Arşivler
    Tag Cloud
Güneş Pili Verimi
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 10 Eylül 2009,Perşembe

güneş_piliNew South Wales üniversitesi araştırmacıları güneş enerjisinden yüksek verim elde etmede anahtar bir rol üstleneceği düşünülen bir başarıya imza attılar. Çalışmanın sonucunda güneş enerjisinden elektrik enerjisine %43’lük dönüşüm oranıyla dünya rekorunu da elde etmiş oldular. Profesör Martin Green’in (UNSW ARC fotovoltaik merkezinin Araştırma yöneticisi) öncülüğünü yaptığı UNSW takımı iki US grup ile işbirliği yaparak çok hücreli bir kombinasyonu gerçekleştirdiler.  Profesör Green “Güneş ışığı ültraviyole yüksek enerji aralığından enfraruj düşük enerji aralığına çok sayıda renk ve farklı enerjilerden oluştuğundan farklı malzemelerden oluşan güneş hücresi kombinasyonu ile güneş ışığı tekli hücre güneş pillerine göre daha verimli olarak elektriğe dönüştürebilir” dedi.

Profesör Green ve Dr Anita Ho-Baillie, takımın ışığı spektrumun kırmızı ila enfraruj yakınındaki spektrum sonunda yakalanabilmesi için silikon hücrenin geliştirilmesine öncülük ettiler. Bu hücre %46’lık bir ışık – elektrik dönüşüm oranına sahiptir. Bu hücre diğer dört hücre ile kombine edildiği zaman, bu beşli hücre kombinasyonu güneş enerjisini elektrik enerjisine %43’lük bir oran ile dönüştürebilmektedir. Bu değer ise önceki dünya rekorunun %0,3 kadar daha üstündedir.

Bu haberin orjinal kaynağı için :
http://www.sciencealert.com.au/news/20093108-19645.html

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.