Arşivler
    Tag Cloud
3D YAZICILAR HAKKINDA
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 27 Eylül 2017,Çarşamba

Günümüzde sıklıkla adından bahsettiren konulardan biri de 3D yazdırma teknolojileri. Bu yazımızda konuya merak duyan yeni bir göz için kafa karışıklığına sebep olabilecek terim ve kavramları anlatmaya çalışacağız. Ama hepsinden önce bilmemiz gereken çok önemli bir nokta var. Hangi yöntemi kullanıyor olursa olsun, 3D yazıcı olarak adlandırılan cihazların hiç biri aslında 3 boyutlu baskı yapmaz….Şimdiden kafanız karışmadı umarım 🙂  3D yazdırma teknolojisi (3D Printing) olarak adlandırdığımız kavram aslında iki boyutludur. Defalarca ve doğru şekilde hizalanmış katmanlar üst üste geldiğinde 3 boyutlu bir sonuç sunar. Bunu tıpkı bir kitabın sayfalarının üst üste gelmesi gibi düşünebilirsiniz. Yazının devamında bahsedilen bütün teknolojilerin aslında bu temel üzerine kuruludur. Sıklıkla Kullanılan teknolojilere kısaca göz atalım;

1- FDM (Fused Deposition Modeling)
2- SLA (Stereolitography)
3- DLP (Digital Light Processing)
4- SLS (Selective Laser Sintering)
5- SLM (Selective Laser Melting)
6- EBM (Electron Beam Melting)
7- LOM (Laminated Object Manufacturing)
8- BJ (Binder Jetting)
9- MJ (Matterial Jetting/Wax Casting)

Şimdi bu teknolojilere daha detaylı bakalım.
1- FDM (Kaynaştırarak ve Birleştirerek Modelleme)

FDM ev tipi 3D yazıcılarda en çok tercih edilen teknolojisi olarak karşımıza çıkar. Kolayca eriyebilen bir materyal (diğer adıyla filament) ısıtılır ve bir akıtma kafasından (extruder) enjekte edilerek X,Y koordinatlarında katman katman çizilir. her katman tamamlandıktan sonra extruder kafası bir parça yukarı çıkar ve bir sonraki katmana geçilir. Katmanlar üst üste geldikçe de Z ekseni doğrultusunda model inşa edilmiş olur.

İhtiyaç olması durumunda modelin bazı bölgelerine mesnet (destek yapısı) eklenmesi gerekebilir. Çünkü her katmanın doğru bir şekilde oluşturulabilmesi için bir önceki katmanda temas edebileceği bölgelerin mevcut olması gerekir. Örnek olarak T şeklindeki bir modelin üstteki yana açılan kollarının altında herhangi bir destek olmadan çizilebilmesi mümkün değildir. Bahsettiğimiz bu destek yapılar modelin inşası bittikten sonra kolaylıkla sökülebilecek yapıdadır.

Bu tip yazıcılar evlerde, eğitim amacıyla okullarda ve hatta küçük ölçekli işletmelerde düşük fiyatlı çözümler sunmaktadır.

Bu yazı için etiket yok

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.