Arşivler
  Tag Cloud
Güneş Enerjisi Fiyatları – Güneş Pili Fiyatları
Yazar | 165 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 26 Ocak 2014,Pazar

Geçen yazımızda teşvik öngörüsünden alıntı yapmıştık. Bu defa güneş enerjisindenelektrik üretmeye yarayan güneş pillerinin ülkemizdeki satış fiyatlarına göz atacağız.

 

Güneş enerjisi ile elektrik ya da ısı üretiminde toplam kurulum maliyetini belirleyen unsur tamamen kullanıcının ihtiyacına bağlıdır. Örneğin ile elektrik üretimi yapacak olan bir otonom ev sistemi için (şebekeye bağlı olmayan ürettiği elektriği sadece tüketen ama satamayan sistem) kullanıcının günlük elektrik ihtiyacı ve otonom süresi fiyatı belirlemede etkilidir. Ancak sistemin kurulacağı bölgenin coğrafi konumu oldukça önemlidir. Sistemin montaj açısı yani güneş ışınlarını karşılama açısı da fiyatı belirleyen bir unsurdur. Örneğin yanlış açıyla monte edilmiş bir sistem gereğinden daha az elektrik üreteceğinden daha fazla panel ihtiyacı doğurur. Yani panel ve enerji hesabının oldukça dikkatli yapılması gerekmektedir.

 

 

Güncel fiyatlar için….

 

 

 

Yorumlar

165 yorum
 1. Ocak 18, 2013

  EVİMİZİ GÜNEŞ ENERJİSİ İLE AYDINLATALIM

  İsterseniz, hesabını yapmayı öğrenmekle başlayalım bu işe, ne dersiniz.
  Örneğin, evimizde 2 oda ve bir salon olsun. Tabi bu arada mutfak, banyo ve Tuvaleti de unutmuyoruz. Tüm bu mekanlarda standart 8 watt tasarruflu lamba kullanıyoruz ve her bir bölümü günde ne kadar kullandığımıza dair bir çizelge çıkararak başlıyoruz, hesaplamaya…..
  -2 Oda
  Bunların birisi yatak odası, diğeri de çocuk odası olsun.
  -Salon
  -Mutfak
  -Banyo
  -Tuvalet
  Şimdi, bu odalarda kaç saat ışık yaktığımız bizim için çok önemli.
  Yatak odası———————————3 saat
  Çocuk odası——————————–5 saat
  Salon—————————————-6 saat
  Mutfak————————————–3 saat
  Banyo—————————————2 saat
  Tuvalet————————————-2 saat
  Toplamda 21 saat 8 watt’lık tasarruflu lamba yanacak demektir.
  Dolayısı ile bir günlük toplam harcanan gücü buluyoruz.
  21 * 8 = 168 watt
  Burada kablolardaki bağlantı kayıplarını da göz önüne alırsak,
  168 * 1.25 = 210 watt’lık bir güce ihtiyacımız olduğunu görüyoruz.
  Bilindiği gibi solar ve rüzgar enerjisi kesintili enerji türünden olduğu için devamlılık arzeden durumlarda ki; genelde uygulamanın aslı budur, depolamak için bir Akü veya akü bankalarına gereklilik duyulur. Öncelikle sistemimizde kaç amperlik bir akü kullanacağımızı tespit etmemiz gerekir ki; Denklem şudur.
  (Günlük gereken güç / sistem voltajı= Kullanılacak akü kapasitesi)
  Şimdi bu duruma göre değerleri yerine koyarsak,
  210 watt / 12 volt = 17,5 Amper bir aküye ihtiyacımız var demektir. Yani, 2 tane 9 Amperlik aküyü paralel bağlayarak 18 Amper, 12 volt’luk bir akü grubu işimizi görecektir.
  Bundan sonra bulunduğumuz yerin ne kadar güneş gördüğü bizim için önemli bir etken olacaktır. Örneğin 6 saatlik bir güneşlenme süreci olsun.
  17,5 Amper / 6= 2,9 Amper.
  Günlük amper cinsinden tüketim gücünün güneşlenme sürecine bölümü, bize ne kadarlık bir güneş paneli kullanmamız ile ilgili yardımcı doneleri verecektir.
  Burada saat başına 2,9 Amper akım üreten bir solar panele ihtiyacımız var demektir. Bunu, watt cinsinden hesaplamak istersek şayet, 12 voltluk sistemler için kullanılan solar hücreler genelde 18 volt yükte üretimde bulundukları için 18 voltun, elde ettiğimiz amperle çarpımı, bize kaç wattlık bir solar panele veya panel gruplarına ihtiyacımız olduğu sonucunu verecektir.
  (2,9 Amper * 18 volt = 52 watt’lık ) bir solar panel evimizin ihtiyacını karşılayacaktır.
  Ancak, burada takdir edersiniz ki; ertesi gün hava kapalı veya yağmurlu olabilir. O zaman gerekli enerjiyi sağlayabilmek için ayda iki gün havanın kapalı olabileceğini düşünerek sistemi yeniden düzenlemekte büyük yarar olacaktır. Böyle bir durumda ya sistemi üç günlük veya iki günlük harcamayı güneşten bir günde alabilecek şekilde yapmak ya da akünüzün kapasitesini iki katına çıkararak akünüzde devamlı iki veya üç günlük bir rezerve kapasitesi bulundurmaktır ki; böyle bir durumda yukarıdaki yapmış olduğumuz hesaplarda 18 Amper bir akü değeri tespit etmiştik. Aküde iki günlük bir rezerve bulundurmak istersek, Akümüzü 36 Ampere çıkartıp, hiç harcama yapmadan önce Akümüzü doldurup, sonra kullanıma gitmektir.
  Şayet, iki günlük kullanım potansiyelini bir günde aküye depolamak istersek ki; en doğrusu olan budur,
  Bir günlük için tespit edilen solar panel gücü ile gün sayısının çarpımı, kullanılacak gücü verecektir.
  52 watt solar panel * 2= 104 watt solar panel
  aynı şekilde akü kapasitesinin kullanılacak gün sayısı ile çarpımı , iki günlük kapasiteli akü değerini,
  18 Amper * 2 =36 Amper akü
  Şarj regülatörü
  Kullanılan panelin vermiş olduğu amper cinsinden değerin biraz üzerinde olmasında fayda vardır. Burada 104 watt solar panelimiz var. Panelin gücünü, panelin genel voltajına böldüğümüzde panelin verdiği amper cinsinden akımı buluruz ki;
  104 / 18 = 5,7 Amperdir. Bu da bize 7 veya 10 Amperlik bir şarj regülatörü kullanabileceğimizi gösterir.
  Gelelim 12 voltluk sistemimizi 220 volta çıkaracak lambalarımızı yakacak olan inverter değerimizin tespitine.
  Burada anlık çekeceğimiz güç önemlidir. Yani aynı anda çalışacak olan cihazların çekeceği gücün biraz üzerinde olmalıdır.
  Örneğin, evimizdeki bütün birimlerin lambalarını aynı anda yakacak olursak, aynı anda 6 adet 8 watt’lık tasarruflu lambayı yakmış oluruz ki, bu da (6 * 8watt = 48 watt) eder ki, alacağımız inverter de bunun biraz üzerinde olmalıdır. 75 veya 100 watt’lık bir inverter yetecektir. Hem içiniz rahat etsin. Piyasada 300 wat’ın altında da zaten bulmanız imkansız. Fiyatı da oldukça uygun.
  Ancak, burada çok önemli bir konuya değinmek istiyorum. Aküleri seçerken, özellikle solar enerji için kullanılan Jell aküleri seçmenizi öneririm. Ayrıca, daha güçlü sistemlerle, buzdolabı, matkap, çamaşır makinesi gibi cihazları çalıştırmak isterseniz, tam sinüs dalga veren inverterleri seçmek gerekmektedir. Piyasada iki tür inverter olup, bunların birincisi modifiye inverterdir, tv, lamba gibi elektronik cihazları çalıştırmada kullanılır ve oldukça ucuzdurlar. İkincisi ise tam sinüs inverterler olup buzdolabı ve benzeri motorlu ev araçları içindir. Aksi halde, ya cihazınıza zarar verirsiniz ya da gerekenden 3 veya 4 kat enerji çekerek sisteminizdeki akünün istenen süreden önce bitmesine neden olabilir.
  İnverterler, yenilebilir enerji sistemlerinde enerji dönüşümünün çok önemli parçalarından biri olup, montajı esnasında çıkışındaki fazlarından herhangi biri kesinlikle şehir şebeke fazlarından birisi ile 1 saliseliğine bile temas etmemelidir. Yoksa, onlarca para verdiğiniz cihazın gözlerinizin önünde yanmasını seyretmek zorunda kalırsınız. Bu iş için özel röleler kullanılmaktadır. Diğer önemli bir nokta da akü ile inverter giriş kablosunu, üzerinden istenen akımı geçirebilecek kalın bir kablo ile olabildiğince mesafesini kısa tutarak yapmaya çalışın. Yoksa doğru akım kablolarda uzun mesafelerde çok kayıp vererek, inverterin sağlıklı çalışmamasına neden olup, sanki akü bitiyormuş hissini vererek, ikinci lambada randımanı oldukça düşecektir. Şimdili aklıma gelen önemli noktaları sizlere aktarmaya çalıştım. Yapacak Arkadaşlarıma şimdiden kolay gelsin diyorum.

  Cevap ver
 2. Şubat 18, 2013

  ben ardahandan saim yılmaz bayilik almak istiyorum nasıl yardımcı olabilirsiniz tlf 05366931849 05380606299

  Cevap ver
 3. Mart 5, 2013

  bu da benim el emeği güneş panelim.
  http://www.youtube.com/watch?v=cWygdlQzgUU

  Cevap ver
 4. Mayıs 12, 2013

  TELFON NUMARANIZI VERİR MİSİNİZ

  Cevap ver
 5. Mayıs 12, 2013

  panel yapmam lağzım yardımcı olursanız iyi olur 05383246741

  Cevap ver
 6. Mayıs 22, 2013

  merhaba ben yılda 2 ay bahçe evinde kalıyorum olduğum yer gayet güneşli
  aydınlatma için 2 adet ampul 3-4 saat+telefon şarj+laptop jarj bana maliyet ne olur

  Cevap ver
 7. Mayıs 23, 2013

  güneş enerjisi pili ile çalışabilecek 12v luk 2 adet bilgiayar fanı için nasıl bir güneş enerjisi pili almalıyım (gücü , voltajı ne olmalı)

  Cevap ver
 8. Mayıs 27, 2013

  ben 80 metrekarelik bır sera ısısını 20 derece gibi olmasını istıyorum burası ordu sera guneye bakıyor kışları buralar cok soğuk olmaz bırde arada bır kaynak makınası calıstırmak ıstıyorum makına 220 valt fiyatınız ne olur adresınıze ordulu bır arıcının sanal alemdekı paylaşımıyla ulaştım cevabıda face den ahmet sait baştuğ ismıne yazınız lütfen

  Cevap ver
 9. Haziran 7, 2013

  Yukarıda arkadaşlar çok güzel konulara değinmişler güneş pili ile ilgili. Yalnız bu sistemin tüm değerlerini hesaplarken bulunduğunuz yerin güneş haritasını yani güneşten ne kadar ve ne ölçüdü yararlandığınızı da araştırın; mesela İstanbul ve çevresi, karadeniz bölgesi, kuzey doğu anadolu ve orta anadolunun kuzeyi güneş fakiri bu durumda ülkemiz ortalaması en verimli güneş panelleri %17-%19 performans ile çalışmakta bu yüzden tüm hesaplamalarınızı 11 inci aydan 3 üncü ay aralığındaki alacağınız verim üzerinden değerlendirin yok sa tüm hesaplar tutmaz on ca paranız çöp olur veya bu tarihler arasında ilave olarak küçük rüzgar türbünü ile desteklenmelidir. katılan ve ilgilenen tüm yorumculara teşekkür ederim

  Cevap ver
 10. Ocak 21, 2014

  Ilk önce dinamonuz kaç watlik mesela siz üç kw, lik bir pomaya., sahipseniz, kaliteli, bir fotovoltaik, bir sistem, en, az, 5, 6, kw, lik.bir, siystem oturtmaniz, lazim.yani, para, gücünuz yeterse, bu, 8, 10, kw, lik, olsada.sizin.avantajiniza, detayli.görüsmek, icin, oktaydalyan@hotmail.de. iyi günler.oktay.

  Cevap ver
 11. Mart 20, 2015

  120 metrekarelik dubleks bir evin, ısınma-soğutma ve standart ev aletleri kullanımını sağlayacak bir sistem kurmak mümkün mü? Yer Ayvalık ise rüzgar türbünü ve güneş pili panellerini birlikte kullanmak söz konusu olur mu? Bana böyle bir sistem ve sistem maliyeti ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

  Cevap ver
 12. Nisan 4, 2015

  saatte 20 kw güneş elektrik fiyatı ve dedaylı bir bilgi verirseniz teşekür ecerin

  Cevap ver
 13. Mayıs 28, 2015

  50 metrede günde yaklaşık 1 ton suya ihtiyacım var hangi pompayı,paneli.konrol ünütesini önerirsiniz ve fiyatı ne olur

  Cevap ver
 14. Şubat 1, 2016

  200 amperlik 10 adet jel akü ful sarjliysa 10 kva lik invertor baglarsam ve 10 kva lik akımı çekerse kac saat dayanir cevplarsaniz çok sevinirim

  Cevap ver
 15. Mayıs 9, 2016

  ben mandırada hayvanların içinde kullanacağım bir ampüllü 10 saat yakacak panelin fiyatı kaç lira ve garantisi kaç yıl taksit varsa kaç taksit olur cevap bekliyorum

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.