Translate
   Arşivler
  Tag Cloud
Parabolik Oluk Tipi Güneş Kollektörleri
Yazar | 7 YorumYorum Yap
Son güncelleme: 26 Temmuz 2009,Pazar

silindirik sistemBu santrallerde çizgisel yoğunlaştırma yapılarak, güneş enerjisinden 300°C’nin üzerinde sıcaklık elde edilir ve ısı transfer akışkanı olarak genellikle yüksek sıcaklıklara dayanıklı termal yağ kullanılır. Güneş tarlası; bağımsız üniteler şeklinde birbirine paralel bağlanmış parabolik kollektör gruplarından oluşan alandır.

Parabolik yalak teknolojisi mevcut güneş ısıl elektrik teknolojisinde en yerleşmiş olanıdır. Bundaki en önemli etken geniş ticari ölçekli olarak kurulmuş olan dokuz adet güneş güç tesisidir. Bunlardan ilki California’daki Mojave çölünde 1984 yılından beri çalışmaktadır. Bu tesisler 14 MW’tan 80 MW’ta kadar farklı güçlerde çalışmakta olup kurulu elektrik üretim kapasitesinin 354 MW’ını karşılamaktadır. Geniş alanlı parabolik yalak kollektörleri bir Rankine buhar türbin/jeneratör çevrimi için buhar üretmede kullanılan ısıl enerjiyi karşılarlar.

silindirik sistem

Bu üniteler, gelen güneş enerjisini yüksek yansıtma oranına (% 94) sahip aynalar vasıtasıyla, odakta bulunan alıcı boru üzerine yansıtırlar. Parabolik kollektör grupları, yatay eksen boyunca dönmelerini engellemeyen metal yapılarla desteklenmiştir. Sistemde aynaların güneşi izlemesini sağlayan bir sensör ve otomasyon-takip sistemi bulunur.

silindirik parabolik

Günümüzde çalışmakta olan parabolik yalak güneş güç tesislerinin çoğunluğunu temsil eden bir proses akış diyagramı şekil 4.1’de görülmektedir. Kollektör alanı,tek eksen izlemeli parabolik yalak güneş kollektörlerinin geniş bir alanından meydana gelir. Güneş alanı Kuzey Güney yatay ekseninde dizilmiş olan çok sayıda birbirine paralel güneş kollektör dizisinden oluşur. Her güneş kollektörü lineer bir parabolik şekilli yansıtıcıya sahiptir. Bu yansıtıcı, gelen direkt güneş ışınımını parabolün odağına yerleştirilmiş olan lineer bir alıcı üzerine odaklar. Kollektörler,güneşin lineer bir alıcıya sürekli olarak odaklanmasını garanti edebilmek için gün boyunca güneşi doğudan batıya doğru izlerler.

Etiketler:, , , , , , ,

Yorumlar

7 yorum
 1. Aralık 16, 2009

  Merhaba, güneş enerjisinden elektrik üretimi üzerine bir AR-GE laboratuarında 4 yıl çalıştım ve ferdi olarak halen devam etmekteyim. Şu an ” Parabolik Oluk” sistemi üzerine prototip çalışmam var ve de tamamlamak üzereyim. Sistem tamamen YERLİ DİZAYN’ dır ve sistemin verimi dünyada varolan sistemden “en az eşit hatta daha verimli durumda. Maliyeti de emsal sistemlerden çok çok düşük. Kısa bir süre daha zaman alacak sistemin tamamlanması.Herkese saygılar.

  Cevap ver
 2. Mart 28, 2010

  SDÜ. İKLİMLENDİRME öğrencisiyim biz böyle bir proje yapmak istiyoruz . Tek olarak, bizim yapacağımız proje sensörlü değilde normal olacak yani dönmeyen . dönmesini sağlamak için neler yapmamız gerekir bilgi verirmisiniz .

  Cevap ver
 3. Nisan 12, 2010

  ıyı calısmalar ben mugla unıversıtesınde ıklımlernedırme ve sogutma bolumu ogrencısıyım sıze parabolık gunes kollektorlerı hakkında bılgı ıstıcektım.. bıze emıcı tuplerın caplarının kacar cm lık olduklarını ve fıyatları hakkında bılgılendırsenız sevınırım ..cunku bu bızım proje odevımız luften yardımcı olun tekrar ıı gecelerr ..

  Cevap ver
 4. Aralık 24, 2011

  merhabalar yazdıgınızı okudum bende akdeniz üni.öğrencisiyim ve böyle bir araştırma yapıp bir prototip üzerinde calısma yapmam lazım ama gereken malzeme ebatları ve tüm malzeemeleri çıkartamıyorm ve projeyi sonlandıramıyorm eğer böyle bir sistemi uygulamıssanız email adresime mail yoluyla gönderebilirmisiniz rica etsem

  Cevap ver
 5. Kasım 18, 2012

  Merhabalar kola veya icetea tenekeleri ile buna benzer bir proje yapmıştım panelleri küçültmek sizcede daha karlı değilmidir? yada ayna yerine aliminyum paneller kulanmak sizcede maliyet olarak daha karlı olmaz mıdır?

  Cevap ver
 6. Şubat 21, 2013

  Bahsi geçen parabolik oluk sistemini tamamladınız mı . Bu sistemi almak istiyorum ancak fiyat hakkında bilgilendirirseniz memnun olurum.
  Kolay gelsin

  Cevap ver
 7. Şubat 26, 2013

  Bizde üniversite öğrencileri olarak bi süredirbu tür sistemlerin yazılımı üzerine çalışıyoruz ve bitme aşamasına geldi, bu konuyla ilgili veya yatırum yapmak isteyenlerle ortak bi çalışma yapabiliriz…

  Cevap ver

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.