettiklerini söyledi.

Tuna, TÜBİTAK destekli Ar-Ge projesi kapsamında üretilecek enerji ile kıt enerji kaynaklarının korunmasına yardımcı olunması, hava ve çevre kirliliğinin önemli ölçüde azaltılması ve bir kent için yeterli elektrik enerjisi sağlanmasının amaçlandığını belirtti.
Projenin uzun vadeli amacının yeni üretim, dünya çapında pazarlama ve kısa sürede düşük maliyetli, temiz, yenilenebilir elektrik kaynağı oluşturarak dünya pazarlarına sunma olduğuna işaret eden Tuna, “Söz konusu firma, çalışmalarını yaklaşık 3 aydır sürdürüyor. Yoğunlaştırılmış ısı sistemi açısından Türkiye’de ilk olacak santral, saatte yaklaşık 4 megavat Termal enerji üretim kapasitesine sahip olacak. Santral, yaklaşık 400 dairelik konutu aydınlatma imkanı sağlayacak” dedi.
Tuna, güneşi bir noktada yoğunlaştırmak suretiyle yapılan sistemin dünyada şu anda ABD, İspanya ve İsrail’de uygulanan bir model olduğunu söyledi.
Sistemde 7 bin 500 metrekarelik 500 aynanın ayçiçeği gibi güneşi takip ederek elektrik enerjisi üreteceğini belirten Tuna, şunları kaydetti:
“Güneş ışığını toplayacak 500 aynanın her biri 15 metrekare büyüklüğünde olacak. Güneş ışınları, kırılma ile 16 metrekarelik alana sahip kulede toplanacak. Toplam alanı 7 bin 500 metrekare olacak aynaların 16 metrekarelik alanda yoğunlaştıracağı ısı 550 santigrat dereceyi bulacak. Yoğunlaşan ısının ürettiği buharla termik santrallerde olduğu gibi buhar tribünleri kullanılarak elde edilecek hareket enerjisi, jeneratörler vasıtasıyla elektrik enerjisine dönüştürülecek. Türkiye’de şu anda direkt elektrik üreten de var ama onlar hem pahalı hem de burada kurulan sistem kadar verimli değil. Projenin bir diğer özelliği de yapım aşamasında kullanılan malzemeler ile yazılım programlarının tamamının Türk malı olması. Dolayısıyla proje imkan tanındığında Türk milletinin neler yapabileceğinin de göstergesi olacak.”

Mersin yılın 306 günü güneş görüyor

Tuna, santralin kurulum aşamasının 7-8 ayı bulacağını kaydederek, Mersin’in yılın 306 günü güneş görmesinin çok önemli bir avantaj olduğunu söyledi.
Belediye olarak her zaman bilgiye ve teknolojik gelişmişliklere açık bir vizyona sahip olduklarını ifade eden Tuna, “Bu projede bilim teknolojiyle buluştu, insanların yararına olacak bir çalışma. Tamamen doğayla barışık olan bu proje için şayet daha fazla yer gerekirse bunu da vermeye hazırız. Yeter ki proje başarıyla tamamlansın” diye konuştu.

Bu haber faal enerji dergisi web adresnden (http://www. faalenerjidergisi. com) alınmıştır.

Yorumlar

2 yorum
 1. Mayıs 23, 2012

  hocam merabalar bende toroslarda oturuyorum bu proje gerçekten güzel sizin SDU kampüsünde yapmış olduğunuz güneş bacasına benziyor farklı olarak aynalar yardımıyla güneş ışığını tek bir merkezde toplamak yalnız unuttukları bir şey var gece olduğunda koca sistem yatacak onuda sizin yapmış olduğunuz güneş pillerini bağlayıp gün içerisinde depoladığı elektriği gece sistem içerisine döşenmiş resistanslar yardımıyla havayı sıtıp gecede elektrik üretimine devam edilmesi olacak. Hocam inşallah bende tarımda sulama ile ilgili otomasyon bir proje üzerinde çalışıyorum projem tam netleşssin size haber vereyim sitenizde bizede yer verirsiniz. Kolay gelsin.

  Cevap ver
 2. Ocak 13, 2013

  süper bir preje geçen bi video izlemiştim -6 derecede dagda güneş ışınıyla patates kızartıyorlardı.ateş olmadan.buna benzer bir proje ..türklerin neleri başarabilecegini görsünler.bende şu anda kesintisiz enerji elektirik üretimi üzerine çalışıyorum umarım başka projelerde beraber çalışma imkanı buluruz.karşı larşıya gelmeyelimde))))))))))tebrikler arkadaşlar kutluyorum….

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.