Arşivler
    Tag Cloud
Alternatif Enerji Kaynakları
Yazar | Henüz yorum yapılmamışYorum Yap
Son güncelleme: 16 Aralık 2009,Çarşamba

Bilindiği gibi enerji kaynakları ikiye ayrılırlar. Birincil enerji (primer) kaynakları (fosil kökenli kaynaklar) ve ikincil enerji (sekonder) kaynakları (yenilenebilir yani ) olarak iki grupta incelenen enerji kaynaklarından kaynaklarının prensiplerine bir göz atalım.

Alternatif enerji kaynaklarının verimli ve etkili kullanımı için Alternatif enerji kaynaklarının temel prensiplerinin doğru bir biçimde analiz edilmesi ve uygulanması gerekir.

İlk olarak enerji kaynağının yoğunluğu doğru tespit edilmelidir. Bunun için bulunulan yöre ya da bölgede hangi enerji kaynaklarının hangi potansiyellerde mevcut olduğu belirlenmelidir.

Enerji kaynağının kalitesi de oldukça önemlidir. Enerji kaynağının kalitesi mekanik enerjinin enerji kaynağına oranı olarak verilebilir.

Enerjinin kullanım sıklığı ve kullanım periyodu da oldukça önem arz etmektedir. Örneğin bulunulan bölge endüstri veya konut olabilir. Bu duruma göre de enerjinin nihai kullanımı sabah öğlen akşam ya da gün boyu gibi periyotlarda değişkenlik göstermektedir.

, dalga enerjisi ve hidrolik enerji gibi kaynaklar enerji kalitesi yüksek olan enerji kaynağı türleridir.

Yorumlar

Henüz yorum girilmemiş

Yorum yap

Sitemizdeki yazı, resim ve haberlerin her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilmeden kullanılamaz. All Rights Reserved TM. Unienerji Copyright ©2007.