Arşivler
    Tag Cloud
Güneş Enerjisinde İlk Lisanslar Sonuçlandı!
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 18 Mayıs 2014,Pazar

Güneşe dayalı elektrik üretim lisansı yarışının 8 MW`lik Elazığı ayağını kWh başına 8.27 liralık teklifiyle Solentegre Enerji, 5 MW`lik Elazığ ayağının 4.9 MW`lik kısmını ise kWh başına 6.80 TL`lik teklifiyle Halk Enerji kazandı. Güneş enerjisinden elektrik üretimi lisansı için ilk yarışma ihalesi yapıldı. Ülke çapında güneşe ayrılan 600 megavatlık kapasitenin, Elazığ ve Erzurum`a ayrılan 13 megavatlık kısmı için yapılan yarışma TEİAŞ Genel Müdürlüğünde gerçekleştirildi.Elazığ`a ayrılan 8 megavatlık kapasite için açılan yarışmaya, Solentegre Enerji, RA Güneş, Güçlü Tekstil Limited Şirketi, İnşar Enerji ve Başakkent Üretim AŞ katıldı. Burada en yüksek teklif, megavat başına 827 bin lira ile Solentegre Enerji`den geldi.

Erzurum bölgesindeki 5 megavatlık kapasite için yapılan yarışmaya ise Makronom Enerji Üretim Limited Şirketi ile Halk Enerji teklif sundu. Söz konusu kapasitenin 4.9 megavatlık kısmı için en yüksek teklifi megavat başına 68 bin lira ile Halk Enerji verdi.

Teklifler, üretim tesisinin ilk ünitesinin geçici kabulünün yapıldığı tarihten başlamak üzere en fazla 3 yıl içerisinde birim megavat başına TEİAŞ`a katkı payı ödeme taahhüdüne göre değerlendiriliyor.

TEİAŞ, ihaleyi kazananaları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`na bildirecek. EPDK, kazanan girişimcilerin projelerinin lisanslandırılması sürecini başlatacak. İlk etapta önlisans verilecek.

Kaynak: Enerji Günlüğü

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.