Arşivler
    Tag Cloud
Bir Bakışta Güneş Paneli Sistemleri
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 27 Haziran 2014,Cuma

Herkes tarafından bilindiği gibi güneş çok büyük bir enerji kaynağıdır ve uygun bir şekilde kullanıldığında insanlığa çok faydası olabilecek bir güçtür.Güneş hem yenilenebilir enerji kaynağı olup hem de çevreye hiçbir zararı olmayan bir enerji kaynağıdır.Ayrıca yeterli malzemeler ile insanın enerjiye verdiği parayı minimuma düşürebilecek bir kapasiteye sahiptir.Ne yazık ki önceki senelerde bu kaynak yabana atılmış ve enerji üretiminde bu kaynaktan yararlanılarak büyük kazançlar sağlanamamıştır.

Fakat yakın tarihimizde bu eksiklik görülüp hemen düzeltilme yoluna gidilmiş ve gerekli çalışmalara başlanmıştır.Bu gibi çalışmalar ülkemizde yeni yeni önem kazanmaya başlasa da bu güzelliğin önemini anlayanlar bu güzelliği bırakmak istememekte hatta ihtiyaç gereğinde ve imkanlar sınırında bundan faydalanmak için bir çok atılımlar gerçekleştirmektedir.

en yaygın olarak güneş paneli sistemlerinde kullanılmaktadır.Dünyada bu sistemleri en çok kullanan ülke aldığı güneş bizim ülkemizden az da olsa Almanya’dır.Bizim ülkemizde güneşlenme süresi daha fazla olmasına rağmen bu güzellikten Almanlar kadar yararlanamıyoruz.Bunun sebebi yeteri ilgiyi toplayamamak mı yoksa bu tarz sistemlerin biraz lüks olması mıdır tam bilinmez ama bence biraz maddi yön ağır basmakta bu konuda.

Tüm bunlara rağmen ülkemizde bu sistemler kullanıma geçmiştir hatta sırf bu işi yapan firmalar bile mevcuttur.Devlette sanırım biraz teşvike geçmiş olacak insanların bu sistemlere merakı artmıştır.Sistem pahalı bu kabul görülen bir şey fakat sistem kurulduktan sonra kendi kendini ödeme gibi bir artı yönü de var.Hem de sistem düzgün bir şekilde kurulmuş ve iyi koşullarda kullanılmışsa sistem kendi maliyetini hızlıca öder.

Bu sistemler sadece enerjiyi üretilen alan için kullanmak dışında üretilen enerjiyi satmaya da imkan tanıyor.Sisteminiz ile düzgün ve devletin istediği şartlarda enerji sağlayabiliyorsanız yaşadınız.Çünkü devlet onay verdikten sonra “sorunsuz enerji ticaretine hoş geldiniz “ diyor.Hayır ben ürettiğimi satmayacağım diyorsanız onunda çaresi var. Üretmiş olduğunuz enerjiyi depolama imkanınız burada yardımınıza koşuyor.

Yani her şekilde bu sistemler sizin yararınıza ve sistem kurulduktan sonra tamamen bedava.Bedava fakat şöyle bir şart var sistemi uzman birisi kurmalı ve bu sistemi nasıl kullanacağınızı iyi öğrenmelisiniz aksi takdirde bu işe bulaştığınız için cebiniz yanabilir ve suçsuz yere güneş paneli sistemine suç atabilirsiniz.Neyse ki bazı firmalar bu üzücü olay gerçekleşmesin diye kurslar açıyor yada özel olarak siz gidip bu konuda dersler alabiliyorsunuz.

Dışarıdan bakıldığında gereksiz diyor insan ama düşününce inanın ki çok mantıklı bir iş.Mantıklı olduğu gerçeği de dünyada ki enerjinin git gide azalmasından kaynaklı oluyor.Bizde bu yüzden sonsuz enerjiyi yani güneş enerjisini tercih edip bunu mantıklı kılıyoruz.

Sonuç olarak güneş paneli sistemleri pahalı fakat ileriyi düşündüğünüzde gayet mantıklı bir seçim.Bu sistemler şuanda ülkemizde tarımda, arıcılıkta,üniversitelerde hatta bazı evlerde ve iş yerlerinde kullanılıyor bunun dışında sokaklara bir göz attığımızda trafik ışıklarının üzerlerinde bile görmemiz mümkün.En nihayetinde güneş paneli sistemleri pahalıda olsa candır ve uçsuz bir kaynağı olduğu için kaynak sıkıntısız bir sistemdir diyerek yazımı noktalıyorum.

Bu yazının tüm yasal sorumlulukları  yazara aittir.

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.