Arşivler
    Tag Cloud
Isparta’da ‘Yapay Güneş’ ile bitki yetiştirildi
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 15 Şubat 2015,Pazar

BİTKİ YETİŞTİRME LAMBASI

Ramazan ŞENOL geliştirdikleri ürünün test işlemlerini ve test sonuçlarını şöyle açıkladı;

Tamamen yerli olarak ürettiğimiz yapay güneş ışığı ile seralarda ya da kapalı ortamlarda kış şartlarında da üretim yapılmasına olanak sağlanmış olacaktır. Özellikle kış şartlarının çetin geçtiği bölgelerde seracılık bu dönemlerde yapılamamakta ya da sınırlı ürünler uzun zaman dilimlerinde düşük kalitede yetiştirilmektedir. İster seralarda isterse de kapalı ortamlarda bitki yetiştirmek için kullanılabilecek olan bu yapay güneş ışığımız sayesinde, bitki gelişiminin güneş ışığına göre ya da diğer yapay ışıklara göre %30 oranında daha iyi bir gelişim gösterebileceği gözlenmiştir. Ürünümüzü yurt dışı ürünlerden ayıran en büyük özellik sahip olduğu elektronik çalışma modudur. Bu sayede bitkinin fotosentez olayına müdahale edilerek bitki gelişiminde ve ürün kalitesinde iyileşmeler yaşanmaktadır. Bu sayede daha erken hasat ve daha kaliteli ürün anlamında büyük bir üstünlük sağlanmaktadır.

TÜBİTAK destekli olarak geliştirilen YAPAY GÜNEŞ İLE (LED) BİTKİ YETİŞTİRME LAMBASI nın patent/faydalı model tescil işlemleri tamamlanmak üzeredir.  Ürün sahip olduğu bu üstünlükleri sayesinde piyasadaki yurt dışından ithal edilen ışıklara göre daha az enerji harcamakta, daha fazla ışık vermekte, daha uzun bir çalışma ömrüne sahip olmakta ve daha kaliteli ürünler elde edilmesini sağlamaktadır. Ürünümüz yetiştirilen bitki çeşitlerine bağlı olarak 4-6-8-10-15 m2 lik alanlarda etkili olmaktadır. Piyasada aynı fiyata satılan diğer ürünler 1-2 m2 lik alanlarda etkili olurken ürünümüz tüm bu sahip olduğu üstün özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Geliştirdiğimiz ürününün bitkiler üzerindeki etkilerini test edebilmek amacıyla ısıtma, havalandırma, sulama, nemlendirme gibi tüm otomasyon sistemi firmamızca gerçekleştirilen polikarbon bir sera kurduk. Ardından serayı içeride farklı bölmelere ayırdık. Her bölmeye geliştirmiş olduğumuz ışıklardan yerleştirdik. İlk testlerimizi proje ilerleme sürecine bağlı olarak yaz aylarında yaptık. Yaz aylarında yapılan denemelerde seranın dışarıdan ışık almaması için ışıkların olduğu bölmelerin tamamen karanlık olmasını ve sadece yapay güneş ile büyümesini sağladık. Bunun için seranın dışına ışığı %75 oranında tutan örtüler, iç kısma ise ışığı %25 oranında tutan örtüler yerleştirdik.

 


Video Kaynağı:Anadolu Ajansı

Bu sayede yaz aylarında bile sanki kış mevsimiymiş gibi bitkilere çok ama çok düşük bir güneş ışığı ulaşması sağlanmıştır. Bitkilerin ihtiyaç duydukları ışık ise tamamen yapay ışık ile sağlanmıştır. Geliştirdiğimiz ürünü piyasadaki diğer ürünlerden ayıran en büyük özellik olan farklı frekans ve çalışma modu özelliğinin hangi değerlerde olması gerektiğini belirleyebilmek için bu bölmelere farklı frekans ve çalışma moduna sahip tasarımlarımızın olduğu ürünlerimizi yerleştirdik. Karanfil ve domates bitkileri için en uygun frekans ve çalışma modunu belirledikten sonra ürünümüzü farklı çiçek ve bitkiler üzerinde de denedik. Kış denemelerine geçtiğimizde ise seranın dışındaki ve içindeki ışık engelleyici örtüleri kaldırdık. Seraya ulaşan ışık miktarına göre yapay ışıklarımız devreye girerek bitkilerin gelişimlerine devam etmesini sağladık.

Hem yaz hem de kış döneminde yaptığımız denemelerde ortaya çıkan en belirgin sonuçlar özellikle karanfil için erken çiçeklenme ve daha kalın ve daha uzun çiçek sapları olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle Isparta şartlarında kesme çiçek yetiştiriciliği düşünüldüğünde hem erkenci çiçek alıyorsunuz hem de daha kaliteli çiçekler elde ediyorsunuz. Özellikle kış sezonunu düşünürseniz bu durum önemini daha da artırmaktadır. Geçtiğimiz ay yaşanan (2015 ocak ayı) aşırı soğuk ve don olayları ülkemizde kış aylarında yapılan kesme çiçek yetiştiriciliğini olumsuz etkilemiştir. Dolayısıyla şubat ayında ortaya çıkan gül, karanfil veya diğer çiçek ihtiyacına yerli üretim ile cevap verilemeyeceği buna ilaveten yurt dışından çiçek ithalatının gerçekleşeceği öngörülmektedir.

SERALARDA BİTKİ YETİŞTİRME LAMBASI

 

 

 

 

 

 

 

Oysaki polikarbon ve tam kontrollü seralarda yapay güneş ışıklarımız ile bu olumsuzlukların önüne geçmek mümkündür. Kış sezonunda daha erken hasat edilen çiçek yetiştirmek ekonomik açıdan büyük bir rekabet şansı anlamı taşımaktadır. Yaz aylarında ise ışığın yetersiz olduğu günlerde veya zaman dilimlerinde ışıklar otomatik olarak devreye girerek bitkilerinizin gelişimine devam etmesini sağlamaktadır. Denemelerimizi sadece karanfil veya domates ile sınırlı tutmadık. Isparta şartlarında özellikle eylül-ekim aylarında seramıza diktiğimiz çilek, salatalık, marul, biber, dere otu gibi bitki ve sebzelerin kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında hasat etme mutluluğunu yaşıyoruz. Polikarbon seramızı Isparta şartlarında güneş enerjisi ve elektrik enerjisi ile ısıtıyoruz. Ancak bu büyük ölçekli seralarda jeotermal veya diğer enerji kaynakları ile de yapılabilmektedir. Deneme seramızda jeotermal kaynak kullanma şansımız olmadığı için kış aylarında ortalama 20oC sıcaklık değerini güneş ve elektrik enerjisinden sağlıyoruz.

KAYNAK: www.superhaber.biz  12 Şubat 2015 Perşembe 04:23

http://www.superhaber.biz/haber/ispartada-yapay-gunes-ile-bitki-yetistirildi-haberi-10704h.html


Ürünlere ait tescil işlemleri adımıza tescillenmiştir. ürünlerin üretim hakkı ilgilenen firmaya verilmek üzere bekletilmektedir. Bunun dışında herhangi bir üretimimiz  yada adımıza üretim yapan firma yoktur.

 

 

Bitki Gelişimi için Özel Üretilmiş Led ile Aydınlatma Yapımı,

power ledle  aydınlatması yapımı,

Su Geçirmez Led Aydınlatma Yapımı, 

LED ampul ler ile aydınlatma sistemi – Kendin Yap,

Aydınlatmayı Led  ile Nasıl Yapabilirim?,

seralar için aydınlatma yapımı,

Sera LED AYDINLATMA DIY, LiGHT,

 

Bu yazı için etiket yok

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.