Arşivler
    Tag Cloud
Bitki Büyütme Lambası
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 16 Şubat 2015,Pazartesi

BİTKİ YETİŞTİRME LAMBASI

SDÜ Teknoloji Fakültesi Mekatronik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şenol, saniyede 5-10 bin kez kapanan, bu şekilde güneş ışığını taklit edebilen sistemi geliştirdi – Seralarda ilk denemesi yapılan sistem sayesinde karanfillerde 20- 25 gün erken çiçeklenme elde edildi, 70-75 santimetre istenen çiçek boyu 110 santimetreyi buldu – Yrd. Doç. Dr. Şenol: – “Yabancıların yaptığı gibi ışığı sürekli vermek yerine, saniyede 5-10 bin defa aç kapa yaparak, kırmızı ve maviyi aynı anda vermeyerek, belli bir aralık bırakarak, gerçek manada güneşi taklit etmeye çalışıyoruz”…  ISPARTA (AA) – Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Teknoloji Fakültesi Mekatronik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ramazan Şenol, güneş ışığını taklit edebilen led sistemi Geliştirdiklerini bildirdi.  Yrd. Doç. Dr. Şenol, gazetecilere yaptığı açıklamada, Isparta ve çevresinde seracılığın faal olarak yapıldığını ancak bu faaliyetin genellikle yaz aylarında gerçekleştiğini söyledi. Eylül ayına gelindiğinde seracılık faaliyetinin bittiğini ifade eden Şenol, bunun nedeninin hava şartları ve ışığın yetersizliği olduğunu vurguladı.

SERALARDA BİTKİ YETİŞTİRME LAMBASI

Seralardaki hasat süresinin uzatılması amacıyla geçen yıl TÜBİTAK 1512 Girişimcilik alanında “Yapay Güneş (LED) ile Bitki Yetiştirme Lambası Üretimi Projesi” geliştirdiklerini anlatan Şenol, projelerinin TÜBİTAK tarafından kabul edildiğini bildirdi. Şenol, SDÜ Göller Bölgesi Teknokenti bahçesinde kurdukları serada deneme çalışmalarına başladıklarını ifade etti.

Geçen yıl yapay güneş ışığı ile çilek, domates, marul ve karanfil ürettiklerine değinen Şenol, şöyle konuştu:

“Bu denemelerin sonucunda karanfillerde 100-110 santimetreye kadar uzayabilenlerini ürettik. Seralardaki ortak çalışmamızda karanfillerde 20- 25 gün daha erken çiçeklenme elde edildi. 70-75 santimetre olarak istenen çiçek boyu burada 110 santimetreyi buldu. Domates ve çilekte de aynı şekilde. Geçtiğimiz ayın ortasına kadar çilek, marul, domates ve karanfil üretimine devam ettik.”

– “Güneş ışığı yetersizse sistem otomatik çalışıyor”

 

Geliştirdiği led ışığın en önemli özelliğinin “güneşi taklit edebilmesi” olduğunu vurgulayan Şenol, “Güneşten almamız gereken ışığı buradan veriyoruz. Güneş ışığının yetersiz olduğu durumlarda, mesela sabahın erken saatlerinde veya akşam saatlerinde bu ışıkları kullanıyoruz” dedi.

video Kaynağı: Anadolu Ajansı https://www.youtube.com/watch?v=x5FEEFy3nLA

Bunun dışındaki saatlerde güneş ışığı yeterli olduğu için sistemi açmadıklarını anlatan Şenol, güneş ışığının yetersiz hale gelmesi durumunda otomasyonun ışıkları devreye aldığını ve bitkinin ihtiyacı olan ışığı yeniden verdiğini söyledi.

Led ışıklarının benzerlerinin yurt dışında yapıldığını ancak kendi ürettikleri cihaz ile diğerleri arasında çok önemli farklar bulunduğu belirten Şenol, şöyle konuştu:

“Ürünümüzü yurt dışı ürünlerden ayıran en büyük özellik, sahip olduğu elektronik çalışma modudur. Bu sayede bitkinin fotosentez olayına müdahale edilerek bitki gelişiminde ve ürün kalitesinde iyileşmeler yaşanmaktadır. Biz bu ışıkları saniyede 5-10 bin defa açıp kapatıyoruz. Bu, yapay güneş anlamına geliyor. Yabancıların yaptığı gibi ışığı sürekli vermek yerine biz, saniyede 5-10 bin defa aç kapa yaparak, kırmızı ve maviyi aynı anda vermeyerek, belli bir aralık bırakarak gerçek manada güneşi taklit etmeye çalışıyoruz. Çünkü güneş de bir yere sürekli aynı açı ile gelmiyor. Diğer taraftan yabancı ürünlerin etki alanı çok küçük. Örneğin ışığı 2 metre yüksekliğe astığınız zaman 1,5 metrekarelik etki alanı oluşur. Bizim geliştirdiğimiz bu ürün 4, 6 ve 8 metrekarelik alanlara etki ediyor.”

KAYNAK: HÜRRİYET  11 Şubat 2015 – 11:19      AA / Murat Yolcu

http://www.hurriyet.com.tr/gunes-isigini-taklit-edebilen-led-gelistirdiler-37054010

Ürünlere ait tescil işlemleri adımıza tamamlanmıştır. Ürünlerin üretim hakkı ilgilenen firmaya verilmek üzere bekletilmektedir. Bunun dışında herhangi bir üretimimiz  yada adımıza üretim yapan firma yoktur. Ürünler için herhangi bir satışımız şu an için yoktur.

Bitki Gelişimi için Özel Üretilmiş Led ile Aydınlatma Yapımı,

power ledle  aydınlatması yapımı,

Su Geçirmez Yapımı, 

ler ile aydınlatma sistemi – Kendin Yap,

Aydınlatmayı Led  ile Nasıl Yapabilirim?,

seralar için aydınlatma yapımı,

Sera LED AYDINLATMA DIY, LiGHT,

 

Bu yazı için etiket yok

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.