güneş enerjisi ile sulamaÇanakkale Tarım İl Müdürü İlkay Uçar, tarım alanlarında deneme amaçlı güneş enerjisiyle sulama çalışmalarına başlandığını bildirdi. Çanakkale Tarım İl Müdürü İlkay Uçar, yaptığı açıklamada, Çanakkale İl Özel İdaresi ile birlikte tanıtım amaçlı bir çalışma yaptıklarını ve sistemiyle, açık kanallardan motopompla damla sulama yapan çiftçilerin enerji ihtiyacını, fosil yakıttan, yenilenebilir, temiz ve ucuz enerji kaynağına kaydırılmasının planlandığını söyledi. Mevcut sistemin 8 adet 130’luk güneş pili panelinden ve doğru akımla çalışan özel tip bir dalgıç pompadan oluşmaktadır. ve sistemin bu haliyle yerinde kurulumu dahil 14 bin 500 liraya mal edilmiştir.
”Bu projenin amacı, yenilenebilir enerjinin tarımda kullanılmasını sağlamaktır. Bu yöntemle dizel motor ile kanaldan su alan çiftçilere alternatif bir enerji kaynağı oluşuyor. Yapılan hesaplamalara göre 1 dekarın dizel motorla yapılan sulama maliyeti 55 lira, bu sistemle maliyeti ise 27 liradır. Arada ciddi bir fark var. Bu çiftçimizin cebinde kalacaktır.”

güneş enerjisi ile sulama

”Ayrıca sistem; Bakanlığın, alet makine destekleri kapsamında olduğundan, kabul gören projelerde yüzde 50 hibe verilebilmektedir. Her çiftçi parseli için ayrı ayrı planlaması olan sistemin kurulu hali ve maliyeti ile batak ova koşullarında 40-50 dekar domates ve 60-80 dekar mısırı damla sulama ile sulamak mümkündür. Ayrıca su veya enerji biriktirmeli sistem ilaveleri ile bu alanlar 4-5 katına kadar, özellikle domateste 2-3 katına kadar arttırılabilir.’‘

Bu haber http://www.yesilekonomi.com adresinden alınmıştır.