Arşivler
    Tag Cloud
Akvaryum İçin Bitki Yetiştirme Lambası
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 20 Nisan 2017,Perşembe

innotech_solar

Akvaryumlar için kullanabileceğimiz bitki yetiştirme lambalarını üretip denemelerini gerçekleştiriyoruz. 380-720nm dalga boylarındaki ve akvaryum büyüklüğüne ve ölçülerine göre değişen sayıda ledlerden oluşan bir üniteyi tasarlayıp 200lt lik akvaryumumuza monte ettik. bu amaçla 2 adet  2mm cam kestirerek arasına yerleştirdiğimiz ledlerimizi 45 derecelik mercekler ile donattıktan sonra iki cam arasındaki boşluğu akvaryum silikonu ile doldurduk. Sistemi plc ve HMI arayüzden oluşan bir sistem ile internet üzerinden kontrol ederek aynı
zamanda bir İP kamera yardımıyla anlık görüntü aldık. ve günün belirli saatlerinde fotoğraflar çektik. Akvaryumun arka kısmına diktiğimiz canlı bitkilerin üzerlerine 45 derecelik mercekler sayesinde hazırladığımız ışığı düşürdük. Işıklar günlük sabah 8:00 akşam 19:00 arasında otomatik olarak çalıştırıldı. ön kısmına ve yanlara diktiğimiz bitkilerin üzerine ise herhangi bir yapay ışık kaynağı uygulamadık. sisteme bir harici filtre ilave ettik.  Lifetech 838 dış filtre ile 200 lt akvaryumda oldukça etkili bir filtrasyon sağladık. Sistemin su sıcaklığını, ortamın sıcaklık ve nem değerlerini sürekli olarak plc üzerinden kayıt altına aldık.  sistemde bitki gelişimi için sera marka düzenleyici kullandık. bitkilerin olduğu bu ortamda karbondioksit olmazsa olmaz diyerek internette bulduğum bir tarifle kola şişesine bir karışım hazırladım. 2,5 litrelik kola şişesine hamur mayası, toz şeker ve akvaryum suyundan bir karışım elde ettim. bu karışımda ortaya çıkan gazı hortum aracılığıyla iç filtreye gönderdim. ve netice mi ? netice mükemmel. yakında ölçüm sonuçlarını buradan açıklayacağım.

 

Bitki Gelişimi Için Özel Üretilmiş Ile Aydınlatma Yapımı,

power ledle akvaryum aydınlatması yapımı,

Akvaryum Işığı Yapımı Çok Basit,

Su Geçirmez Yapımı ,

ler ile akvaryum aydınlatma sistemi – Kendin Yap,

Aydınlatmayı Led  ile Nasıl Yapabilirim?,

Akvaryum için aydınlatma yapımı,

AKVARYUM LED AYDINLATMA DIY, LiGHT, AQUARİUM,

Bu yazı için etiket yok

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.