Arşivler
    Tag Cloud
Yenilenebilen Enerji Üzerine
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 9 Haziran 2014,Pazartesi

Günümüzde çok yoğun şekilde kullanılan enerji kaynaklarının tükenebilir olması ile başta gelişmekte olan ülkeler kendi varlıklarını sürdürebilmek için ve gelişmelerini devamı için kesintisiz enerji sağlayabilecekleri yollar arayışına giriştiler. Bu nedendir ki enerji ve enerji kaynakları, ülkelerin ekonomik, sosyal ve politik anlamda önemli bir gücü haline gelmiştir. İlgili enerji kaynaklarını kendi coğrafyasında barındıran ülkeler için bu bir koz haline gelmiş adeta enerji arama yarışı başlamış durumdadır. Bununla birlikte yenilemez nitelikte olan enerji kaynaklarının yoğun bir şekilde tüketilmesi neticesinde asit yağmurları ve küresel ısınma gibi birçok doğa felaketleri meydana gelmektedir.

arasında Nükleer Enerji gibi önemli bir enerji kaynağının sağladığı enerji şüphesiz ki göz ardı edilemez derecededir. Nükleer enerji kaynağı birçok ülkede mevcut olup ancak bizim ülkemizde bulunmamaktadır. Gerekliliğini kesinlikle savunurum ancak Türkiye olarak buna hazır mıyız o konuda soru işareti herkeste olduğu gibi bende de mevcut. Kaç defa yapılması için anlaşmalar imzalanmış ancak sürekli bir ertelenme söz konusu olmuştur. Buradan da anlayacağımız üzere sadece bizim değil devletimizin de kafasında soru işaretleri var. Ayrıca 1986 da Ukrayna’daki Çernobil kazasının izleri hala devam ediyor. Karadeniz’e baktığımızda Çernobil’in izleri halen insanlar üzerinde etkisini az da olsa görmekteyiz.

Öte yandan dünya nüfusunun giderek artmasıyla oluşabilecek sorunun ne kadar ciddi bir boyuta geldiğini görmekteyiz. Ülkeler de bu yaklaşan tehlikenin farkındalar ki kesintisiz ve en ucuz şekilde enerji elde etme arayışına yönlendiler.

Çevrenin korunması, gelecekte insan yaşamı ve çevre dengeleri üzerine oluşabilecek tehditlerin önlenmesi ulusal kaynaklardan en üst düzeyde faydalanılarak ülkelerin enerji kaynakları sağlanması, kaynaklarının geliştirilmesi ve kullanılmasını gerekli kılmıştır. Böylece enerjinin karşılanma ihtiyacına bağlı olarak güneş, rüzgar,  jeotermal, biyokütle, hidrojen gibi kaynakları üzerine araştırma, geliştirme çalışmaları yoğunlaşmıştır.

Dünyanın devamlı artan enerji ihtiyacını karşılamak için bilim adamları yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının her alanda arttırmak adına birçok çalışmalar yapmışlardır ve güneşten faydalanmak için , rüzgardan  faydalanmak için rüzgar değirmenleri kullanımı gibi projeler geliştirmişlerdir. Bu projeler teoride kalmayıp pratiğe dökülmüş ve önemli gelişmeler kaydedilmiştir. Örneğin, 2014 FİFA Dünya Kupasına ev sahipliği yapacak Arena  Pernamuco  (Brezilya) 1 Megawatlık  güneş paneli ile  stadın enerji ihtiyacını karşılayacak. Böyle sevindirici haberler duymayı ülkemiz içinde bekliyoruz. Umarım ülke olarak elimizdeki gücün farkında olup en iyi şekilde kullanmayı güzel haberler duymayı dilerim.

Bu yazının tüm yasal sorumlulukları  yazara aittir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.