Arşivler
    Tag Cloud
Rüzgar Enerjisi
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 16 Haziran 2014,Pazartesi

Sanayilerin gelişmesi ve dünya nüfusunu artması ile hammaddeye olan ihtiyaç artmış. Bununla birlikte kömür ve petrol vs  fosil yakıtların , yol açtıkları kirlilikle çevre sorunlarına sebep olmuştur. Ayrıca bu kaynakların sınırlı ve gelecekte tükenecek olması , insanları kaynaklarına yöneltmiştir.Nitekim yenilebilir ve temiz enerji kaynağı dendiğinde ilk akla gelen rüzgar enerjisidir. temiz bir enerji kaynağıdır.Bazı enerji kaynaklarında olduğu gibi radyoaktif atık içermez , sera gazları, dolayısıyla da asit yağmurları oluşturmaz.Hatta bunların oluşumunda dolaylı bir azalmaya yol açar.Çünkü ürettikleri enerjiye eşdeğer üretim yapabilmek için harcanacak olan fosil yakıtların kullanılmasını ve böylece ortaya çıkacak olan atıkları azaltır.

            düşük bir enerji kaynağıdır.Yenilenebilen yani tükenmeyen bir enerji kaynağı olduğundan, maliyetinde  sadece yapımında kullanılmaktadır.

            Büyük rüzgar çiftlikleri enterkonnekte sisteme bağlanmaları,küçük ve münferit rüzgar türbinlerinde ise özellikle, uzak kırsal yerleşme merkezleri, deniz fenerleri, yüksek ve ulaşılması zor bölgelerdeki sosyo-ekonomik amaçlı tesislere, bu yolla elektrik enerjisi sağlamaları bakımından çok avantajlıdırlar.

              Rüzgarlar enerjisinin dezavantajlarıda vardır.Rüzgarların düzenli olmaması sebebiyle, enerji üretiminde kesikli bir düzen görülür. Yani rüzgarın yeterli hızda veya esmediği dönemlerde enerji üretimi gerçekleşmez.Bu dezavantajı ortadan kaldırmak için,üretilen elektriğin dev akülerde depolanması rüzgarın esmediği dönemlerde enerji ihtiyacının karşılanabilmesi gereklidir.Ayrıca rüzgar tribünlerinin gürültülü çalışmalarıda gürültü kirliliği bakımından dezavantaj olarak görülür.Bu olumsuzluğu ortadan kaldırmak için ise santrallerin coğrafi konumunlarının seçiminde daha dikkatli davranılmalıdır.

          potansiyeli bakımından zengin olmasına rağmen 2000 yılı öncesi çalışma olmamış ,fakat 2005 yılında Kanunu’nun çıkarılmasıyla rüzgar enerjisi üzerinde daha fazla yoğunlaşılmıştır.Dünyada rüzgar enerjisi üreten ülkeler arasında ilk sırayı 75324 MW  gücü ile Çin almaktadır.Ardından ABD 60007 MW, Almanya 31308 MW  ve  Hindistan rüzgar 18421 MW gücüne sahiptir. Türkiye ise rüzgar enerjisinde 2312 MW ile 17. Sıradadır.

Bu yazının tüm yasal sorumlulukları  yazara aittir.

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.