En İyi Su Arıtma Sistemine Ulaşmak için 2017 Yılı İtibariyle Satın Alma Rehberi ve Montajı

innotech_solar

Kirli suyu (musluk suyu) içilebilir suya dönüştürme işlemi, özellikle sıradan musluk suyunun güvensiz hale geldiği ve arıtma sistemlerinin oldukça pahalı hale geldiği bu günlerde küçük bir işlem değildir. ters osmos sistemi elde etmek kolay bir iş değildir ve bu yüzden bizler, evleriniz için en iyisini aramaya karar verdik. Ayrıca bu yazımızda su arıtma cihazlarının nasıl bağlanacağını açıklayacağız. çünkü bu hususta çok çekiyoruz. Arıtma cihazını almak bir dert ustasını bulup bağlatmak ayrı bir dert.

TERS OSMOS SİSTEMLERİN AÇIKLANMASI

Muhtemelen siz de, su arıtma sisteminin çığır açan bir yenilik olmadığının farkındasınızdır. Aslında, osmos işlemi insanlar dünya üzerinde var olmadan önce doğada bulunmuş olmalı. Günümüzdeki ters osmos sistemi bu prensibi ters bir yöntemde kullanır. Bu sistemler onlarca yıldır tuzlu suyu veya deniz suyunu içme suyuna dönüştürmek için kullanılan pompayla çalışan yüksek basınçlı arıtma sistemlerini kullanır.

 

TERS OSMOS İÇİN KULLANIMLAR

Ters osmos, damıtma ve diğer yöntemlere kıyasla nispeten düşük tüketimi nedeniyle giderek daha yaygın hale gelen bir tuzdan arındırma yöntemidir.

Ters osmos, suyun arıtma işleminde önemli bir rol oynar. Örneğin:

 1. Atık su arıtımı

Atık su arıtımı firmaları kullandığımız suyu arıtmak için bu sistemleri kullanır.

 1. Tuzdan arındırma

Binlerce bitki ters osmos işlemi yoluyla deniz suyundan tuzu çıkarır.  Ayrıca deniz suyundan etkili bir şekilde tuz çıkarmak için ve onu insan tüketimi için güvenli hale getirmek için bu sistemleri kullanmak da mümkündür.

 1. İçme suyunu arındırma

Bu sistemler evde su arındırmak için kullanılır. Onlar elementleri, tüketmek için güvenli olan saf üretim ve temiz suyu ayırır.

İşte burada 2017’nin en iyi ters osmos sistemlerinin incelememiz bulunmakta.

 

 

TERS OSMOS SİSTEMİ SATIN ALMA REHBERİ

 

Eğer bir ters osmos filtreleme sistemini mükemmel yapan faktörlere ve bizim saflarımıza nasıl karar verdiğimize derinlemesine dalmak isterseniz, aşağıdaki faktörlerden bazılarını inceledik. Çevrimiçi incelemelerin yanı sıra çoğu su filtre için üretici tarafından verilen bilgilere güvendiğimize ve ürünler üzerinde test edildiği iddia edilen çeşitli laboratuvar sonuçlarını doğrudan test etmediğimize dikkat edin. Bu iddiaların tüm Amerika Birleşik Devletleri’ndeki saygın laboratuvarlar tarafından yedeklendiğini doğrulayabiliriz.

 

 

RO SİSTEM ÜZERİNDE DİKKATE  ALINACAK HUSUSLAR

 1. Su İsrafı:

Ters osmos filtrelemede israf edilen suyun miktarı hakkında birçok yaygın yanlış düşünce vardır. Çok yüksek miktarda tuz ve diğer tortular içeren deniz suyu kullanıldığı zaman bu doğrudur, membranı temizlemek için “boşa harcanmış” su miktarının önemi vardır. Fakat bunlar, büyük ticari kullanımlar içindir. Genellikle güvenli olan evdeki musluk suyu için tasarlanan bizim rehberimizdeki RO sistemler önemli ölçüde daha etkilidir.

Bu teknoloji iyileşmeye devam ediyor ve bizim RO sistemindeki membranı temizlememiz için ihtiyaç duyulan su miktarının azaldığı görülüyor. Sistemin faydaları, boşa harcanmış suyun ufak ilave masraflarından daha ağır basmaktadır. Sizin için doğru RO sistemi seçerken, belediyenizdeki su harcamalarının farkında olun ve eğer onlar yeterince yüksekse, daha etkili bir ünite için biraz daha fazla harcamalarını isteyebilirsiniz.

 

 1. pH Seviyeleri:

Ters osmos sistemler, hemen hemen tüm pH seviyesindeki surlarla çalışabilir ve çoğu kamu su kaynakları halen 6.5 – 8.5 nötr pH seviyesi aralığındaki suya sahiptir. Genel olarak, ters osmos sistemler suyu daha fazla asidik yapar. Yani bunun anlamı, gelen suyun pH seviyesini daha da düşürdüğüdür. pH’ı düşürmenin sonucunda, minerallerin çoğu sudan çıkarıldığı için su, alışılmışın dışında bir tada sahip olabilir.

 

RO Ters osmos , pH değerini düşürür.

 

 1. Kurulum

Kurulum kolaylığı, sisteminizi satın alacağınız zaman,  hesaba katmanız gereken bir diğer önemli faktördür. Diğerleri karmaşık (uzman gerektirirken) bu sistemlerin çoğunun kurulumu kolaydır (DIY). Bazı ters sistemler ilave parçaların kurulmasını gerektirir (ek maliyet), bazıları da tüm öğeleriyle birlikte gelir.

Bununla birlikte, sisteminizin kurulumun doğru adımlarını gösterecek bir kurulum kılavuzu ile birlikte geldiğinden emin olun.

 1. Tat

Arıtılmış suyun tadı muhtemelen iyi bir osmos sisteminin en önemli unsurlarından biridir. Sonuçta, içmek ve pişirmek için bu suyu kullanacaksınız, bu yüzden kesinlikle onun tadının iyi olmasını isteyeceksiniz. Neyse ki, bu sistemler kötü tada neden olabilecek sudaki kirleri temizlemek için tasarlanmıştır. Suda var olduklarını bilemediğimiz elementleri bile temizler.

İnsanların büyük çoğunluğu suyun tadının olmadığını düşünür. İyi bir ters osmos sisteminden ilk bir bardak su içtiğinizde lezzetli bir tadı olduğunu öğrenince şaşıracaksınız. Asla başka bir kaynaktan su almak istemeyeceksiniz. Üstelik en iyi sistem kalite ve fiyat ne olursa olsun tatlı su sağlayacaktır.

 1. Aşamalar

En iyi osmos sistem modellerinin bazıları 7 aşamalı saflaştırma ile gelir. Ancak tüm sistemlerin yedi aşaması yoktur ve bu, suyun kalitesi için önemli değil. Tüm bu aşamaları istemek için kişisel bir nedeniniz yoksa genellikle beş aşama yeterlidir.

Bu aşamalar aşağıdakileri içerir (bunlar tüm sistemlerde evrenseldir):

 • Aşama – su; alüvyon, toz ve büyük parçacıkları ortadan kaldırmak için tortuyu saran bir filtre vasıtasıyla geçer.
 • Aşama – sudan, bir karbon filtreleme kokusu, kötü tatları, mineral yağ ve kloru filtreler.
 • Aşama – başka bir karbon filtresi, kalmış olabilecek kalan kokuları, kötü tatları veya kloru giderir.
 • Aşama – bu ters osmos aşamasıdır. Su, florür gibi kalan saflaştırılamayan kısmın yaklaşık yüzde 95’ini ayrıştıran ince bir filtre kullanılır.
 • Aşama – bir rezervuardaki suyun, bir polisaj karbon filtresi tarafından bayat bir tat oluşturması engellenir.
 • Aşama – su burada alkalize edilir, pH, kalsiyum ve magnezyum gibi elementleri kullanarak 7 veya daha yüksek bir değere ayarlanır.
 • Aşama – son adım, sudaki tüm mikropları ve bakterileri öldürmek için UV ışınlarına sahip özel bir filtre kullandı.

 

 1. Toplam Çözünmüş Katı Maddeler

Toplam Çözünmüş Katılar veya TDS, içme suyundaki çökelti miktarının bir ölçüsüdür. Çökeltiler, genellikle zararsız diğer organik maddelerin yanı sıra magnezyum, potasyum, klorürler ve sülfatlar gibi elementleri de içerir. Başarısız bir TDS skoru için EPA Standartı 500 mg / L sudur. Kullandığınız RO filtresine bağlı olarak, içme suyunuzdaki bu çöküntülerin % 99,9’unu içme suyunuzdan çıkarabilirsiniz.

 

TERS OSMOS SİSTEMLER NASIL ÇALIŞIR?

Filtrasyon Aşamaları

Ters osmos (RO) filtreleri, yalnızca suyun geçmesine izin vermek için fazlasıyla mikroskobik gözeneklere sahiptir. Aslında, teknik olarak “filtreler” diye adlandırılmazlar, terim bir membrandır çünkü bazı modeller çökeltiler için bir ön filtreye sahip olmasına rağmen çok ince bir hücre zarı inceliğine benzer (5 aşamalı sistemde). Su, bu ince membran zarı boyunca ya yerçekimi ya da evinizin sistemindeki su basıncı ile zorlanır, sadece saf suyu zorlar ve bütün tortuları geride bırakır. Tüm saf su tüketim için bir depoda saklanır.

sıra geldi su arıtma cihazlarının nasıl bağlanacağını incelemeye. çünkü bu hususta çok çekiyoruz. Arıtma cihazını almak bir dert ustasını bulup bağlatmak ayrı bir dert. kimi gelir deneme yanılma yapar kimi gelir membranı şişirir. aşağıdaki şekilde 7 aşamalı bir su arıtma cihazının bağlantı şemasını bulabilirsiniz. uzun uğraşlar sonucu bulduğumuz bu şema umarım işinize yarar. arıtma cihazınız 4-5-6 aşamalı da olsa aşağıdaki şema esas alınabilir. önemli olan sıralamanın doğru yapılması.

7 aşamalı su arıtma cihazı
7 aşamalı

şekil 2: 7 aşamalı bir su arıtma cihazının bağlantı şeması

Youtube da gezinirken gördüğüm farklı marka ve model montaj videoları için aşağıdaki videolara bakabilirsiniz.

 

 

 

Ters Osmos, sudaki tüm kirleticilerin % 99’una kadar filtre uyguladığı için, en toksik ve kirli bile olsa neredeyse tüm su kaynaklarını insan tüketimi için güvenli olan saf içme suyuna dönüştürebilir. Genel olarak RO sistemleri, suda bulunan aşağıdaki kirletici seviyelerini filtreleyebilir:

 • Fosfat: % 97.1 -% 99.8
 • Arsenik: % 98.4 -% 99.9
 • Kurşun: % 99.1 -% 99.9
 • Demir: % 98.4 -% 99.5
 • Florür: % 94.5 -% 99.1
 • Klorid: % 92.1 -% 99.3
 • Cıva: % 96.2 -% 99.5

Gördüğünüz gibi, RO filtreleri temel olarak, sizin için yararlı olan temel mineralleri de dâhil olmak üzere sudan temel olarak her şeyi çıkarabilir. Neyse ki, bu mineralleri bir mineral paketi veya bir alkalin su makinesi kullanarak suya tekrar eklemek kolaydır.

Arıtma Performansı

Ters osmos sisteminizin etkinliği, çeşitli faktörlere bağlıdır. Durumunuza bağlı olarak sahip olduğunuz RO sistemi, özellikle ilaç ve bilim gibi oldukça hassas alanlarda beklentinizin altında performans sağlayabilir. RO sisteminizin performansını etkileyebilecek faktörlerden bazıları şunları içerir:

Su basıncı:

Eğer RO filtrenize yeterince basınç sağlanmıyorsa, suyu membran boyunca zorlayamayabilir, bu da çok fazla boşa harcanmış suya neden olur.

Gelen Suyun TDS’si:

Suyun içerisindeki kirlilikler ne kadar fazla ise, makine üzerindeki stres de o kadar fazla olur ki bu da filtrelerin daha sık tamir edilmesi gerekliliği ile sonuçlanır.

Sıcaklık:

Genel olarak, RO sistemleri, kaynayan sıcak sudan kaçınmak istiyor olmanıza rağmen suyu daha yüksek sıcaklıklarda en iyi şekilde filtrelemektedir. Ilık sıcak idealdir.

Kalite:

Bazı kaliteli markalar kadar ince membranlara sahip olmayan ucuz RO sistemleri vardır. Ödediğiniz şeye her zaman ulaşırsınız.

 

TERS OSMOS İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

İçme suyum için Ters Osmos’a ihtiyacım var mı?

Genel olarak, Ters Osmos, su kaynağınız çok kirli veya potansiyel olarak çok tehlikeli değilse içme suyu için aşırı güç kullanır. İçme suyunun tadını iyileştirmek istiyorsanız, daha basit bir tezgah üstü su filtresi incelemek isteyebilirsiniz.

Ters Osmos suyu içmek için güvenli mi?

Evet, ters osmos, içmek için % 100 güvenlidir. Birçok makale, gerekli minerallerin eksikliğini tartışabilir ancak bu suyu tabiatı gereği herhangi bir şekilde tehlikeli yapmaz; sadece musluk suyunuzdan aksine sindireceğiniz minerallerin bir kısmını eklemeniz gerekebileceği anlamına gelir.

 

Ters Osmos (RO) gerçekten en tehlikeli su kaynaklarını bile filtreleyebilir mi?

Olayların % 99.9’unda, evet – RO, insanoğlunun ortaya çıkardığı suyun filtrelemesinde en karmaşık yöntemdir. Çok nadir örneklerde, eğer RO filtrelemesi kabul edilemezse, filtrasyon olmayan fakat önemli miktarda enerji olmasına rağmen, % 100 saf suya erişebilen bir su damıtıcısı aramak isteyebilirsiniz.

 

Farklı Ters Osmos (RO) aşamaları ne anlama geliyor?

Teknik olarak bakıldığında, sadece ters osmos filtresi, insan saçından 900.000 kat daha sedimentleri inceltilebilen membrandır. Bu membran genellikle tüm bir RO sisteminin sonraki aşamalardan biridir. İlk filtrasyon aşamaları, Brita veya tezgah üstü su filtresi gibi ortalama su filtreniz ile neredeyse aynıdır. Standart filtrasyon işlemlerinden geçtikten sonra sadece o zaman su, bir RO membranı boyunca zorlanır. RO membrandan sonra genellikle UV ışığı olan bazı sistemler bile bir aşamaya sahiptir. Genel olarak, işlemin sonunda ne kadar fazla aşama olursa, o kadar saf su olur.

Ters Osmos (RO)  sistemime bakım yaptırmam gerekiyor mu?

Evet, RO sistemleri filtrelerin kullanımına ve kalitesine bağlı olarak her 6 aydan 2 yıla bir bakım gerektirir. Filtrelerinizde zamanla tortular biriktiğinden, sonunda tortu tamamen dolacak ve su artık yeterli bir hızda aşamalardan geçemeyecek ve suyun neredeyse % 100’ünü boşa harcayacak. Bu nedenle, filtrelerinizi her sık ​​sık değiştirmeniz gerekecek. Bu sebepten dolayı filtrelerinizi sıklıkla değiştirmek zorunda kalacaksınız. Fakat değiştirme işlemi oldukça kolaydır ve genel olarak su filtreleri sistem maliyetine göre oldukça hesaplıdır.

Bir Ters Osmos Sistemini nasıl kurabilirim?

Ters osmos sistemleri, özellikle tezgah üstü ve lavabo altı çeşitlerinin kurulumu çok kolaydır ve profesyonel kurulum gerektirmez. Bazı temel araçlar ve gelen su borularının nerede olduğunu temelinde anlamak, RO sisteminizi kurmak için bilmeniz gereken tüm şeydir. İlaveten, YouTube’da ve diğer kaynaklarda ters osmos sisteminin neredeyse her modelinin nasıl kurulacağını adım adım gösteren sayısız video bulunmaktadır. ancak çoğu videoda bağlantı sırası hakkında detay olmadığından bu konuda oldukça sıkıntı yaşıyoruz.  umarım yukarıdaki bağlantı şeması işinize yarar.

 

SONUÇ

 

Genel olarak, ailenizin ihtiyaçları için en iyi sistemi seçerken hangi faktörleri düşünmeniz gerektiğini bilmek oldukça kolaydır. Örneğin, sistemin kapasitesini, dayanıklılığını, kurulumunu, lezzetini düşünmeniz gerekir.

Yazıyı Çeviren: Beyda Çağlıyan

yazının asıl kaynağı: https://iwaterpurification.com/best-reverse-osmosis-system-reviews/