Arşivler
  Tag Cloud
Arıcılar için Güneşten elektrik üretim sistemine destek başvuruları başladı!
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 26 Mayıs 2014,Pazartesi

T.C. Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı Çerçevesinde Makine Ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı kapsamında  (Tebliğ No:2014/10) yayınlanan  Uygulama Rehberi’nde yer alan destek hakkında bilgiler aşağıda verilmiştir. KKYDP Makine ve Ekipman Alımlarının Desteklenmesi Programı, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarım Reformu Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir.Bu sistem, güneş panelleri vasıtasıyla güneş enerjisini, hava soğutma, hava ısıtma, aydınlanma, hayvan yetiştiriciliğinde kullanılan süt sağım makineleri ve ayran makinesi vb. makinelerin enerji ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekle dönüştürmekte kullanılır.Kolektörler yardımı ile hava ısıtılabilir, soğutulabilir, yayla konaklama merkezlerinde aydınlanma ihtiyacı karşılanabilir, arıcılık ve süt sağım makineleri çalıştırılabilir, süt ürünleri imalatı yapılabilir. Ürün Kurutma rafları yatay ve düşey tipleri destek kapsamındadır. Yatay tiplerinde 1 ve 2 katlı sistemlere destek verilir. Düşey tiplerinde ise en fazla dolum kapasitesi 20m³ olanlara destek verilir.

 • Sistemin ana unsuru   güneş kolektörü (panelleri), enerji çevirici, (akü,batarya) ve şarj kontrol cihazından oluşmalıdır. Unsurlar birbiri ile uyumlu ve kapasiteleri uygun şeklinde anahtar teslimi olmalıdır.
 • Hava soğutma, hava ısıtma, aydınlanma gibi sistemin diğer unsurlarına da  bir proje dahilinde destek verilir. Yerinde montaj dahil tek faturayla satın alınmalıdır.
 • Sistemi oluşturan unsurlara ayrı ayrı hibe desteği verilmez. En az 8 da arazisi veya 5 BB-50KB hayvanı veya en az 100 arılı kovanı olanlardan herhangi biri başvuruda bulunabilir.
 • 200 w/p panellerden başlayıp 3000 w/p panel sistemi de dahil olmak üzere tüm sistemin unsurları olarak destek verilir. Sistem sabit bir yere kurulacaksa sabit tesisin kendine ait olduğunu belgelemek zorundadır.

Başvuruda İstenecek Belgeler: (Hibe Başvuru formunun ekleri) :

 1. Makine-Ekipman Bilgi Formu
 2. Şirketler veya bireyler için ÇKS belgesi, tarımsal amaçlı kooperatifler ve benzerleri için ise yönetim kurulu karar defterinde üyelerinin isimleri ve arazi miktarları belirten yönetim kurulu kararı istenir.
 3. Hayvan sayısını gösterir belge.(arıcılık veya BB)
 4. Göçer ise belgesi (İl Müdürlüğünden alınacak)
 5. Proforma faturaya metraj ilave edilecektir. Sistem sabit kurulacaksa sabit tesisle ilgili belgeler dosyada bulunmalıdır.( Teknik bilgileri içermelidir.)
 6. Tüzel kişiliğin yatırıma başvuru için aldığı yetkili kurul kararı ve başvuru  sahibinin başvuru için yetkilendirme kararı ve imza sirküleri
 7. Nüfus cüzdanı fotokopisi ve yayla konaklama merkezinde kullanacak ise elektrik şebekesinden enerji hizmeti verilmediğine dair ilgili kurumdan alınan belge
 8. Bilgi formunda Başvuru Değerlendirme Kriterlerinde puanlamayı etkileyen belgeler (Genç Çiftçi, İyi Tarım vb.)
Bu yazı için etiket yok

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.