Translate
      Arşivler
    Tag Cloud
Antalya Güneşev Ve Ekolojik Eğitim Merkezi
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 5 Mart 2013,Salı

ant_9019Antalya Büyükşehir Belediyesi Belediyeler içerisinde ilk defa kurulan bir birimdir. Güneşev, ’nün bir projesidir. Güneşev, Antalya Büyükşehir Belediyesi ile Temiz Dünya Ekoloji Platformu işbirliği ve 37 sponsorun desteği ile gerçekleştirilmiştir.

Merkezin İçinde Neler Var?

Kapalı alanlar (): Eğitim Merkezi (seminer salonu), Kafe, Yönetim Birimi

Bahçe: 10 dönüm bir arazi, bisiklet ve yürüyüş parkuru, Araziyi çevreleyen ve doğal sit olan kanyonların izlenebileceği seyir terasları, topraksız tarım yapılan 165 m² sera, güneş ağaçları, kamelya bulunmaktadır.

Güneşev’de alınmasına yönelik çalışılmaktadır.

Bilgilendirme Merkezi

Ekoloji ve enerji odaklı konferans, seminer, söyleşilerin gerçekleştirildiği konferans salonu, tüm ilgililerin kullanımına açıktır.

Ziyaret Alanları

Güneşev, ekolojik bir yapının detaylarını incelemek, yapının tüm aktif sistemlerini ve pasif öğelerini incelemek isteyen ilgili birey yada grupların ziyaretine açıktır.

antalya güneş evi

 

Enerji

Gündüz ihtiyacı olan elektrik enerjisinin tamamını güneşten karşılayan Güneşev, gece kullandığı enerji ihtiyacının bir kısmını da gündüz güneş enerjisinden almış olduğu enerji ile şarj olan akülerden karşılamaktadır. Bu sayede bina karbon salınımını engellemektedir.

 

gunes_5

Fotovoltaik çatı ve Güneş Ağaçları:

Yapıda çatıya entegre 3 kW kurulu gücünde fotovoltaik güneş paneli sistemi kurulmuştur. Güneş ağacı, güneye konumlanmış fotovoltaik panellerden ve ayaktan oluşan sistemlerdir. Sabit bir gövde ve üzerine oturtulan güneş panellerinden oluşmakta, mevsimlere göre ayarlanabilir açılar ile sabit olarak tam güneye bakmaktadır. Antalya koşullarında günde ortalama 5-7 kWh elektrik üretmekte ve yaklaşık 85 yetişkin çam ağacının performansına eşdeğer CO2 emisyonunu engellemektedir.

Güneşevin çatısı üzerinde, bahçesinde ve akü odasının çatısında olmak üzere toplam 24 kW fotovoltaik panellerden kurulu sistem bulunmaktadır. Farklı güneş panelleri seçimi yapılarak değişik güç ve modellerdeki güneş panelleri gösterilmektedir. 20W, 60W, 80W, 95W, 120W, 185W, 230W ve 280W güneş panelleri sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemler de Amorf, Monokristal ve Polikristal olmak üzere farklı güneş paneli türlerinden oluşmaktadır. Ayrıca 1,6 kW kurulu gücünde, çift akslı güneş takip sistemli güneş paneli bulunmaktadır. Güneşev’ de güneş enerjili panjur sistemi de kullanılmaktadır.

Isıtma-Serinletme-Havalandırma

Isı Pompası:

Projede su kaynaklı ısı pompası tercih edilmiştir. Yer altı suyundan alınan enerji ısı pompası cihazları ile yerden, tavandan, duvardan ısıtma borularına verilerek mekanın ısıtılması ve soğutulması, otomasyonlu olarak sağlanmaktadır. Su kaynaklı ısı pompası cihaz kondenserlerini yeraltı suyu ile soğutmaktadır. Çevre dostu soğutucu akışkan kullanımı nedeni ile verimliliği yüksek ve çevreyi koruyan sistemlerdir. Düşük miktarda enerji tükettiklerinden, klasik ısıtma soğutma sistemlerine göre CO2 emisyonları daha düşüktür. Cihazın ısıtma-soğutma kapasitesi  ortalama 35 kw’dır.

HVAC sistemleri:

Isı geri kazanım sistemleri, enerji tasarrufu sağlamakta ve daha az enerjiye ihtiyaç duyması ile daha az CO2 salınımına neden olmaktadır. %80 kapasite ile çalışabilen ısı geri kazanım sistemleri ile pasif ev konfor şartları sağlanabilmektedir.

Aydınlatma ve Otomasyon Sistemi

Güneşev’in, iç ve dış aydınlatmalarında, beyaz ve muhtelif renkli, enerji açısından tasarruflu armatürler kullanılmıştır. Uygulanan akıllı ev teknolojisi ile uzaktan kontrolü sağlanabilmekte, sistem verimi izlenebilmektedir.

gunes_7

 

Enerji Tasarruflu Ürünler

Projede seçilen tüm elektrikli cihazların, beyaz eşyaların, elektronik cihazların,  aydınlatma birimlerinin A+ hatta A++ enerji sınıfında olmasına dikkat edilmiştir.

Grisu Arıtma, Yeşil Çatı Ile Yağmur Suyu Depolama ve Su Tasarrufu

Güneşev’ de grisu arıtılarak ve yağmur suları da depolanarak tuvalet rezervuarlarında kullanılmaktadır. Güneşev’ de çevre dostu ‘’Yeşil Çatı’’ uygulaması bulunmaktadır. Yapıda su tasarruflu hareket algılayıcılı bataryalar, susuz pisuvar tercih edilmiş, bu sayede su kullanımı en aza indirilmiştir.

Isı Yalıtımı

240 metrekarelik alan üzerinde modern ahşap karkas sistemi ve taş kaplama olan yapı depreme karşı sağlıklı ve güvenli bir model oluşturmaktadır. Güneşev’in dış duvarlarında izolasyon sıvası ve dıştan mantolama yapılarak ısı kayıpları en aza indirilmiştir.

Bu yazı Antalya Büyükşehir Belediyesi web sayfasından (http://www.antalya.bel.tr) alınmıştır.

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.