Arşivler
    Tag Cloud
Güneş Elektrik Dönüşüm Sistemlerinin Kullanımında Bilinmesi Gerekenler
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 5 Aralık 2013,Perşembe

Şarj kontrol sistemi ve inverter

Daha önceki yazılarımıza yazılan yorum ve sorular üzerine bu makaleyi yazmayı düşündüm. Güneş Pillerinin Evlerde Kullanımı ve Montaj Şekilleri yazımızdaki “”Ülkemizde bu tür bir yatırımın maliyeti ne kadardır ? Yani bir eve yetebilecek bir sistemin maliyeti ne kadardır ? Kullanılan güneş pillerinin ömrü ne kadardır ? bakımları nasıl yapılır ? Ne kadar sürede kendini amorti eder ? kullanılacak regülatör, gibi devreler ülkemizde yeteri kadar bulunabiliyor mu ? “” sorusundan yola çıkarak cevaplamaya çalışalım.

Ülkemizde bu tür bir yatırımın maliyeti yaklaşık olarak bir ev için 15.000-30.000 TL arasında değişmektedir. Kuracağınız sistemin gücüne ve kullandığınız ekipmanların kalitesine bağlı olarak bu fiyat biraz daha yükselebilir. Bir ev için tamamen bu sistemden faydalanılacak ise sistemin maliyeti yüksek gibi görünebilir. Ancak Sistem şebekeye bağlı çalışacak ise akü maliyetiniz olmayacaktır ki bu değer oldukça kayda değer bir büyüklüğe sahiptir. Bilindiği üzere ile elektrik üretimi sisteminde maliyeti oluşturan en büyük bileşenler , inverter, şarj reğülatörü ve akülerdir. Bu sistemlerde kullanılan aküler Jel tip aküler olup verimleri oldukça iyidir. Fiyatları da tam bakımsız kuru tipteki akülere nazaran yüksektir.

Gelelim güneş pillerinin ömürlerine. Bir güneş pilinin ömrü yaklaşık olarak 25 yıldır. Üretici firmaya göre de 1-2 yıl garantilidirler. üzerine düşen toz ya da parçacıkların temizlenmesi dışında herhangi bir bakıma ihtiyaç duymazlar. Güneş pillerinin üzerlerine düşen tozların temizlenmesi oldukça önemlidir. Tozlar engelleme yaratacağından üretilecek olan güneş ışınımı miktarını azaltacaktır. Örneğin 1000W/m2 bir ışınım değerinde eğer güneş pilinin üzeri çok kirli ise bu ışınım değeri ile elde edilebilecek güç oranı asla 1000W/m2 değerine eşit olmayacaktır. 1000W/m2 için 120W üreten bir 120Watt’tan daha az enerji üretecektir.Güneş pillerinin evlerde kullanılmasına bir örnek Japonya uygulaması için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 

Sistemlerin amortisman süresi ise tamamen kurulacak sistemin büyüklüğüne bağlıdır. Duygusallık bu işler için önemlidir ancak çocuklarımız – torunlarımız için bu yatırımları yapıyoruz. Çünkü yenilenemez kaynaklardan (pertol ve türevlerinden) elde edilen elektriği kullandığımız sürece dünyamızı katletmeye devam edeceğiz demektir. Sürdürülebilir bir dünya ve yeşil ufuklar için yenilenebilir kaynaklardan yararlanılarak elektrik üretimini mutlaka yaygınlaştırmalıyız.

Güneş pillerinin evlerde kullanımında kullanılacak olan inverter, gibi ekipmanları ülkemizde bulmak oldukça kolay. Örneğin hem yabancı markaları hem de yerli üretim ekipmanları bulabilirsiniz. Yabancı üretim için google’da güneş pili yazmanız bile yeterli olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.