Alternatif Enerji Kaynakları

Bilindiği gibi kaynakları ikiye ayrılırlar. Birincil (primer) kaynakları (fosil kökenli kaynaklar) ve ikincil (sekonder) kaynakları (yenilenebilir yani alternatif kaynakları) olarak iki grupta incelenen kaynaklarından Alternatif kaynaklarının prensiplerine bir göz atalım.

Alternatif enerji kaynaklarının verimli ve etkili kullanımı için Alternatif enerji kaynaklarının temel prensiplerinin doğru bir biçimde analiz edilmesi ve uygulanması gerekir.

İlk olarak enerji kaynağının yoğunluğu doğru tespit edilmelidir. Bunun için bulunulan yöre ya da bölgede hangi enerji kaynaklarının hangi potansiyellerde mevcut olduğu belirlenmelidir.

Enerji kaynağının kalitesi de oldukça önemlidir. Enerji kaynağının kalitesi mekanik enerjinin enerji kaynağına oranı olarak verilebilir.

Enerjinin kullanım sıklığı ve kullanım periyodu da oldukça önem arz etmektedir. Örneğin bulunulan bölge endüstri veya konut olabilir. Bu duruma göre de enerjinin nihai kullanımı sabah öğlen akşam ya da gün boyu gibi periyotlarda değişkenlik göstermektedir.

Rüzgar enerjisi, dalga enerjisi ve hidrolik enerji gibi kaynaklar enerji kalitesi yüksek olan enerji kaynağı türleridir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir