Güneş Santrallerinde Kar Temizliği

Bu yazımızda güneş santrallerinde özellikle de kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde oldukça titiz bir şekilde yapılması gereken kar temizliği ele alınacaktır.  Kar yağışının yoğun olduğu bölgelerde kar temizliğinin yapılması oldukça önemlidir. özellikle de ortaya çıkan üretim kayıplarının azaltılması amacıyla sıklıkla kar temizliği yapılmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. 

https://www.teknoraysolar.com.tr/gunes-enerjisi-santrali-panel-temizligi/ 

 

Paneller temizlenirken ;

PV paneller temizlenirken üzerine basılmamalı ve yürünmemesi gerekir.  Üzerlerine basılan solar panellerde gözle görülemeyen mikro çatlaklar oluşabilmekte ve Oluşan bu çatlaklara giren yağmur veya temizlik suyu santrale ciddi zararlar verebilir. Oluşan bu mikro çatlakları termal kamera ile görmek mümkündür. Ayrıca hücreler arası bağlantı noktalarında ya da hücre içi bağlantılarda da kopmalar oluşabileceğinden oldukça tehlikeli bir durumdur. 

 

 

https://www.pv-tech.org/guest-blog/maximising-solar-project-operations-while-facing-wintertime-headaches

 

 

Kar yağışı sonrası statik problemler ülkemizdeki santrallerde de ortaya çıkmaktadır. Bu durumu başlıca bir problem olarak ele almak gerekir. Bunun için başka bir yazı hazırlayacağız.

Kar temizliği oldukça hızlı yapılmalıdır. Santralin ürettiği elektrik az olsun, ne uğraşacağım bırak kendi kendine erisin gibi bir yaklaşım panellerin ömrü ve sistemin ömrü açısından oldukça önemlidir.  Panel üzerinde kendi kendine eriyen bir sistemde ortaya çıkan hot spotlar panel ömrünü çok ama çok etkileyen bir parametre olarak bilinmektedir.

 

 

http://www.solar-panels-cleaning.com/en/snow-removal-and-treatments-against-freezing

Studies on Clearing PV Modules from Snow Increasing Current Yields

Bu sebeple panelin bir bölümü karla kaplıyken diğer tarafının erimiş olması panel açısından tehlike arz etmektedir.  erimiş kısmın ürettiği enerjinin erimeyen kısımda tüketilmesi gibi bir durum yani temiz kısımın üreteç, kar kaplı kısmın tüketeç gibi yük gibi çalıştığını düşünebiliriz. kısacası üretmek görevi olan panelin hücrelerini tüketici gibi yük gibi çalıştırarak panelin karakteristiğini değiştiriyoruz. Bu durum çok ama çok sakıncalıdır. dolayısıyla hızlı bir kar temizliği hayati öneme sahiptir.

 

 

http://solarprofessional.com/modeling-losses-due-to-snowfall 

Ancak kar temizliği yapalım derken paneli hepten kaybetmekte mümkün. fotovoltaik panellerin üzerindeki kar temizliği yapılırken özellikle panel yüzeyinin buz tutmamış olmasına özen gösterilmelidir. Panel yüzeyi buz tutmuş ise kesinlikle derinlemesine bir temizlik yerine yüzeysel bir temizlik yapılmalıdır. Kabaca yığılmış şekilde duran kar kütlesi panel yüzeyi etkilenmeyecek şekilde panel yüzeyinden azaltılmalıdır. panel camına temas etmeden kısacası kazıma yapmadan temizlenmeye çalışılmalıdır.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir