Translate
      Arşivler
    Tag Cloud
Uluslararası Enerji Çalıştayı Başladı
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 17 Mayıs 2012,Perşembe

yunus_cengel_2012Dünyadaki kaynakları, politikaları, verimliliği ve çevre kirliliği, Üniversitemiz Teknik Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen “”nda ele alındı. Prof. Dr. M. Lütfü Çakmakçı Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştayın açılış konuşmasını Teknik Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kemal Yakut yaptı.Çalıştayda ilk olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi , “Mühendislik nedir, Mühendis Kimdir?” konulu sunumunu yaptı. Sonsuz bir enerji kaynağının yönetildiği evrende yaşadığımızı söyleyen Yakut, “Evrende mükemmel bir yapılanma söz konusu. Enerji demek her şey demek, uygarlık demek, savaş demek, barış demek. Enerji olmaza olmazımızdır. Ülkelerin kalkınmasında, rekabetçi ekonomiye sahip olmalarında enerji en büyük belirleyici etkenlerden birisidir.” dedi. Çalıştayda ilk olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Çengel, “Mühendislik nedir, Mühendis Kimdir?” konulu sunumunu yaptı. Mühendisliği inovasyon olarak tanımlayan Çengel, “Yenileştirme, yeni ürün yoksa orada mühendislik yoktur. Dünya hızla değişiyor, insanlar daha iyisini istiyor. Bu değişimin motoru bilim ve teknolojidir. İnsanı insan yapan şey değişimdir. Mühendislik de değişimin merkezindedir. Dinamik bir meslek olan mühendislikte, yaratıcılık ve hayal gücü mesleğin özüdür. Hayali olmayan bir insan hiçbir şey yapamaz. Hangi ülkede özgürlük en üst seviyedeyse mühendislik te en üst seviyededir.” diye konuştu.

calistay

Daha sonra New Energy Dimensions Oppornities and Challenges konulu sunumunu yapan Kanada Ontario Üniversitesi Teknoloji Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Dinçer, SDÜ’de bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek “Enerji gibi önemli bir konuda bilimsel düşünceleri, sizlerle paylaşmak benim için çok önemli” dedi. Konuşmasında dünyada enerjinin neleri etkilediğini, hangi boyutları içine aldığına değinen Dinçer, enerjinin insan yaşamında hayati değer taşıdığını, insanların çevreyle ilişkisini şekillendirdiğini, ülkenin geleceğini belirlediğini söyledi.

calistay

Çalıştayın açılış otumu Rize Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Midilli’nin Kurumsal Kalkınmanın Motoru: Proje Ofisleri, Prof. Dr. Yunus Çengel ise Enerji Teknolojilerinde Yeni Gelişmeler adlı çalışmalarını sunmalarıyla tamamlandı.

calistay

Öğleden sonra Teknik Eğitim Fakültesi’ndeki çeşitli oturumlarla devam eden çalıştay, yarınki oturumlarla tamamlanacak.

Bu haber http://w3 .sdu.edu.tr/Haber.aspx?id=640 adresinden alınmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.